MODRASZEK TELEJUS. Owad. Zwierzę - modraszek telejus
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Motyle Modraszkowate Phengaris Modraszek telejus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Modraszek telejus (Phengaris teleius)

Modraszek telejus, fot. shutterstock
Spis treści
Występowanie

Szeroki zasięg występowania modraszka telejusa ma charakter wyspowy. Jego izolowane stanowiska rozmieszczone są wąskim pasem od zachodniej Europy (Francji), przez Europę środkową i miejscami południową, południową Rosję, Azję Centralną po wschodnią Azję (północne Chiny, wschodnią Rosję, Koreę i Japonię). W Polsce występuje na południu.

Budowa

Modraszek telejus należy do rodziny modraszkowate (Lycaenidae). Wierzch skrzydeł jasno niebieski (u samców) lub czarnobrunatny (u samic), z czarnym, szerokim paskiem i kilkoma czarnymi plamkami. Spód skrzydeł szarobrunatny, z podwójnym rzędem czarnych plamek z białymi obwódkami. Jajo jest białawe i spłaszczone. Larwa początkowo czerwonawa, w późniejszym okresie brunatna, wyposażona jest we włoski. Poczwarka jest krępa, brunatna. Gatunkiem podobnym jest między innymi modraszek alkon.

Biologia

Modraszek telejus zamieszkuje obszary wilgotne: preferuje płaskie wilgotne łąki, tereny podmokłe, torfowiska i rzadziej wilgotne pastwiska. Często spotykany na obszarach otwartych lub porośniętych nielicznymi krzewami, a nawet drzewami. Imago prowadzi dzienny tryb życia. Dorosłe latają od czerwca do sierpnia. Rozwój przebiega z przeobrażeniem zupełnym. W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Samica składa jaja pojedynczo na kwiatach rośliny żywicielskiej (krwiściągu lekarskim). Młode gąsienice żerują na kwiatach dwa-trzy tygodnie. Następnie schodzą tudzież spadają na ziemię, gdzie zostaną przeniesione przez mrówki do mrowiska, tam następuje dalszy rozwój. W mrowisku żerują na jajach i larwach mrówek. W zamian oferują im pokarmu z wydzielin gruczołowych. Dorosłe spijają nektar z kwiatów. Modraszek telejus zimuje w stadium gąsienicy. Przepoczwarczenie ma miejsce w mrowisku. W Polsce jest pod ochroną ścisłą. Wpisany jest do Konwencji Berneńskiej oraz do Dyrektywy Siedliskowej. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT).

Bibliografia
  1. Tolmant T.; "Przewodnik. Motyle Polski i Europy"; Influence; 2007;
  2. Makomaska-Juchiewicz M., Baran P. (red.); "Monitoring gatunków zwierząt. Przewodnik metodyczny Część II."; GIOŚ; 2012;
  3. https://www.iucnredlist.org; 2020-07-06;
5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Dzięki za ten artykół. Jakże ciekawy owad, motyl! Czy rzeczywiście pasożytuje na mrówkach? Z opisu wynika, że to relacja symbiotyczna. Szkoda, że nie udało sie dołączyc więcej zdjęć np. larwy modraszka, rośliny na której żeruje i mrówek z którymi współzyje. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.