Zebra stepowa należy do rzędunieparzystokopytne (Perissodactyla). Reprezentowana jest przez sześć podgatunków (w tym jeden wymarły) różniących się nieco wyglądem. Ubarwienie ciała w czarno białe pasy. Układ pasów jest charakterystyczny dla każdego osobnika. U części podgatunków występują jaśniejsze smugi między pasami. Czym bardziej południowy zasięg występowania, tym mniejsza liczba pasków na ciele. U zebry stepowej pasy łączą się na brzuchu, w przeciwieństwie do dwóch gatunków zebr. Uszy są spiczaste. Samce są większe od samic.
Zebra stepowa zamieszkuje obszar rozciągający się od Etiopii i Sudanu Południowego, przez Ugandę, Kenię, Tanzanię, Zambię, Zimbabwe, Botswanę i Namibię, po RPA. Populacje o niewielkim zasięgu znajdują się również w Demokratycznej Republice Konga, Angoli i Mozambiku. Miejscami jej zasięg występowania jest nieciągły. Wyginęła w Burundi i Lesotho, prawdopodobnie wyginęła także w Somalii. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Zagraża jej utrata siedlisk. Gatunek ten pada również ofiarą kłusowników (zabijany jest dla skóry i mięsa). Zebra stepowa jest najliczniejsza spośród wszystkich gatunków zebr.
Tryb życia
Zebra stepowa zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Spotykana jest w lasach deszczowych, leśnej sawannie, sawannie z pojedynczymi drzewami oraz na obszarach półpustynnych i pustynnych. Występuje do około 4300 m n.p.m. Prowadzi dzienny tryb życia. Żyje w grupach rodzinnych (składających się z samca, 1-6 samic i potomstwa). Samotne samce dołączają się do grup kawalerów.
Zebra stepowa jest gatunkiem poligynicznym. Może przystępować do rozrodu przez cały rok. Ciąża trwa u niej około 12 miesięcy. Źrebięta przychodzą na świat między październikiem a marcem. Samica rodzi jedno młode, które waży 32 kg. Laktacja trwa od 7 do 11 miesięcy. Młode opuszcza grupę między 12 a 48 miesiącem życia. Zebra stepowa przystępuje do rozrodu po czwartym roku życia. W niewoli żyje do 35-40 lat, na wolności krócej, do 20 lat.