Czy kleszcze mogą być pożyteczne?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Pożyteczny jak kleszcz?

Pożyteczny jak kleszcz?

Kleszcz nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Zatem kto by pomyślał, że ten powszechnie znienawidzony pajęczak może być pożyteczny. Okazuje się, że kleszcze w ekosystemie mają też swoją rolę – stanowią źródło pokarmu dla innych zwierząt.

Kleszcze stanowią np. źródło białka dla różnych zwierząt. Na kleszcze polują np. mrówki i chrząszcze, ropuchy, ryjówki, myszy i szczury. Jednak największymi smakoszami kleszczy są ptaki – żyjący w Afryce bąkojad czerwonodzioby czy czaple złotawe. Także kura czy wróbel nie pogardzi kleszczem. „Ofiarą drapieżników mogą łatwo paść zwłaszcza po żerowaniu, kiedy są napite krwią i stają się większe, lepiej widoczne” – powiedział PAP Krzysztof Dudek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jaka rolę jeszcze pełnią kleszcze? Pajęczaki te są także regulatorami. „Przenoszą choroby, które mogą wpływać na osłabione osobniki i ograniczać liczebność niektórych organizmów” –  tłumaczy Krzysztof Dudek.

Ekologia.pl
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Osobiście uważam że kleszcze, komary, wszy itp są nam potrzebne jak świni siodło. Naprawdę, różnych robali jest pod dostatkiem, i może należałoby zrobić coś, bo do lasu człowiek się boi wejść.

Gdyby nie wszy i kleszcze, to by nas szczury zezarly

Przypuszczam, że w ten sposób można uzasadniać pożyteczną rolę w przyrodzie niemal wszystkich organizmów, bo tak je natura w ciągu lat ewolucji „wprowadziła ” w łańcuchy pokarmowe.

Można, bo natura jest mądrzejsza od nas i nie ma w niej miejsca na przypadki.