Lamparcik marmurkowy (Pardofelis marmorata)

Nazywany/a też: kot marmurkowy

Schleich, August (1814-1865) [Public domain], via Wikimedia Commons
Lamparcik marmurkowy należy do rodziny kotowate (Felidae). Z wyglądu przypomina panterę mglistą (Neofelis nebulosa). Ubarwienie ciała jest brązowo żółtawe lub brązowo szare. Ciało pokrywa marmurkowy wzór ciemnych, nieregularnych plam. Strona brzuszna jest jaśniejsza. Głowa jest okrągła. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Ogon jest bardzo długi i krzaczasty. Łapy są stosunkowo duże.
 1. Występowanie
 2. Tryb życia
 3. Odżywianie
 4. Rozmnażanie i rozwój
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lamparcik marmurkowy zamieszkuje południowo-wschodnią Azję. Występuje w Nepalu, południowo-zachodnich Chinach, w krajach Półwyspu Indochińskiego, na Sumatrze i Borneo.
Czy wiesz, że...Lamparcik marmurkowy posiada wyjątkowo długie kły.

Tryb życia

Lamparcik marmurkowy zamieszkuje kilka typów lasów: wilgotne lasy mieszane i liściaste, lasy górskie i lasy tropikalne. Unika lasów przekształconych przez człowieka i plantacji. Preferuje lasy pierwotne - notowany jest na wielu obszarach chronionych południowo-wschodniej Azji. Dobrze wspina się po drzewach. Prowadzi zwykle nocny tryb życia, ale może być aktywny także w dzień. Po za okresem rozrodczym żyje samotnie. Lamparcik marmurkowy wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Jego liczebność maleje. Największym zagrożeniem jest degradacja siedlisk spowodowana przekształcaniem lasów w tereny zabudowane, plantacje, obszary rolnicze. Istotne może być także kłusownictwo (zabijany jest dla futra i innych części ciała).

Odżywianie

Lamparcik marmurkowy jest mięsożerny. W głównej mierze żywi się kręgowcami (ssakami, ptakami, gadami i płazami), ale także bezkręgowcami (owadami).

Rozmnażanie i rozwój

Lamparcik marmurkowy jest poligyniczny. Ciąża trwa u niego 65 dni. Samica rodzi 1-2 kocięta. Młode po urodzeniu ważą około 100-115 gram. Po niecałych dwóch tygodniach otwierają oczy. W drugim miesiącu przechodzą na pokarm stały. Lamparcik marmurkowy osiąga dojrzałość płciową przed drugim roku życia. Żyje do 12 lat.

Bibliografia

 1. “http://www.catsg.org”; data dostępu: 2019-05-11
 2. “http://wildcatconservation.org”; data dostępu: 2019-05-11
 3. “https://wildcatsmagazine.nl”; data dostępu: 2019-05-11
 4. Ross J., Brodie J., Cheyne S., Datta A., Hearn A., Loken B., Lynam A., McCarthy J., Phan C., Rasphone A., Singh P., Wilting A.; “Pardofelis marmorata”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2016-00-00
 5. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-05-11
Lamparcik marmurkowy Schleich, August (1814-1865) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Lamparcik marmurkowy
Lamparcik marmurkowy

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Rodzaj:Lamparcik
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź