Dingo australijski (Canis familiaris)

Nazywany/a też: dingo

By Marc Tarlock from San Francisco (The Dingo Finds a Dead Fish) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons
Dingo australijski należy do średniej wielkości psowatych. Głowa jest krótka i szeroka. Uszy trójkątne, sterczące. Pysk smukły. Ciało jest krępe, pokryte krótką sierścią. Barwa futra jest różnorodna, typową jest piaskowożółta lub rudobrązowa ale może być też biała, ciemnobrązowa lub czarna. Spód ciała (pierś, brzuch), pysk, łapy oraz spód ogona są białe. Ogon jest puszysty. Samce są zwykle większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Dingo australijski choć kojarzony z Australią nie występuje jedynie na tym kontynencie. Do Australii dotarł prawdopodobnie dopiero 1000 do 5000 lat temu. Spotykany jest głównie w centralnej i północnej Australii. Dingo poza Australią zamieszkuje Tajlandię i Azję południowo-wschodnią.
Czy wiesz, że...Pochodzenie tego gatunku budzi spore kontrowersje. Nie jest pewne czy jest to odrębny gatunek (Canis dingo), czy też jest to podgatunek wilka szarego (Canis lupus dingo), czy jest psem Canis familiaris lub zdziczałą formą psa domowego (Canis familiaris dingo).

Tryb życia

Dingo potrafi przystosować się do bardzo różnorodnych siedlisk. Występuje zarówno w wilgotnych lasach tropikalnych, jak i obszarach półpustynnych i pustynnych. Spotykany jest także w pobliżu osad ludzkich. Na obszarach chronionych Australii znajduje się pod ochroną, natomiast na pozostałych terenach bywa uważany za szkodnika i bywa tępiony. W związku z tym jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Problemem jest również krzyżowania się dingo z psem domowym oprowadzające do „zanieczyszczenia” puli genetycznej dingo. Zwierzę terytorialne. Jest gatunkiem towarzyskim, żyje pojedynczo lub w watahach (liczących od 3 do 12 osobników, którymi dowodzi dominująca para). Porozumiewa się za pomocą wycia, warczenia lub skomlenia, potrafi też szczekać choć robi to rzadko.

Odżywianie

Dingo australijski to wszystkożerny drapieżnik. W jego diecie znaleźć można bezkręgowce (owady), kręgowce (gady, ptaki i ich jaja, ssaki takie jak gryzonie, króliki, lisy, kangury oraz owce), zjada również padlinę oraz odpadki spożywcze. Poluje głównie w nocy.

Rozmnażanie i rozwój

Dingo australijski do rozrodu przystępuje raz w roku. Rozród odbywa się w zależności od rozmieszczenia między marcem a kwietniem (Australia) bądź między sierpniem a wrześniem (Azja). W stadzie rozmnażają się tylko dominujące osobniki (samiec i samica alfa), pozostałe osobniki .pomagają w odchowaniu młodych dominującej pary. Ciąża trwa 61-69 dni. Samica rodzi od 1 do 10 szczeniąt. Młode karmione są mlekiem matki do dwóch miesięcy. Między 3 a 6 miesiącem młode się usamodzielniają. Dingo osiąga dojrzałość płciową w między 9 a 12 miesiącem życia ale do rozrodu przystępuje dopiero w drugim bądź w trzecim roku życia. W niewoli żyje do 14 lat, na wolności do 8 lat.
Dingo australijski By Marc Tarlock from San Francisco (The Dingo Finds a Dead Fish) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Dingo australijski
Dingo australijski

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Canis
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź