Uwaga! Te zioła mogą zaszkodzić latem

Zwolenników ziołowych kuracji jest coraz więcej, jednak nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z leczniczych właściwości niektórych roślin latem bywa niebezpieczne. Niepokojące objawy pojawiają się zwłaszcza po długotrwałej kąpieli słonecznej. Kiedy promieniowanie UV wchodzi w interakcję z zawartymi w surowcu substancjami, na skórze mogą pojawiać się nieestetyczne przebarwienia, a nawet wysypka! Jakich ziół powinniśmy unikać letnią porą?Skrzyp polny, fot. shutterstockSkrzyp polny, fot. shutterstock

Odczyn fotoalergiczny pojawia się na skórze pod wpływem słońca, kiedy w naszym organizmie znajdują się niektóre substancje pochodzące od ziół. Swędzące grudki czy ciemne przebarwienia są spowodowane nierozsądnie przeprowadzaną terapią, z reguły bez konsultacji z naturoterapeutą. Są bowiem takie roślinne kosmetyki i suplementy, których nie powinniśmy stosować latem.
Oto one:
RUMIANEK

Rumianek ma nieocenione właściwości poprawiające trawienie, łagodzące, uspokajające i antydepresyjne. W okresie od czerwca do października powinniśmy jednak ograniczyć stosowanie preparatów na bazie tego zioła, aby uniknąć pojawienia się reakcji fotoalergicznych na skórze.

DZIURAWIEC

Ziele dziurawca jest popularnym składnikiem wielu mieszanek ziołowych i kapsułek, które mają za zadanie poprawić trawienie, złagodzić bóle menstruacyjne i zapobiec wahaniom nastroju. Roślina ta zawiera jednak hiperycynę, która jest niestety substancją o działaniu fotouczulającym. Z tego względu, najlepszy czas na dziurawcowe terapie to późna jesień i zima.

SKRZYP POLNY

Mimo że naukowcom do tej pory nie udało się wskazać substancji odpowiedzialnej za reakcje uczuleniowe, skrzyp polny czasami powoduje przypadki nadwrażliwości na promieniowanie UV. Z tego powodu, jeśli jesteśmy podatni na alergie skórne, w czasie lata powinniśmy ograniczyć spożywanie preparatów zawierających to ziele w składzie.

NAGIETEK

Maść nagietkowa to słynny preparat łagodzący choroby skórne i stany zapalne, zaś przygotowywany z tej rośliny napar jest skutecznym sposobem na pozbycie się wrzodów żołądka. Niestety, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne stosowanie tej rośliny może wywoływać nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych.

ARCYDZIĘGIEL

Stosowanie naparów i wyciągów z tego zioła wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, a przygotowana na jego bazie maść działa przeciwbólowo i rozgrzewająco. Latem jednak należy odstawić wszelkie preparaty zawierające arcydzięgiel w składzie, aby uniknąć poparzeń i przebarwień odsłonecznych.

Objawy reakcji fotoalergicznych

Objawy nadwrażliwości na słońce spowodowane stosowaniem wyżej wymienionych ziół pojawiają się na skórze zazwyczaj po upływie max. 48 godzin od czasu ekspozycji na promienie słoneczne. Rumień, swędzące grudki lub pęcherzyki występują z reguły na twarzy, karku czy przedramionach. Niestety, mimo właściwości prozdrowotnych tych roślin, powinniśmy przerwać ich stosowanie latem, aby uniknąć ich światołouczulającego działania.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (3.4) Oceń: