Żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier)
Występowanie
Żarłacz tygrysi zamieszkuje morskie rejony tropikalne i ciepłe na całym świecie. Czasem spotykany jest daleko od swojego typowego zasięgu – np. na Islandii lub w okolicach Wyspy Brytyjskich. Odbywa sezonowe migracje. Gdy jest cieplej płynie w rejony bardziej umiarkowane, gdy temperatura wody spada wraca w tropiki.
Budowa zewnętrzna
Pysk zaokrąglony, szeroki. Zęby duże, o ostrych krawędziach. Pięć par szczelin skrzelowych. Ciało wrzecionowate. Barwa grzbietu szarawa, niebieskawa lub jasno zielonkawa. Na grzbiecie występują ciemne pasy i plamy. Spód jest jaśniejszy, biały bądź jasnożółty. Dwie płetwy grzbietowe, mocno od siebie oddzielone. Pierwsza płetwa grzbietowa jest znacznie większa i zaczyna się za płetwami piersiowymi. Druga na wysokości płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe duże i sierpowate. Płetwa ogonowa asymetryczna, heterocerkalna, dolny płat mniejszy od górnego. U osobników młodych wzór na grzbiecie jest wyraźniejszy. Samice są większe od samców.
Biologia
Żarłacz tygrysi występuje na różnych głębokościach, od bardzo płytkich wód przybrzeżnych po głębsze wody nawet do 350 m głębokości. Zamieszkuje szeroką gamę biotopów. Głównie spotykany jest w rejonach przybrzeżnych, zatokach, portach, ujściach rzek i w pobliżu wysp. Aktywny w nocy. Prowadzi samotny tryb życia. Organizm jajożyworodny. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Do rozrodu przystępuje co 3 lata. Na półkuli północnej rozród odbywa się od kwietnia do czerwca, a na półkuli południowej od listopada do stycznia. Samica rodzi od 10 do 80 młodych. Ciąża trwa od 13 do 16 miesięcy. Młode po urodzeniu mierzą 51-104 cm. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 8 rokiem życia, przy długości ciała 2-3 m. Żyje do ponad 50 lat, zwykle jednak krócej. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN). Ekstensywnie poławiany dla sportu oraz na części ciała. Niebezpieczny dla człowieka. Żywi się zarówno kręgowcami (ssakami, rybami, ptakami, gadami) jak i bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami). W jego diecie znaleźć także można padlinę oraz różnego rodzaju niejadalne przedmioty.