Zebra stepowa (Equus quagga)

By Yathin S Krishnappa [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
Zebra stepowa należy do rzędu nieparzystokopytne (Perissodactyla). Reprezentowana jest przez sześć podgatunków (w tym jeden wymarły) różniących się nieco wyglądem. Ubarwienie ciała w czarno białe pasy. Układ pasów jest charakterystyczny dla każdego osobnika. U części podgatunków występują jaśniejsze smugi między pasami. Czym bardziej południowy zasięg występowania, tym mniejsza liczba pasków na ciele. U zebry stepowej pasy łączą się na brzuchu, w przeciwieństwie do dwóch gatunków zebr. Uszy są spiczaste. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zebra stepowa zamieszkuje obszar rozciągający się od Etiopii i Sudanu Południowego, przez Ugandę, Kenię, Tanzanię, Zambię, Zimbabwe, Botswanę i Namibię, po RPA. Populacje o niewielkim zasięgu znajdują się również w Demokratycznej Republice Konga, Angoli i Mozambiku. Miejscami jej zasięg występowania jest nieciągły. Wyginęła w Burundi i Lesotho, prawdopodobnie wyginęła także w Somalii. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Zagraża jej utrata siedlisk. Gatunek ten pada również ofiarą kłusowników (zabijany jest dla skóry i mięsa). Zebra stepowa jest najliczniejsza spośród wszystkich gatunków zebr.
Czy wiesz, że...Zebra stepowa może osiągnąć prędkość do 60 km na godzinę.

Tryb życia

Zebra stepowa zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Spotykana jest w lasach deszczowych, leśnej sawannie, sawannie z pojedynczymi drzewami oraz na obszarach półpustynnych i pustynnych. Występuje do około 4300 m n.p.m. Prowadzi dzienny tryb życia. Żyje w grupach rodzinnych (składających się z samca, 1-6 samic i potomstwa). Samotne samce dołączają się do grup kawalerów.

Odżywianie

Zebra stepowa jest zwierzęciem roślinożernym. W jej diecie dominuje trawa. Żywi się również ziołami i krzewami.

Rozmnażanie i rozwój

Zebra stepowa jest gatunkiem poligynicznym. Może przystępować do rozrodu przez cały rok. Ciąża trwa u niej około 12 miesięcy. Źrebięta przychodzą na świat między październikiem a marcem. Samica rodzi jedno młode, które waży 32 kg. Laktacja trwa od 7 do 11 miesięcy. Młode opuszcza grupę między 12 a 48 miesiącem życia. Zebra stepowa przystępuje do rozrodu po czwartym roku życia. W niewoli żyje do 35-40 lat, na wolności krócej, do 20 lat.
Zebra stepowa By Yathin S Krishnappa [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Zebra stepowa
Zebra stepowa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Koniowate
Rodzaj:Equus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź