Borowiec wielki (Nyctalus noctula)

Nazywany/a też: nietoperz wielki

Borowiec wielki. By Mnolf (Photo taken in Rum, Austria) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Jeden z największych  nietoperzy w Polsce. Uszy krótkie, szeroko zaokrąglone. Koziołki krótkie, płatowato zakończone. Sierść jest błyszcząca, krótka i przylegająca. Ubarwienie ciała w rdzawobrązowych tonacjach, niekiedy z bledszymi zakończeniami włosów na grzbiecie. Spód nieco jaśniejszy. Naga skóra jest czarnobrązowa. Skrzydła długie, spiczaste i wąskie. Błona skrzydeł przyczepiona jest do pięt. Dymorfizm płciowy oznacza się w drugorzędowych cechach płciowych, widocznych tylko przy schwytaniu.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Borowiec wielki zamieszkuje większość obszarów Europy bez północnej Skandynawii, północnej części Wysp Brytyjskich, Półwyspu Iberyjskiego (prócz niewielkich izolowanych populacji), południowych Włoch, Sardynii, Sycylii i południowej Grecji. Występuje także na Cyprze. W Azji zwarty zasięg występowania borowca rozciąga się od Europy po Ural i Wyżynę Irańską. Na pozostałym obszarze Azji występuje wyspowo głównie w górach centralnej Azji (Ałtaj, Tien-szan, Himalaje) oraz na Półwyspie Indochińskim. Obecnie populacje z południowego-wschodu Azji uznawane są za podgatunki Borowca wielkiego, jednak mogą być osobnymi gatunkami.
Czy wiesz, że...Borowiec wielki wydaje wysokie dźwięki, słyszalne tylko przez ludzi o wrażliwym słuchu.

Tryb życia

Najczęściej zamieszkuje nizinne lasy liściaste, rzadziej iglaste. Obecnie często spotykany jest także w miejskich parkach, ogrodach i cmentarzach. W lecie zasiedla dziuple drzew, szczeliny budynków, a także skrzynki dla nietoperzy. Samice tworzą kolonie rozrodcze (liczące od kilku do kilkudziesięciu osobników). Samce w tym czasie żyją pojedynczo bądź w małych grupkach (do 20 osobników). Hibernuje (od października do kwietnia) gromadnie, w dużych koloniach. Na zimowiska wybiera dziuple drzew, szczeliny skalne, szczeliny budynków. Odbywa wędrówki sezonowe, nie dłuższe niż 100 km. W Polsce objęty ochroną ścisłą. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Dożywa maksymalnie do 12 lat.

Odżywianie

Owadożerny. W diecie nietoperza znaleźć można muchówki, pluskwiaki, chruściki, motyle oraz chrząszcze. Poluje na otwartej przestrzeni, nad  drzewami, łąkami, zbiornikami wodnymi. Lata wysoko i szybko. Kryjówkę opuszcza jeszcze za dnia.

Rozmnażanie i rozwój

Do rozrodu przystępuje raz w roku. Gody odbywają się w sierpniu oraz we wrześniu w kryjówkach (w dziuplach), w tym czasie samica zostaje zaplemniona. Zapłodnienie następuje po wybudzeniu ze snu zimowego. Ciąża trwa około 70 dni. Samica rodzi 1-2 młode. Młode przychodzą na świat między czerwcem a lipcem. Po miesiącu młode opuszczają kryjówkę. Dojrzałość płciową osiąga już w pierwszym (samice) bądź w drugim roku życia.
Borowiec wielki. By Mnolf (Photo taken in Rum, Austria) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons Borowiec wielki. By Mnolf (Photo taken in Rum, Austria) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Borowiec wielki. By Mnolf (Photo taken in Rum, Austria) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mroczkowate
Rodzaj:Nyctalus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy