Lakownica czerwonawa (Ganoderma pfeifferi)

Wstęp
Lakownica czerwonawa to rzadka i mało znana nawet zawodowym mikologom huba, o niesamowitej, jasno czerwonej barwie kapelusza, jedna z nielicznych, rodzimych dla Europy przedstawicielek głównie tropikalnej rodziny lakownicowatych (Ganodermataceae). Początkowo rozwija się jako pasożyt, a potem rośnie jako saprofit na całkowicie martwym drewnie, powodując białą zgniliznę. Preferuje stare, już wcześniej osłabione okazy buków lub dębów, rzadziej poraża kasztanowce, brzozy czy drzewa i krzewy owocowe i ozdobne z rodzaju Prunus (śliwy, wiśnie, laurowiśnie, czeremchy, migdały, morele, brzoskwinie).
Sezon
Lakownica czerwonawa (ganoderma czerwonawa) zawiązuje nowe owocniki latem i jesienią.
Występowanie
Lakownica czerwonawa to gatunek subatlantycko-kaukaski, podawany głównie z zachodu Europy i Zakaukazia, z rozproszonymi, co raz mniej licznymi stanowiskami w Europie Środkowej.
Wygląd
Owocniki lakownicy czerwonawej są trwałe (wieloletnie), niekiedy imponującej wielkości: 7-20 cm szerokie, 10-50 cm długie i 5-10 cm grube.
Kapelusz cienki, płaski, półeczkowaty, przyrośnięty bokiem, najczęściej półkolisty i pozbawiony trzonu, barwy jasnoczerwonej z brązowo-żółtą krawędzią. Jak u wszystkich przedstawicielek rodzaju oblepiony błyszczącą, żywiczną skorupką, przypominającą lak do pieczętowania ważnych dokumentów (stąd polska nazwa rodzajowa). Skorupka ta u starszych okazów może być mocno pomarszczona.
Hymenofor rurkowaty, bladożółty, potem brązowy (gdyż pokryty grubą warstwą zarodników), o niewielkich porach. Trzonu brak.
Miąższ (zwany w przypadku wielu hub „kontekstem”) bordowy (co odróżnia ją od pospolitszych ganoderm o miąższu jasnobeżowym), twardy jak korek.
Wysyp spor rdzawobrązowy. Jak wszystkie ganodermy produkuje zarodniki o dość specyficznej budowie – z podwójnymi ścianami. Ściana wewnętrzna jest cienka i kolorowa, a zewnętrzna gruba oraz bezbarwna, przy czym przez jej pory rostkowe przerastają brodawki ściany wewnętrznej.
Lakownicę czerwonawą ciężko pomylić z jej kuzynkami z uwagi na oryginalną, niezwykle piękną, jasno czerwoną barwę owocników.
Właściwości
Lakownica czerwonawa jest grzybem niejadalnym. Brak danych nt. właściwości.
Zastosowanie
W przeciwieństwie do swoich krewniaczek, szeroko użytkowanych na Dalekim Wschodzie jako lekarstwa i talizmany (lingshi lub reishi), akurat lakownica czerwonawa nie jest jadana ani wykorzystywana jako lekarstwo w Europie. Z powodu rzadkości występowania nie odgrywa dostrzegalnej roli gospodarczej jako szkodnik drewna czy jako zabójca pomników przyrody. W przeszłości owocniki tego grzyba mogły być stosowane jako hubka do krzesania ognia.