Domowa uprawa szparagów

pixabay.com pixabay.com

Niedługa zacznie się sezon na szparagi. Najzdrowsza jest ich zielona odmiana, która dostarcza nam mnóstwo witamin, minerałów i innych cennych substancji odżywczych. Jeżeli uwielbiamy szparagi i przygotowujemy mnóstwo dań na ich bazie, wcale nie musimy stać po nie w kolejce w supermarkecie. Okazuje się bowiem, że domowa uprawa tych zdrowych warzyw wcale nie jest taka trudna!   


Szparagi to podłużne byliny o łuskowatych liściach i czerwonawych owocach. Jeżeli mamy działkę albo dysponujemy niewielkim przydomowym ogródkiem, powinniśmy spróbować samodzielnej uprawy tych zdrowych i smacznych warzyw. Jest ona czasochłonna i wymaga nieco cierpliwości, jednak delikatny smak szparagów wynagradza cały trud. Najsmaczniejsze, grube łodygi ma odmiana wczesna, zwana ‘Primaverde’.

Szparagowy ogródek

Szparagi dobrze rozwijają się na stanowiskach silnie nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna, spulchniona, lekko wilgotna o pH od 6 do 7,5. Warzywa te powinniśmy wysiewać pod koniec kwietnia lub w maju do specjalnie przygotowanych rowków o głębokości ok. 25 cm i szerokości do 40 cm. Na dnie rowków należy utworzyć małe kopce, w których umieszczamy młode karpy (kłącza). Można je nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Następnie zasypujemy karpy ziemią tak, aby ich górne części były ok. 10 cm pod powierzchnią. Wraz z nadejściem jesieni powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami słomą albo suchymi liśćmi. W kolejnych sezonach letnich natomiast musimy pilnować usuwania chwastów i odpowiedniego nawożenia gleby.
Moim zdaniem
Lubisz szparagi?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy