Gacek brunatny (Plecotus auritus)

Nazywany/a też: gacek wielkouch, nietoperz brunatny

Fot. Mnolf, GNU/Wikipedia
Gacek brunatny - długość ciała wynosi 4 -5 cm, długość ogona 4 -5 cm, rozpiętość skrzydeł 24 -27 cm, masa ciała waha się w granicach 5 -10 g. Najbardziej charakterystyczną cechą tego nietoperza są ogromne uszy, których długość może sięgać 4,3 cm. W czasie spoczynku są one zakryte szerokimi skrzydłami o cienkiej błonie lotnej. Futerko nie jest zbyt gęste i składa się z cienkich włosów. Grzbiet ma kolor szarobrązowy, czasami z żółtawym odcieniem, strona brzuszna jest jaśniejsza, kremowa lub popielatożółta.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gacek brunatny zamieszkuje Europę i Azję. Jego zasięg obejmuje tereny od Wysp Kanaryjskich i Portugalii do Japonii. W Polsce jest pospolity i można go spotkać w całym kraju, w górach do 1400 m n.p.m. Jest to gatunek objęty ochroną.
Czy wiesz, że...
  • Przez długi czas sądzono, że gacek brunatny wraz z innym gatunkiem - gackiem szarym (Plecotus austriacus) tworzą jeden gatunek znany pod nazwą gacek wielkouch. Jednak gacek szary różni się od brunatnego bardziej popielatym ubarwieniem, a jego areał występowania na terenie Polski obejmuje południowe części kraju, bez wysokich gór.

Tryb życia

Gacek brunatny żyje w różnych środowiskach, na ogół spotyka go się w pobliżu osiedli ludzkich, zwłaszcza na terenach rolniczych. Jego dzienne kryjówki znajdują się w dziuplach, budkach lęgowych dla ptaków, na strychach, w piwnicach, za okiennicami, w szparach i szczelinach skalnych, pod odstającą korą drzew itp. Na czas snu zimowego trwającego od października do końca marca szuka schronienia w jaskiniach, kopalniach i piwnicach, w których temperatura utrzymuje się w okolicach 0 stopni C. Sen zimowy jest  płytki, wielokrotnie przerywany. Zarówno latem, jak i zimą, gacek brunatny nie tworzy dużych kolonii, żyje pojedynczo lub w mało licznych grupach.  Jego lot jest niski i trzepotliwy.

Odżywianie

Gacek brunatny wylatuje na łowy dopiero po zapadnięciu ciemności. Fruwa nad uprawami, drogami leśnymi, podwórzami wiejskimi, wśród większych zadrzewień i budynków miejskich. Pokarm (nocne motyle i ich larwy, muchówki, pająki) chwyta w locie lub zbiera z powierzchni roślin. Potrafi zawisnąć w powietrzu i spaść z góry na ofiarę. Z polowania wraca o świcie. 

Rozmnażanie i rozwój

Młode gacka brunatnego w liczbie 1 lub 2 rodzą się przeważnie w czerwcu. Kiedy mają 2 tygodnie samica zostawia je już same, a całkowitą samodzielność uzyskują w wieku ok. 6 tygodni. Dojrzałość płciową  uzyskują w następnym roku kalendarzowym. Gacek brunatny żyje ok. 12 lat.
Gacek brunatny, Plecotus auritus, brown long-eared bat Fot. Mnolf, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Gacek brunatny, Plecotus auritus, brown long-eared bat

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mroczkowate
Rodzaj:Plecotus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź