Olej rycynowy – właściwości i działanie. Jak stosować olej rycynowy?
Ekologia.pl Zdrowie Witaminy i suplementy Olej rycynowy – właściwości i działanie. Jak stosować olej rycynowy?

Olej rycynowy – właściwości i działanie. Jak stosować olej rycynowy?

Kosztuje zaledwie kilka złotych, a ma naprawdę wszechstronne działanie. Choć znany jest głównie z właściwości przeczyszczających, warto zapoznać się z jego pozostałymi walorami. Olej rycynowy potrafi bardzo wiele, począwszy od uśmierzania bólu, a skończywszy na redukcji zmarszczek.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Spis treści

Olej rycynowy nie truje, choć mógłby

Źródłem oleju rycynowego są nasiona rośliny zwanej rącznikiem pospolitym (Ricinus communis). Jej naturalnym miejscem występowania jest Afryka, natomiast w Polsce uprawia się ją w celach ozdobnych, jako gatunek jednoroczny. Dorasta do maksimum 3 metrów wysokości, ma duże, dłoniasto złożone liście,

Cena olejku rycynowego jest bardzo korzystna:
  • Olej z awokado – 14 zł/50 ml
  • Olej marula – 40 zł/50 ml
  • Oliwa z oliwek bio – 40 zł/1000 ml
  • Olej lniany – 8 zł/50 ml
  • Olej rycynowy – 4 zł/50 ml
  • Olej migdałowy – 7 zł/50 ml
  • Olej arganowy – 25 zł/50 ml

przybierające kolor od ciemnozielonych po czerwono-fioletowe. Jej kwiaty są drobne, niepozorne, jaskrawoczerwone. Jesienią pojawiają się zaś kolczaste, okrągłe owoce, również w kolorze intensywnej czerwieni. Rącznik jest piękny, ale i zabójczy. Zawarta w nim rycyna to trujące białko, którego zjedzenie może skutkować śmiercią. Najwięcej rycyny rącznik magazynuje w nasionach. Już trzy niewielkie pestki zawierają silną dawkę trującą, która po kilku godzinach od dostania się do przewodu pokarmowego powoduje gorączkę, wymioty, halucynacje i odwodnienie. Śmiertelna dawka rycyny to 0,5 mg. Można się nią zatruć także przez wdychanie oparów i podanie podskórne.

Olej rycynowy pozyskiwany z nasion rącznika jest tłoczony na zimno, przez co na tym etapie pozostaje substancją trującą. Rycyna traci jednak swoje zabójcze właściwości pod wpływem temperatury, dlatego uzyskany olej gotuje się w wodzie. Produkt dostępny w aptekach jest dzięki temu bezpieczny. Można go stosować zewnętrznie, w celach pielęgnacyjno-leczniczych, a także wewnętrznie. Jest znanym remedium na zaparcia. Należy go jednak dawkować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami. Nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na ostre, niewyjaśnione bóle brzucha, zapalenie jelit czy wyrostka robaczkowego. Przeciwwskazaniem jest także miesiączka.

Mniej inwazyjne od podania doustnego jest wykonanie okładu na brzuch z podgrzanego oleju. Takie kompresy medycyna naturalna zaleca przy bólach kręgosłupa i głowy.

Rącznik pospolity. Foto shutterstock

Kosmetyczny olej rycynowy to gładka, nawilżona skóra

Olej rycynowy jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków dostępnych w sklepach. To dlatego, że dobrze nawilża, wygładza i pomaga spłycić zmarszczki. Sprawdzi się w przypadku skóry bardzo suchej i rogowaciejącej. Ponadto wykorzystuje się go do oczyszczania twarzy.

Olejek rycynowy wykorzystywany do pielęgnacji powinien mieć odpowiednią jakość. Od tego zależy jego działanie oraz to, czy nie podrażni i nie zapcha naszej skóry. Warto pamiętać, że najlepszy jest olejek tłoczony na zimno i nierafinowany (jest najbogatszy w cenne składniki odżywcze). Dobrze, jeśli ma on odpowiednie certyfikaty. Doskonały wybór to olejek rycynowy Nanoil. To inwestycja, która się opłaca. Można stosować go nie tylko na skórę całego ciała, twarzy i głowy, ale także na włosy, rzęsy i paznokcie. Wykazuje wysoką biozgodność i jest 100% organiczny, dzięki czemu można stosować go jako samodzielny kosmetyk natłuszczający, wzmacniający i wygładzający. Sprawdza się jako naturalna odżywka przyspieszająca wzrost rzęs i włosów, a także jako składnik mieszanki do OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami.

olejek

Więcej o produkcie przeczytasz na stronie: www.nanoil.pl/olej-rycynowy


Oczyszczanie twarzy olejem rycynowym


Czyszczenie skóry twarzy za pomocą olejów to tak zwana metoda OCM. Pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń, precyzyjny demakijaż, zwężenie porów i wygładzenie cery. Co najistotniejsze jednak, nie pozbawia skóry jej naturalnej tłuszczowej warstwy ochronnej, jak robi to większość środków myjących.

Olej rycynowy jest podstawą tego oczyszczania, ale zawsze miesza się go z innymi, wybranymi olejami, np. migdałowym, arganowym, z pestek winogron czy nawet z oliwą. W przypadku cery normalnej zawartość oleju rycynowego w miksturze powinna wynosić około 20% (mniej w przypadku skóry suchej, więcej dla skóry tłustej). Oleje rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na zwilżoną skórę twarzy, delikatnie masując. Następnie ścieramy olej kosmetyczną ściereczką. Powtarzamy jeszcze minimum raz. Na koniec myjemy twarz w chłodnej wodzie.

Metody tej nie można nadużywać. Osoby posiadające skórę podrażnioną i z mocnym trądzikiem powinny zmywać olej mydłem leczniczym.

Olej rycynowy to naturalna odżywka do włosów

Działanie oleju rycynowego na włosy jest kompleksowe i szybko dostrzegalne. Regularne stosowanie da nam następujące efekty: pogrubienie i wzmocnienie włosów, szybszy wzrost, zmiękczenie oraz nawilżenie pasm, zamknięcie łusek włosów oraz wygładzenie rozdwojonych końcówek.

Ponieważ olej rycynowy jest bardzo nasycony, a przy tym gęsty i ciężki, najlepiej stosować go z innym produktem do pielęgnacji włosów, na przykład z ulubioną odżywką, naftą kosmetyczną, żółtkiem jaja lub innym olejem.

Charakterystyczną cechą olejku rycynowego jest zdolność przyciemniania włosów. Pamiętajmy o tym, jeśli mamy zamiar stosować go systematycznie.

Olej rycynowy wzmacnia rzęsy i brwi, fot. shutterstock

Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Nietrudno odgadnąć, że skoro olej rycynowy wzmacnia czuprynę, to wzmocni (pogrubi, zagęści, przyciemni) również brwi oraz rzęsy. I, prawdę mówiąc, w tym drugim celu jest nawet częściej stosowany.

Olej rycynowy ma wiele zastosowań, m. in. w produkcji:
  • opakowań na żywność plastiku
  • olejów silnikowych
  • włókna syntetycznego
  • farb
  • tuszów
  • mydeł
  • detergentów czyszczących
  • świec
  • nylonu
  • broni

Nic dziwnego – choć olejek dobrze odżywia, nie każda kobieta chce doprowadzić do efektu przyciemnienia włosów na głowie. Zwłaszcza jeśli jest blondynką. Natomiast ciemniejsze rzęsy i brwi to już zupełnie inna sprawa. Jednak nie u każdej użytkowniczki rycyna dokona cudów. Efektu przyciemnienia możemy akurat być pewne, lecz nie zawsze doczekamy się spektakularnego wzmocnienia, wydłużenia i pogrubienia. Wiele zależy od indywidualnych czynników. Bywa nawet, że rzęsy po stosowaniu na nie olejku rycynowego zaczynają wypadać. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że słabe włoski muszą ustąpić miejsca mocniejszym. Niemniej, w nielicznych przypadkach rzęsy po prostu się przerzedzają.

Jak to zwykle bywa z przeróżnymi kosmetykami, olej rycynowy może też podrażnić oczy. Najlepiej więc nie nakładać go palcem, ale za pośrednictwem pędzelka lub szczoteczki po zużytym tuszu. W przypadku wyjątkowo wrażliwych oczu, bezpieczniej będzie też, jeśli olejek zaaplikujemy na rzęsy w ciągu dnia.

Zastosowany na noc może niebezpiecznie rozetrzeć się podczas snu i wywołać bardzo nieprzyjemne podrażnienie. Z tego samego powodu uważajmy również, kiedy w celu wygładzenia cery, wcieramy olejek w skórę twarzy.

Mimo wszystko warto sprawdzić, na ile olej rycynowy „dogada się” z naszymi włosami. Mały test nie zaszkodzi, zwłaszcza że akurat ten olej jest tani jak przysłowiowy barszcz. Kosztuje zaledwie kilka złotych. A może się okazać, że genialnie poprawi kondycję naszych brwi i rzęs.


Jeśli jednak wygląda na to, że olej rycynowy na niewiele zda się u nas w pielęgnacji włosów, wykorzystajmy go w inny sposób. Niezawodnie działa na paznokcie – wzmacnia je i utwardza. Poza tym skutecznie zmiękcza, nawilża i regeneruje suchy oraz zrogowaciały naskórek. Pomaga szczególnie na twarde pięty – wystarczy wymieszać go z kremem, a następnie obficie wsmarować w stopy, owinąć je folią spożywczą i schować na noc w bawełniane skarpetki.

Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)
Bibliografia
  1. European Medicines Agency; "Ricini oleum"; https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/ricini-oleum; 2019-06-14;
  2. Vinay R. Patel i in.; "Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production"; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015816/; 2019-06-14;
  3. Sarah C. P. Williams; "Just a spoonful of castor oil"; https://www.sciencemag.org/news/2012/05/just-spoonful-castor-oil; 2019-06-14;
  4. Floriana Monica Rusu, University of Medicine and Pharmacy, Târgu-Mureş, Rumunia; "Phytochemical Study of Various Sorts of Castor Oil (Ricini oleum) in dermatological products"; https://www.umfst.ro/doctorat_arhiva/rusu.pdf; 2019-06-14;
  5. Todd A. Born; "Topical use of castor oil"; https://ndnr.com/dermatology/topical-use-of-castor-oil/; 2019-06-14;
4.9/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Olej rycynowy stał się w ostatnich latach ponownie bardzo popularny. To bardzo uniwersalny i tani kosmetyk naturalny, z którego jest bardzo łatwo korzystać.

Olej rycynowy ma bardzo wiele innych zastosowań w lecznictwie. Ten artykuł jest bardzo słaby.Polecam ksiązki:
Palma christi, olej który leczy.Edgar Cayce
Tajemjice oleju rycynowego.Marlena Bhandari

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!