Modroara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus)

Wygląd
Modroara hiacyntowa należy do rodziny papugowate (Psittacidae). Ubarwienie ciała kobaltowoniebieskie. Wokół oczu i u nasady dzioba znajduje się naga, żółta skóra. Tęczówka oczna jest ciemno brązowa. Dziób jest masywny, czarny i zakrzywiony. Nogi są ciemnoszare. Ogon jest bardzo długi. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.
Występowanie
Modroara hiacyntowa występuje w centralnej i środkowo-wschodniej Ameryce Południowej. Zanik siedlisk i polowania (również chwytanie żywych osobników) doprowadziły do znacznego spadku liczebności i wyspowacenia zasięgu. Obecnie nieciągły zasięg występowania tej papugi rozciąga się od doliny Amazonki w północnej Brazylii, przez centrum kraju, po granice z Boliwią i Paragwajem. Największa populacja zamieszkuje równinę Pantanal, na pozostałych obszarach nieliczna lub obecnie niespotykana.
Biotop
Modroara hiacyntowa zamieszkuje lasy w dolinach rzek (várzea), amerykańskie sawanny (cerrado i caatinga) oraz zadrzewienia palmowe. Prowadzi dzienny tryb życia. Jest ptakiem towarzyskim. Modroara hiacyntowa na liście IUCN jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I). Do głównych zagrożeń zaliczyć można kłusownictwo (nielegalny handel oraz polowanie dla mięsa i piór), a także utrata siedlisk.
Lęgi
Modroara hiacyntowa przystępuje do rozrodu od lipca do grudnia. Gnieździ się w dziupli na drzewie. Samica składa od 1 do 3 białych jaj. Zwykle jednak przeżywa tylko jedno młode. Czas wysiadywania jaj (przez samicę) wynosi od 28 do 30 dni. W tym czasie samiec dostarcza pożywienie. Po 4-6 miesiącach młode opuszczają gniazdo. Po opuszczaniu gniazda nadal są karmione przez rodziców. Młode stają się niezależne po 18 miesiącach. Modroara hiacyntowa osiągają dojrzałość płciową między szóstym a dziesiątym rokiem życia. Jest ptakiem długowiecznym, może dożyć do 50 lat.
Pokarm
Modroara hiacyntowa w głównej mierze jest roślinożerna. Żywi się orzechami, nasionami i owocami. Swoją dietę urozmaica mięczakami.