Gekon gruboogonowy (Hemitheconyx caudicinctus)

Wygląd
Gekon gruboogonowy ma dużą głowę. Na głowie znajdują się dosyć duże oczy z pionowy źrenicami. Oczy zaopatrzone są w powieki. Ciało jest krępe, pokryte drobnymi łuskami. Skóra jest cienka. Na ciele znajdują się na przemian jasnobrązowe i ciemnobrązowe pasy. Jasne pasy mogą występować w pomarańczowych odcieniach. U części osobników wzdłuż ciała, od głowy do końca ogona biegnie biały pas. Palce zakończone pazurkami. Ogon jest niezbyt długi, gruby, w przekroju owalny, o bulwiastym kształcie. Występuje dymorfizm płciowy. Samce są większe od samic. Inną cechą diagnostyczną jest układ porów znajdujących się przy ogonie.
Występowanie
Gekon gruboogonowy występuje w zachodniej Afryce na południe od Sahary. Zamieszkuje pas sawanny od Senegalu, przez Gwineę, południowe Mali, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Ghanę, Togo, Benin, po Nigerię i północny Kamerun.
Środowisko i tryb życia
Siedliskiem gekona gruboogonowego są trawiaste sawanny lub suche lasy głównie na terenach skalistych z wieloma kryjówkami. Gekony te preferują wysokie temperatury i dobrze znoszą niską wilgotność. Zwierzę terytorialne. Prowadzi nocny, naziemny i samotny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu w norach lub pod kamieniami. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Gatunek często spotykany w hodowlach.
Rozmnażanie
Gekon gruboogonowy to gatunek poligynandryczny. Jest organizmem jajorodnym. Rozród odbywa się między listopadem a marcem. W ciągu roku może przystępować do rozrodu kilkukrotnie. Samica składa 1-3 jaja. Jaja ważą 2 g i mierzą ok 28 mm długości oraz 12 mm szerokości. Czas inkubacji wynosi 40-70 dni. Płeć determinowana jest przez temperaturę otoczenia. Młode po wylęgu waży 1,2-4 g i mierzy 63-75 mm. Nie występuje u niego forma opieki nad potomstwem. Samica osiąga dojrzałość płciowa między 8 a 10 miesiącem życia. Samce dojrzewają płciowo między 10 a 12 miesiącem życia. W niewoli maksymalnie żyje do 25 lat, w naturze krócej, do 15 lat. Rośnie skokowo, zrzucając wylinkę.
Pokarm
Gekon gruboogonowy żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (owadami, pajęczakami) oraz kręgowcami (drobnymi ssakami).