Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe emitują więcej CO2 niż pochłaniają | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe emitują więcej CO2 niż pochłaniają

Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe emitują więcej CO2 niż pochłaniają

Las deszczowy Amazonii emituje teraz więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie wchłonąć ‒ wynika z najnowszego badania opublikowanego na łamach „Nature”.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Setki odczytów emisji z powietrza zebranych w ciągu ostatniej dekady pokazały, że w szczególności południowo-wschodnia Amazonia przekształciła się z „pochłaniacza” w źródło dwutlenku węgla.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature obejmowało wykonanie 600 pionowych profili CO2 i tlenku węgla, który jest wytwarzany przez pożary, w czterech miejscach w brazylijskiej Amazonii w latach 2010-2018.

Naukowcy zmierzyli poziom CO2 do 4500 m nad lasem. Odkryli, że pożary wytwarzają około 1,5 miliarda ton CO2 rocznie, a lasy usuwają 0,5 miliarda ton. Pozostający w atmosferze 1 miliard ton dwutlenku węgla odpowiada rocznym emisjom piątego co do wielkości truciciela na świecie – Japonii.

Wylesianie i zmiany klimatyczne przyczyniły się do nierównowagi węgla w południowo-wschodnim regionie Amazonii. Pożary celowo wywoływane w celu oczyszczenia przestrzeni pod produkcję wołowiny i soi spowodowały poważne zniszczenia. Od 1970 r. liczba lasów tropikalnych w regionie zmniejszyła się o 17%, głównie ze względu na hodowlę zwierząt gospodarskich.

Ponadto zmieniające się wzorce pogodowe zmniejszyły skuteczność regionu jako bufora dla zmian klimatycznych, a globalne ocieplenie dodatkowo pogarsza sytuację. Według naukowców, największy las tropikalny, który traci zdolność pochłaniania emisji, jest wyraźnym ostrzeżeniem, że ograniczenie emisji z paliw kopalnych ma kluczowe znaczenie.

Jedna z autorek badania, Luciana Gatti z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii powiedziała: „Pierwszą bardzo złą wiadomością jest to, że pożary tropikalnych lasów emitują około trzy razy więcej CO2 niż las jest w stanie pochłonąć.”

„Drugą złą wiadomością jest to, że miejsca, w których wylesianie wynosi 30% lub więcej, wykazują emisje dwutlenku węgla 10 razy wyższe niż te, w których wylesianie jest mniejsze niż 20%”.

„Na południowym wschodzie las szybciej umiera niż rośnie. To źle – posiadanie najbardziej wydajnego pochłaniacza dwutlenku węgla na świecie, który przestawia się z pochłaniacza na źródło, oznacza, że musimy eliminować paliwa kopalne szybciej, niż sądziliśmy” – powiedział Profesor Scott Denning z Colorado State University.

Podczas gdy inni naukowcy pracujący w tej dziedzinie twierdzą, że najnowsze odkrycia są zgodne ze zmianami, które już wykazały kilka innych badań, wysiłki na rzecz zmniejszenia wylesiania w regionie stoją w obliczu trudnej bitwy politycznej. Rząd prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, od dawna ścierał się z grupami ekologicznymi i światowymi liderami, po tym, jak Bolsonaro zobowiązał się do rozwoju regionu pod kątem rolnictwa i górnictwa.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.totallyveganbuzz.com/news/amazon-rainforest-co2-source/; 2021-07-15;
4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments