Portal ekologiczny promujący zdrowy styl życia - Ekologia.pl
Gorące źrodła Mammoth/USA. Źródło: shutterstock
Przyroda
To prawdziwy raj na ziemi: odkryj 10 najbardziej oszałamiających źródeł geotermalnych na świecie!

Gorące źródła, w których wrząca woda wypływa bulgoczącym strumieniem na powierzchnię, to jedne z najbardziej niesamowitych cudów natury, jakie można spotkać. Przez stulecia te bogate w minerały wody gromadziły się w naturalny sposób w basenach lub trafiały do sztucznych uzdrowisk, zapewniając korzyści terapeutyczne i lecznicze – oraz pewien dobry, staroświecki relaks. Kąpiel w relaksujących, gorących wodach to coś, czego każdy powinien spróbować przynajmniej raz. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 najpiękniejszych źródeł geotermalnych na świecie.

Ślimak jedzący sałatę, fot. shutterstock
Pielęgnacja ogrodu
Są prawdziwą zmorą ogrodników! Jak wyprosić ślimaki z ogrodu?

Ślimaki, z domkami na plecach i wystawionymi czułkami budzą pozytywne skojarzenia. Jednak nie u wszystkich. Ślimaki to zmora ogrodników. Mięczaki te chętnie stołują się w naszych ogrodach, siejąc spustoszenie na grządkach i rabatach. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogródka? Wystarczy wynieść je na pewną odległość, a mało prawdopodobne, że wrócą – wynika z badań opublikowanego na łamach „Physica Scripta”.

Padalec wygrzewający się na słońcu, fot. shutterstock
Przyroda
Zaskakujące tajemnice świata świerząt: czy padalec zwyczajny to wąż czy "niewąż"?

Wędrowaliśmy wzdłuż przekopu Wisły, by dostać się na plażę. Najpierw szliśmy przez las, zanim dobrnęliśmy do brzegu rzeki. Właśnie wtedy na naszej drodze leżał on. Całkiem bezbronny, próbujący złapać ostatnie promienie słońca tego dnia. Leżał i nic sobie nie robił z naszej obecności, a my jak zaczarowani podziwialiśmy jego brązowe, acz połyskujące na fioletowo i zielono łuski. Wyglądało to tak, jakby ktoś oblał go benzyną, która utworzyła błyszczącą otoczkę wokół jego ciała. Spotkania z padalcem zawsze pobudzają naszą wyobraźnię.

Wiadomości
Zobacz więcej
fot. shutterstock
Wpływ człowieka na środowisko
Guma do żucia zawiera plastik! Jest go tyle, co w plastikowej słomce

Słomka do picia, woda butelkowana, torba na zakupy i guma do żucia mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Wszystkie zawierają plastiki jednorazowego użytku. Tak, nawet guma.

Fot. NatRomero/Shutterstock
Ciekawostki i zagadki przyrodnicze
Pies jest najlepszym przyjacielem … kobiety!

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale nowe badanie wykazało, że nasze domowe kły mogą być bardziej wrażliwe na wyższe głosy kobiet.

Środowisko
Zobacz więcej
Orlik grubodzioby – jeden z drapieżnych ptaków Polski
Przyroda
Zabójczy myśliwi: poznaj 10 najbardziej niebezpiecznych ptaków drapieżnych w Polsce

Nie są przesadnie kolorowe i nie umilają nam życia trelami – drapieżne ptaki Polski zachwycają jednak siłą, zręcznością, a nierzadko i rozmiarami. Niektóre z nich stały się przyjaciółmi człowieka i od wieków wykorzystywane są w sokolnictwie. Inne coraz częściej pojawiają się nad rodzimymi miastami w poszukiwaniu pożywienia. Oto 10 drapieżnych ptaków w Polsce, które naprawdę…

fot. shutterstock
Medycyna rodzinna
Słodzone napoje zwiększają ryzyko śmierci

W nowym badaniu koordynowanym przez naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) zbadano związek między spożyciem napojów bezalkoholowych i słodzonych cukrem i sztucznie słodzonych, a następnie całkowitą śmiertelnością związaną z konkretną przyczyną.

Olej z nasion marchwi polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry. Źródło: shutterstock
Uroda
Wesprze w walce z oznakami starzenia, stanami zapalnymi i trądzikiem

Olej z nasion marchwi zdobywa sobie coraz szersze uznanie w naturalnej kosmetyce. W porównaniu z innymi egzotycznymi olejami odznacza się umiarkowaną ceną i stosunkowo dobrą dostępnością. Za jego wykorzystaniem przemawiają również unikalne właściwości oraz uniwersalność zastosowań. Kto i dlaczego powinien więc sięgnąć po olej z nasion marchwi?

Dom i ogród
Zobacz więcej
Wiele gatunków roślin w ogrodzie może produkować alergeny, fot. Pheelings media/Shutterstock
Pielęgnacja ogrodu
Ogród dla alergika – co sadzić, aby nie cierpieć?

Bujne, kwitnące zagony mogą wydawać się spełnieniem marzeń. Niestety, osoby uczulone na pyły i astmatycy często ów botaniczną euforię srodze opłacają kichaniem, katarem i kaszlem. Tymczasem jest wiele gatunków, które można sadzić zupełnie bezpiecznie, nie narażając nikogo z domowników na nieprzyjemności. Sprawdź, jak powinien wyglądać ogród dla alergika – piękny, ale nieszkodliwy.