Grzyb zabija kolejne żaby
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Grzyb zabija kolejne żaby

Grzyb zabija kolejne żaby

Najnowszą ofiarą grzyba dziesiątkującego płazy na całym świecie została jedna z największych żab świata. Jak poinformowało BBC wolne od choroby pozostały zaledwie dwie populacje tych zwierząt.

Fot.: Martwy

Fot.: Martwy "kurczak górski" zabity przez grzyba na wyspie Montserrat (Durrell Wildlife Conservation Trust)

Żaba nazywana „kurczakiem górskim” (Leptodactylus fallax) żyje na Dominikanie i kilku wyspach z archipelagu Antyli. Dorastający do 16 cm długości płaz jest niestety zagrożony wyginięciem – w ciągu ostatnich 10 lat jego populacja skurczyła się o 80%. Przez cale lata na żabę polowali tubylcy, bo była ona cennym źródłem mięsa, obecnie jej populację dziesiątkuje grzyb Batrachochytrium dendrobatidis. Ocenia się, że obecnie żyje zaledwie około 8 000 osobników, jednak mimo objęcia tego gatunku ochroną i włączeniem w programy hodowlane EEP w ogrodach zoologicznych, przyszłość żaby jest niepewna.

Brytyjscy naukowcy badający „kurczaki górskie” stwierdzili ostatnio, że zaledwie dwie niewielkie populacje tych żab na jednej z karaibskich wysp są wolne od śmiertelnego grzyba. Jeszcze kilka lat temu wszystkie populacje na wyspie były wolne od choroby, jednak grzyb przedostał się z Dominikany wraz z transportem bananów. Obecnie jego zasięg zwiększa się, a oznaki infekcji grzybiczej znaleziono u wielu populacji w północnej i północno-zachodniej części wyspy. Jak powiedział John Fa – kierownik programu ochrony Durrell Wildlife Conservation Trust, zajmującej się ochroną tych żab – jedyne dwie zdrowe populacje zostały w południowo-wschodnim narożniku wyspy Montserrat. Żaby żyły tu szczęśliwie od 1995 roku, gdy utworzono dla nich specjalny rezerwat i nie były zagrożone presją ze strony człowieka. Naukowcy obawiają się, że może powtórzyć się scenariusz jaki miał miejsce w Dominikanie. W 2002 roku po raz pierwszy zanotowano tam infekcję grzybiczą, która w ciągu 15 miesięcy zabiła 80% żab.

Grzyb (Batrachochytrium dendrobatidis) po raz pierwszy zidentyfikowany ponad 10 lat temu powoduje śmiertelną chorobę płazów –  Chytridiomycosis. Do tej pory chorobę odnotowano u wielu gatunków żab z obu ameryk oraz z Australii. Grzyb zawleczony od  jednego z afrykańskich gatunków, zdziesiątkował do tej pory wiele populacji żab, a niektóre gatunki doprowadził do całkowitej zagłady. Biolodzy nadal nie znaleźli skutecznych metod jego zwalczania ani ochrony przed nim zagrożonych populacji.

Ekologia.pl
4.6/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments