Plamy starcze – jak powstają, o czym świadczą i jak je usunąć?
Ekologia.pl Kobieta Uroda Plamy starcze – objawy, przyczyny i leczenie

Plamy starcze – objawy, przyczyny i leczenie

Przebarwienia i tak zwane plamy starcze, choć są niegroźne medycznie, stanowią defekt kosmetyczny i z pewnością nie są przez nas pożądane. Walka z problemami skórnymi rzadko jest prosta, ale na szczęście istnieją skuteczne, proste i domowe sposoby, żeby pozbyć się plam starczych i rozjaśnić niechciane przebarwienia. Wprowadzenie ich w życie może pomóc pozbyć się problemu. Im szybciej zareagujemy na plamy starcze na skórze, tym łatwiej będzie je skutecznie usunąć.

Plamy starcze na rękach i dłoniach. Źródło: shutterstock

Plamy starcze na rękach i dłoniach. Źródło: shutterstock
Spis treści

Plamy starcze – co to takiego?

Plamy starcze to po prostu małe, ciemne punkty na skórze, które pojawiają się najczęściej na dłoniach, ale także na częściach ciała najbardziej narażonych na działanie słońca – a więc także na ramionach czy na twarzy, czasem też na stopach lub plecach. Na szczęście nie są groźne, choć należy dokładnie sprawdzić, czy nie mylimy zwykłych przebarwień z groźnymi symptomami raka skóry. W przypadku niejasności, zawsze należy się zgłosić do dermatologa i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie są przyczyny powstawania plam starczych?

Plamy starcze czasami nazywane są także plamami słonecznymi albo plamami wątrobowymi (choć z tym narządem nie mają nic wspólnego). Promienie UV powodują, że komórki skóry wytwarzające pigmenty zwiększają produkcję melaniny, co czasami powoduje powstawanie czarnych lub brązowych plamek. Winowajcą jest więc słońce – a raczej nadmierne przebywanie w promieniach słonecznych bez odpowiedniej ochrony.

Plamy starcze pojawiają się najczęściej u osób powyżej 50 roku życia, ale mogą się ujawnić także na młodych skórach, również pod wpływem niewłaściwego, nadmiernego czy zbyt długiego przebywania na słońcu. Co ważne, plamy starcze nie pojawiają się na skutek ostatniego opalania – są efektem nadmiernych kąpieli słonecznych nawet sprzed 20 lub 30 lat! Warto więc pamiętać o ich prewencji.

U każdego mogą pojawić się plamy słoneczne, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znacznie większe u posiadaczy jasnej karnacji lub u osób, które zauważają, że przy intensywnym korzystaniu ze słońca doznają oparzeń lub problemów. Uszkodzenia słoneczne częściej dotykają także starszych kobiet, ponieważ mają one zmniejszoną ilość melaniny w skórze.

5 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA PLAMY STARCZE
  • Krem rozjaśniający lub serum, np. z hydrochinonem albo niacynamidem
  • Mikrodermabrazja
  • Peeling chemiczny
  • Krioterapia
  • Laseroterapia

 

Tabela przedstawiająca 5 skutecznych sposobów na plamy starcze. Źródło: opracowanie własne

Jak się pozbyć plam starczych? 5 skutecznych sposobów

Na szczęście istnieje sporo sposobów, żeby pozbyć się plam starczych lub znacząco je rozjaśnić. Część z nich można wykonać w domu, część wymaga pomocy specjalistów lub lekarzy.

1. Rozjaśniające kremy i sera – na receptę lub dostępne bez recepty

Odpowiednio dobrany krem i serum to skuteczna metoda zwłaszcza wtedy, gdy plamy są wcześnie wykryte i jasne. Szukaj w kremach przede wszystkim składników aktywnych takich jak: hydrochinon, kwas glikolowy, kwas kojowy, ekstrakt z korzenia lukrecji i niacynamid. Należy jednak z nimi uważać, ponieważ niektóre substancje, stosowane zbyt długo lub w zbyt dużych ilościach, mogą podrażniać wrażliwą skórę. W tym przypadku najlepiej skontaktować się z doświadczonym lekarzem dermatologiem, który wskaże najlepszą czynną substancję i może przepisać także skuteczniejsze kremy na receptę, np. tretynoinę.

2. Mikrodermabrazja

To nieco silniejszy, ale nieinwazyjny zabieg, który należy wykonać w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynikało, że 40% pacjentów, którzy wykonywali zabieg mikrodermabrazji raz na 2 tygodnie przez 16 tygodni, całkowicie pozbyli się problemu z plamami starczymi na twarzy. Mikrodermabrazja to inaczej mikropeeling, który może powodować zaczerwienienie skóry lub jej złuszczenie, ale zazwyczaj mija ono maksymalnie po kilku dniach. Połączona z peelingiem chemicznym, może zdziałać cuda.

3. Peeling chemiczny

To zabieg, który polega na nasmarowaniu skóry specjalnym roztworem chemicznym, który ją złuszcza, a następnie pozwala skutecznie usunąć martwy naskórek. To sposób, który można zastosować np. na plamy starcze na rękach.

4. Krioterapia

To popularna metoda skutecznego usuwania plam starczych, wykonuje ją dermatolog. Jest szybka, ale może być bolesna – pacjenci czasami odczuwają ból, zaczerwienienia, pęcherze czy obrzęki, a w skrajnych przypadkach źle wykonanych zabiegów – nawet zaciemnienie plam lub trwałe blizny! Prawidłowa krioterapia polega na stosowaniu bardzo niskiej temperatury – lekarz nakłada np. ciekły azot na nieprawidłowo pigmentowane obszary skóry. Zamrożenie uszkadza komórki plam starczych.

5. Laseroterapia

Kolejnym sposobem może być działanie laserem, który usuwa komórki uszkodzone przez słońce, odświeża skórę i wybiela plamy. Działa z pewnością silniej niż kremy, musi być stosowany przez specjalistę i powoduje delikatne skutki uboczne (np. zaczerwienienia), które jednak szybko znikają. Często wystarczy jeden lub dwa zabiegi, by pozbyć się problemu.

 

Plamy starcze – skóra przed i po leczeniu. Źródło: shutterstock
DOMOWE PRODUKTY NA PLAMY STARCZE
  • Sok z cytryny
  • Ocet jabłkowy
  • Cebula
  • Chrzan
  • Aloes
  • Papaja
  • Jogurt lub maślanka
  • Olejek rycynowy
  • Olejek sandałowy
  • Miód
  • Płatki owsiane
Tabela przedstawiająca domowe sposoby na uporanie się z plamami starczymi. Źródło: opracowanie własne.

Domowe sposoby na plamy starcze

Choć domowe sposoby na pewno nie będą tak skuteczne jak zabiegi lub maści przepisane przez lekarza, można ich wypróbować na niewielkie problemy z plamami starczymi. Tych kilka produktów z kuchni może przynieść zaskakujące efekty!

1. Sok z cytryny

Połóż niewielką ilość świeżego soku z cytryny bezpośrednio na plamy dwa razy dziennie i trzymaj przez co najmniej pół godziny. Regularne stosowanie powinno przynieść poprawę, ale pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach. Od czasu do czasu, możesz również pozostawić sok na skórze na noc.

2. Ocet jabłkowy

Sam ocet jabłkowy lub ocet wymieszany z oliwą z oliwek, nakładaj codziennie bezpośrednio na plamy starcze na około 20 minut. W przypadku wrażliwych skór, należy ocet rozcieńczyć z wodą, ponieważ może podrażniać.

3. Cebula

Jak widać, sok z cebuli nadaje się nie tylko na przeziębienia! Pokrój cebulę i pocieraj jej plasterki w tych miejscach na skórze, które chcesz rozjaśnić. Możesz także wymieszać jedną łyżkę stołową soku z cebuli z dwiema łyżkami miodu i nałożyć miksturę na plamki. Zostaw na co najmniej kwadrans, dwa razy dziennie.

4. Chrzan

Dobrym sposobem na rozjaśnienie plam starczych może być także pasta chrzanowa – potrzyj chrzan i nałóż go bezpośrednio na skórę, pozostaw na kwadrans lub dłużej. Stosuj kilka razy w tygodniu. Z chrzanu i octu jabłkowego można też zrobić specjalny rozjaśniający tonik – w tym celu potrzyj kawałek chrzanu, wymieszaj go z ¼ szklanki octu jabłkowego i pozostaw w chłodnym miejscu na dwa tygodnie. Potem koniecznie odcedź i nakładaj wacikiem na zmienione miejsca co najmniej trzy razy dziennie przez miesiąc.

