Lemurek średni (Cheirogaleus medius)

Lemurek średni, fot. shutterstock
Lemurki średnie występują w suchych lasach zachodniego Madagaskaru i w południowych obszarach tej wyspy, gdzie ich zasięg obejmuje również wilgotne, wiecznie zielone siedliska leśne.
 1. Biotop
 2. Wygląd
 3. Rozmnażanie i rozwój
 4. Odżywianie
 5. Tryb życia
 6. Systematyka
 7. Galeria zdjęć

Biotop

Lemurki średnie zamieszkują suche lasy liściaste i cierniste zarośla na zachodnim Madagaskarze oraz wiecznie zielone lasy na południu. Zwierzęta ta najchętniej przebywają na nisko położonych grubych i średnich gałęziach. Gniazdują w dziuplach, gdzie spędzają prawie całą porę suchą.
Czy wiesz, że...Lemurki średnie magazynują tłuszcz w ogonach.

Wygląd

Lemurki średnie to małe zwierzęta, mniej więcej wielkości małego szczura. Długość głowy i ciała wynosi od 20 do 23 cm, a długość ogona od 20 do 27 cm. Masa ciała waha się od 120 do 270 gramów. Wahania masy ciała są dość duże, największe wartości przyjmuje tuż przed wejściem w sezonowy letarg. Sierść lemurków średnich jest miękka i wełnista. Wierzch ciała ma brązowo-czerwony lub szary kolor, a sierść na brzuchu jest całkowicie biała. Oczy lemurków są duże i lśniące z ciemnymi obwódkami. Charakterystyczną cechą lemurków średnich jest także biały pasek na nosie i białe stopy.

Rozmnażanie i rozwój

Rozród  emurek średni est sezonowy. Cykl rujowy samic trwa około 20 dni. W tym czasie samce zaciekle rywalizują o dostęp do samic w rui. Zwierzęta te łączą się w pary na czas jednego lub większej liczby sezonów rozrodczych. Lemurki przebywają w grupach społecznych, które składają się ze sparowanych samic i samców oraz potomstwa z poprzednich lat. Pomimo tej pozornie monogamicznej struktury, około 40% młodych jest spłodzonych przez samca nienależącego do danej grupy społecznej, co oznacza, że samice kopulują także poza parami. Sezon rozrodczy rozpoczyna się pod koniec listopada, kiedy lemurki wychodzą z zimowego letargu. Ciąża trwa około 61 dni, a w jednym miocie rodzi się od 1 do 4 młodych, chociaż najczęściej występują bliźnięta. Lemurki średnie osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia. Samice opiekują się swoimi młodymi, pielęgnując je i chroniąc, dopóki nie osiągną niezależności. Młode rodzą się dobrze rozwinięte, całkowicie owłosione i z otwartymi oczami. W opiece nad młodymi uczestniczą zarówno samice, jak i samce. Lemurki średnie żyją kilkanaście lat, maksymalnie mogą dożyć 20 lat w niewoli.

Odżywianie

Lemurki średnie są przede wszystkim owocożercami, ale żywią się również kwiatami, nasionami, nektarem i owadami. Sporadycznie zjadają również małe kręgowce. W porze deszczowej lemurki średnie gromadzą tłuszcz w ogonach, przygotowując się do estywacji pory suchej (estywacja to okres obniżonej aktywności w porze letniej). Tuż przed estywacją zaczynają włączać do diety większe ilości owoców.

Tryb życia

Lemurki średnie są nocnymi naczelnymi. Poruszają się na czterech łapach w sposób podobny do wiewiórek. Lemurki średnie spędzają praktycznie cały czas na drzewach. Podczas zimowych suchych miesięcy przechodzą w stan uśpienia na okres do sześciu miesięcy, gnieżdżąc się w dziuplach w drzewach. W tym czasie wykorzystują nagromadzony w ogonach tłuszcz, aby przetrwać do następnej pory deszczowej. Temperatura ich ciała w stanie uśpienia (estywacji) zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. W czasie snu i spoczynku zwijane są w ciasną kłębek. Nie zaobserwowano żadnych zachowań terytorialnych ani znakowania. Gęstość zaludnienia waha się od 40 do 400 na kilometr kwadratowy. Lemurki średnie są stosunkowo cichymi zwierzętami. Wydają kilka cichych okrzyków, które wydają w celu kontaktu z innymi osobnikami lub w sytuacjach agonistycznych. Znaczą teren za pomocą śladów zapachowych (używają w tym celu kału). Ze względu na niewielkie wymiary lemurkom średnim grozi wiele drapieżników. Należą do nich między innymi fossy madagaskarskie oraz drapieżne ptaki madagaskarskie i węże boa. Lemurki nie mają zbyt wielu możliwości obrony, ale ich kryptyczne ubarwienie i nadrzewny tryb życia pozwala im uniknąć wielu zagrożeń.

Bibliografia

 1. Dr. David MacDonald; “The Encyclopedia of Mammals”; Facts on File Publications; 1984
 2. Nowak, R. ; “Walker's Mammals of the World”; The Johns Hopkins University Press.; 1999
 3. “https://cites.org/eng/app/appendices.php”; data dostępu: 2022-01-20
 4. “https://animaldiversity.org/accounts/Cheirogaleus_medius/”; data dostępu: 2022-01-20
 5. “https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=572859#null”; data dostępu: 2022-01-20
Lemurek średni, fot. shutterstock Lemurek średni, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Lemurek średni, fot. shutterstock
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź