Bakuchiol – właściwości, działanie i zastosowanie bakuchiolu
Co chwila na sklepowych półkach pojawia się więcej preparatów do pielęgnacji ciała z naturalnymi składnikami. Coraz częściej producenci kosmetyczni decydują się na roślinny zamiennik tradycyjnych substancji. Jedną z nich jest bakuchiol, który stanowi botaniczny odpowiednik retinolu. Bakuchiol powoli staje się prawdziwym hitem kosmetycznym – jest pożądanym składnikiem produktów do pielęgnacji cery trądzikowej oraz tej z oznakami starzenia się. Czym dokładnie jest bakuchiol? Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Bakuchiol – co to takiego?
Bakuchiol to botaniczny związek chemiczny, który uzyskiwany jest z jadalnych nasion indyjskiej rośliny nazywaną Babćią (Psoralea corylifolia), naturalnie występującą w Środkowej Europie, Afryce i Azji. W swojej strukturze chemicznej bakuchiol przypomina retinol i przejawia niemal identyczne działanie. Od wieków w Chinach i Indiach ten naturalny roślinny związek używany jest w celu leczenia i niwelowania wszelkich chorób i przypadłości skórnych o charakterze zapalnym, np. egzemy czy podrażnień. W dzisiejszych czasach bakuchiol coraz częściej znajduje się w składzie kosmetyków przeciwtrądzikowych i odmładzających, które stanowią remedium na te problemy skórne. Bakuchiol wykazuje parametry podobne do retinoidów powszechnie wykorzystywanych w dermatologii. Z powodzeniem może być alternatywą dla antybiotykoterapii stosowanej często w leczeniu trądziku pospolitego.
Czym zatem są te tajemnicze retinoidy? To preparaty stosowane w leczeniu trądziku pospolitego występującego w ciężkiej postaci. Można je stosować zarówno doustnie, jak i miejscowo. Jednak zażywanie retinoidów wewnętrznie wiąże się z dużo większymi konsekwencjami i działaniem niepożądanym, np. zapaleniem spojówek czy przesuszeniem skóry. Retinoidy skutecznie hamują produkcję oraz wydzielanie łoju i wielkość gruczołów łojowych zatrzymując go nawet do kilku miesięcy po odstawieniu leku. Co więcej, spowalniają rozwój bakterii Propionibacterium acnes żywiących się wydzielanym łojem, które są przyczyną rozwoju trądziku. Retinoidy działają także przeciwzapalnie.
Bakuchiol wykazuje niemal identyczne właściwości co retinol, czyli delikatnie złuszcza martwy naskórek, ujędrnia i reguluje pracę gruczołów łojowych, zwalcza trądzik, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Jednak w odróżnieniu do retinolu, bakuchiol nie posiada właściwości fotouczulających, co oznacza, że łagodzi bardzo szkodliwe działanie promieniowania słonecznego oraz sprawia, że nasza skóra jest bardziej na nie odporna. Bakuchiol jest związkiem bezpieczniejszym od zwykłego retinolu i nie wywołuje działań niepożądanych, takich jak występują w przypadku stosowania retinoidów, dlatego tak bardzo cieszy się dużym zainteresowaniem w dermatologii i medycynie estetycznej. Wykorzystanie tego naturalnego preparatu może być świetną alternatywą dla peelingów chemicznych i zabiegów mikrodermabrazji.
Właściwości bakuchiolu
Bakuchiol nadal jest w fazie badań i testów, ale o wielu jego pozytywnych właściwościach jest już wiadomo. Przede wszystkim preparaty z dodatkiem bakuchiolu działają przeciwbakteryjnie, stymulują syntezę kolagenu (czyli białka strukturalnego, które jest najważniejszym budulcem ludzkiej skóry), zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów skóry, zmniejsza wydzielanie sebum, hamuje produkcję melaniny, czyli barwnika skóry oraz działa antyoksydacyjnie – redukuje i neutralizuje powstawanie wolnych rodników, które są przyczyną szybkiego starzenia się organizmu, w tym także i skóry.
Jakie jest jego najważniejsze działanie?
Leczy trądzik – niewątpliwe największą zaletą tej substancji jest działanie antybakteryjne. Bakuchiol blokuje namnażanie bakterii odpowiadających za powstawanie wszelkich niedoskonałości skórnych. Ten naturalny składnik jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu trądziku u osób dorosłych, u których trzeba jednocześnie funkcjonować na dwóch płaszczyznach: z jednej strony niwelować i leczyć nawracające się stany zapalne, a z drugiej zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek.
Wygładza cerę i usuwa przebarwienia – bakuchiol posiada również właściwości złuszczające, dzięki czemu wspomaga usuwanie zniszczonej, zrogowaciałej warstwy naskórka. Już po kilku dniach stosowania preparatów z bakuchiolem można zauważyć jego pozytywne działanie: cera staje się gładsza, ujednolicona i bardziej promienna. Ten naturalny preparat zmniejsza także aktywność melanocytów, czyli komórek odpowiadających za powstawanie barwnika skóry, czyli melaniny. Regularne używanie kosmetyków z dodatkiem bakuchiolu sprawia, że przebarwienia znacznie się zmniejszają i poprawia koloryt skóry twarzy.
Redukuje zmarszczki – zarówno retinol, jak i bakuchiol działają w głębszych warstwach skóry. Taki proces zwiększa liczbę fibroblastów, czyli komórek wytwarzających składniki budulcowe skóry takie jak kolagen i elastyna. Dzięki temu cera staje się zdecydowanie bardziej sprężysta, jędrna i wygładzona, a widoczne zmarszczki ulegają spłyceniu.
Retinol czy bakuchiol – co wybrać?
Retinol jest aktywną postacią witaminy A, która naturalnie powstaje w organizmie z beta-karotenu (znajdującego się np. w marchwi). Znajdziemy go w wielu kosmetykach wykazujących działanie przeciwstarzeniowe. Jednak retinol może wywoływać działania niepożądane i nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak nadmierne wysuszenie skóry, łysienie, zwiększoną liczbę pigmentu i barwników w skórze oraz powoduje zbytnie złuszczanie i pękanie skóry. Retinol może doprowadzić do powstania różnych przebarwień skórnych po ekspozycji na promienie słoneczne, co nie dotyczy bakuchiolu.
Obie substancje wykazują podobne działanie. Różnica między nimi polega na tym, że bakuchiol jest naturalnym preparatem, czego nie można powiedzieć o retinolu. Jeśli do tej pory kosmetyki z dodatkiem retinolu nie przynosiły skutków, albo nie służą wrażliwej cerze, warto wypróbować preparaty na bazie bakuchiolu.
Chociaż bakuchiol to niebywałe odkrycie kosmetyczne ostatnich lat, to na polskim rynku niewiele jest dostępnych kosmetyków naturalnych z jego zawartością. Zdecydowanie więcej dostępnych jest kosmetyków z zawartością retinolu, więc trzeba poszukać preparatów z bakuchiolem, ale warto poświęcić czas, bo efekty będą zadowalające.
Bakuchiol – czy dla każdego?
Chociaż bakuchiol jest substancją bezpieczną, to mogą wystąpić nieznaczne skutki uboczne stosowania preparatów z dodatkiem tego specyfiku. Przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków z bakuchiolem będzie reakcja alergiczna na ten surowiec. W odróżnieniu od innych tego typu preparatów, kosmetyki z dodatkiem bakuchiolu mogą być stosowane przez ciężarne kobiety oraz świeżo upieczone matki karmiące piersią. Roślinny retinol nie wywołuje żadnych podrażnień, zaczerwienienia czy pieczenia, co sprawia, że zyskuje dużą przewagę nad swoim zwyczajnym odpowiednikiem.
Bakuchiol – czy warto?
Jeśli stosujemy kosmetyki z retinolem, ale mimo wszystko nie działa pozytywnie na naszą cerę albo po prostu jest ona na niego zbyt wrażliwa, warto przerzucić się na naturalne preparaty z bakuchiolem. Obie substancje wykazują podobne działanie, ale ten drugi jest znacznie bezpieczniejszy i nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Co prawda to dopiero nowość na rynku kosmetycznym, a produkty z jego zawartością nie są jeszcze powszechnie dostępne, to mimo wszystko warto trochę poszperać i zamienić tradycyjne kosmetyki zwalczające trądzik na naturalne preparaty tak samo działające. Bakuchiol w przeciwieństwie do retinolu nie wykazuje skutków ubocznych: nie powoduje podrażnienia (chyba, że jesteśmy uczuleni na ten składnik), zaczerwienienia czy pieczenia. To sprawia, że zyskuje znaczną przewagę nad swoim tradycyjnym odpowiednikiem.
- https://www.paulaschoice-eu.com/everything-you-need-to-know-about-bakuchiol; 2020-07-21;
- https://www.byrdie.com/what-is-bakuchiol; 2020-07-21;
- https://theskincareedit.com/bakuchiol; 2020-07-21;
- https://www.stylist.co.uk/beauty/beauty-bakuchiol-skincare-benefits-best-bakuchiol-creams-serums/249718; 2020-07-21;
- https://alineaskincare.com.au/blogs/the-journal/bakuchiol; 2020-07-21;