5. Aloes

Jeśli masz w domu tę cudowną roślinę (lub ewentualnie żel na bazie aloesu), możesz użyć go także jako remedium na plamy. Wetrzyj w zmiany skórne trochę świeżego żelu pobranego bezpośrednio z rośliny i zostaw do wchłonięcia, nie trzeba go spłukiwać. Innym sposobem jest świeży sok z aloesu dostępny w sklepach – wetrzyj go w zmienione miejsca i pozostaw na skórze.

6. Papaja

Wytnij cienki kawałek skórki z zielonej papai i przyciśnij mięsistą stronę skóry do plam starczych na 15 do 20 minut; możesz także pokroić owoc i zrobić z nich miazgę, którą nałożysz w odpowiednie miejsca na skórze jak maseczkę, na około kwadrans. Można stosować codziennie. Należy jednak uważać przed zastosowaniem tego sposobu, ponieważ papaja uczula.

7. Jogurt lub maślanka

Zwykły jogurt należy nałożyć bezpośrednio na plamy (oczywiście chodzi o jogurt naturalny, niesłodzony). Pozostaw do wyschnięcia na około 20 minut, a następnie spłucz. Jogurt można też pozostawić na skórze na całą noc. Aby uzyskać szybsze rezultaty, nałóż jogurt na dotknięty obszar przed pójściem spać i pozostaw na noc.

8. Olejek rycynowy

Olejek rycynowy jest dostępny w każdej aptece i jedną z jego właściwości jest rozjaśnianie skóry. Nałóż niewielką ilość na plamy starcze i masuj około minuty, aż do wchłonięcia, rano i wieczorem. Warto wymieszać go z innym olejkiem, np. kokosowym lub migdałowym.

9. Olejek sandałowy

Wmasuj kroplę olejku z drzewa sandałowego bezpośrednio na plamy starcze i wmasuj do wchłonięcia.

10. Miód

Będzie działać jak peeling, usuwając martwy pigment, a także ułatwi wzrost nowych, zdrowych komórek. Dla najlepszych rezultatów, użyj surowego lub organicznego miodu. Nałóż na skórę i pozostaw na 20 minut.

11. Płatki owsiane

Owsianka doskonale nadaje się nie tylko na śniadanie, ale także do złuszczania i usuwania martwego naskórka. Połącz 3 łyżki płatków owsianych, 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę mleka w misce, aby zrobić pastę. Nałóż na twarz i dłonie i pozostaw do całkowitego wyschnięcia, a następnie spłucz wodą. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.

Plamy starcze na szyi. Źródło: shutterstock

Jak zapobiegać plamom starczym?

W przypadku plam starczych odpowiedź jest bardzo prosta – aby im zapobiec, należy przede wszystkim uważać na słońce i to już w jak najmłodszym wieku.

Co to znaczy odpowiednia ochrona? Pamiętajmy, by przed wyjściem na zewnątrz codziennie nakładać na twarz krem ​​przeciwsłoneczny – nawet zimą. Powinien on zapewniać ochronę o wysokim spektrum, posiadać SPF 30 lub wyższy (zwłaszcza przy jasnej karnacji) oraz być wodoodporny. Ale kremy to nie wszystko. Ważne jest także odpowiednie zakrycie skóry odzieżą chroniącą przed słońcem, np. lekką koszulą z długim rękawem, nakryciem głowy i okulary przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Pamiętajmy, że niezależnie od wykonywanych zabiegów, plamy mogą powrócić, jeśli nie chronimy odpowiednio naszej skóry przed słońcem.

 

Bibliografia
  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/age-spots/symptoms-causes/syc-20355859; 2021-01-09;
  2. https://www.aad.org/public/cosmetic/age-spots-marks/get-rid-spots; 2021-01-09;
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323287#home-remedies; 2021-01-09;
  4. https://health.clevelandclinic.org/think-beauty-spots-arent-cute-heres/; 2021-01-09;
  5. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/age-spots-solar-lentigo-liver-spots-a-to-z; 2021-01-09;
  6. https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a28167400/how-to-get-rid-of-age-spots/; 2021-01-09;
  7. https://www.onegoodthingbyjillee.com/10-natural-age-spots-remedies/; 2021-01-09;
  8. https://www.aarp.org/entertainment/style-trends/info-2018/natural-remedies-age-spots-fd.html; 2021-01-09;
4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Nie ma się co przejmować plamami starczymi ;)