Poniedziałek 29.06.2020

Węgierski Startup produkuje wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów przy użyciu „nietypowych” składników, takich jak zielone banany i pestki winogron pozostałe z procesu produkcji wina. fot. shutterstockfot. shutterstock
Kati Ohens i Csaba Hetenyi założyli Plantcraft w 2018 roku, aby wytwarzać mięso z roślin, które byłoby dobre dla zdrowia ludzi i planety.

„Szkody wyrządzone przez człowieka, takie jak zmiany klimatu, degradacja dzikiej przyrody oraz zanieczyszczenie ziemi i dróg wodnych, stanowią zagrożenie dla wszystkich mieszkańców ziemi”  ‒ powiedziała Kati Ohens.
„Musimy wykorzystać kreatywność, aby produkować żywność, która jest dobra dla nas i dla naszej planety, ale także smaczna i niedroga” ‒ dodał Hetenyi.

W celu stworzenia niedrogich alternatywnych białek, które byłyby dobre dla zdrowia ludzkiego i środowiska, Ohens i Hetenyi zwrócili się w stronę roślin.

Jednym z podstawowych składników wegańskich mięs Plantcraft są zielone banany.

Badania pokazują, że owoc niesie szereg korzyści odżywczych i fizjologicznych. Zielone banany sa dobrym źródłem błonnika, potasu, cynku, magnezu i witamin A, C, B6. Wykazano również, że poprawiają trawienie, obniżają ciśnienie krwi i przyspieszają metabolizm.

Start-up wykorzystuje dodatkowo inny składnik do wytwarzania wegańskich wędlinolej z pestek winogron.

„Jest tak bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-6 i witaminę E, że ludzie używają go jako naturalnego produktu upiększającego” - wyjaśnił Ohens. „Używamy go w naszych pepperoni na bazie roślin”.

Ohens i Hetenyi pierwotnie planowali wprowadzić na rynek wegański asortyment mięsny w USA. Jednak duet powiedział, że musieli wprowadzić poprawki w związku z obecną pandemią koronawirusa.

„Obecna sytuacja skłoniła nas do ponownego przemyślenia i restrukturyzacji niektórych naszych strategii” ‒ powiedziała Katie Ohens. „Jeśli już, przyspieszyło to nasze plany wejścia na rynek z naszymi produktami”.

Kati Ohens i Csaba Hetenyi planują wprowadzić produkty Plantcraft w UE przed końcem roku.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy