Norka amerykańska (Mustela vison)

Nazywany/a też: wizon

Źródło: Corel Stock Photo
Norka amerykańska - długość ciała 30-54 cm, ogon średnio 14-21 cm, waga ciała do 2 kg.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Norka amerykańska występuje na a terenie całej Ameryki Północnej, która jest jej ojczyzną, w przeszłości zabijano je tysiącami. Potem zawieziono je do Ameryki Południowej i Europy, gdzie rozmnażano je w niewoli. Niektóre uciekły z ferm i założyły nowe populacje, które zagrażają miejscowej faunie głównie dlatego, że te drapieżniki nie są znane lokalnie występującym zwierzętom. Podczas gdy norka europejska od lat 30. XX wieku staje się coraz rzadsza, ekspansja norki amerykańskiej trwa nieprzerwanie. Dziś w wielu okolicach jest pospolitsza od wydry. Przystosowaniem do półwodnego trybu życia są błoniaste łapy i gęste, nieprzemakalne futro. Większość norek amerykańskich ma ubarwienie w kolorze od ciemnobrunatnego do czarnego, jednak średnio jedno na 10 zwierząt jest szarobłękitne.
Czy wiesz, że...W początku lat 90. XX wieku nasłuchowe urządzenia szwedzkiej marynarki wciąż ujawniały hałasy śrub okrętowych. Podejrzewano, iż pochodzą od  małych łodzi podwodnych związanych z przemytem. w lutym 1995 roku  Szwedzi rozwiązali zagadkę: było to pomrukiwanie norek amerykańskich na bałtyckim wybrzeżu.

Tryb życia

Norka amerykańska tak jak wszystkie pozostałe norki i wydry, jest doskonałym pływakiem, pod wodą może przepływać do 30 m.

Odżywianie

Norka amerykańska poluje na ziemi i w wodzie na różne małe zwierzęta, takie jak szczury, króliki, ptaki, żaby i raki, ale podstawowy składnik jej menu stanowią ryby. Ponieważ w wodzie nie widzi zbyt dobrze, śledzi zdobycz z ziemi, a potem ściga ją w zbiorniku wodnym.

Rozmnażanie i rozwój

W gnieździe znajdującym się między kamieniami lub korzeniami, samica norki amerykańskiej rodzi od 3 do 6 młodych, które karmi mlekiem przez okres 5-6 tygodni.
Norka amerykańska, Mustela vison, American Mink Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Norka amerykańska, Mustela vison, American MinkNorka amerykańska, Mustela vison, American Mink
Norka amerykańska, Mustela vison, American Mink

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj:Neovison
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź