Gdzie śpią niedźwiedzie w zimie? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Gdzie śpią niedźwiedzie w zimie?

Gdzie śpią niedźwiedzie w zimie?

Hibernacja to jedna z tych zdolności niektórych zwierząt, którą chciałby mieć niejeden człowiek. Perspektywa przespania najchłodniejszych miesięcy w roku wydaje się bowiem bardzo atrakcyjna. Wśród gatunków, które śpią w zimie, do najpopularniejszych należą między innymi niedźwiedzie, występujące także na terenie Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie miejsce wybierają na kilkumiesięczny sen każdego roku, zapoznaj się z poniższym tekstem!

Gdzie hibernują niedźwiedzie

Niedźwiedzie na miejsce hibernacji, wybierają punkty trudno dostępne, znajdujące się w wyższych partiach leśnych gór, fot. Sergey Uryadnikov/Shutterstock
Spis treści

Jakie niedźwiedzie żyją w Polsce?

Jeszcze kilka wieków temu większość obecnego terytorium Polski pokrywały gęste puszcze. Były one miejscem do życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym także przedstawicieli rodziny niedźwiedziowatych. Niestety, wraz z postępem cywilizacyjnym, budowaniem nowych miast i prowadzących do nich dróg, powierzchnia polskich lasów uległa znacznemu zmniejszeniu, co przyczyniło się także do obniżenia liczebności populacji niedźwiedzi brunatnych, która wynosi aktualnie zaledwie od 100 do 200 osobników.

Trudno jest ustalić dokładną wielkość populacji niedźwiedzia brunatnego w naszym kraju ze względu na jego stałe przemieszczanie się pomiędzy polską i słowacką granicą. Zwierzę to, będące największym ssakiem europejskim, który żyje na lądzie, jest samotnikiem stroniącym od ludzi. W dodatku większość osobników śpi w zimie, wybierając na hibernację miejsca praktycznie niedostępne dla człowieka. Jest to dobra wiadomość, ponieważ te z pozoru urocze misie są tak naprawdę groźnymi wszystkożercami, które ważą nawet 400 kilogramów i atakują, jeśli wyczują niebezpieczeństwo.

Czy każdy niedźwiedź śpi w zimie?

Nie trzeba mieć eksperckiej wiedzy z dziedziny nauk przyrodniczych, aby wiedzieć, że niedźwiedź śpi w zimie. Jest on bowiem bohaterem wielu bajek i piosenek dla dzieci, w których zostały przedstawione jego zwyczaje. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie wszyscy przedstawiciele tego gatunku zapadają w sen zimowy. Decyzja o rozpoczęciu hibernacji przez konkretnego osobnika podejmowana jest na podstawie jesiennej temperatury, dostępności pokarmu czy przybranej masy.

Ostatnimi laty sezon jesienno-zimowy jest szczególnie łagodny w Polsce. Dotyczy to także karpackiej puszczy, w której żyją niedźwiedzie. Ciepłe miesiące sprawiają, że wiele zwierząt praktykujących hibernację zaczyna z niej rezygnować. Dzieje się tak w przypadku nie tylko opisywanych tutaj drapieżnych ssaków, ale także wielu zwierząt kopytnych, którymi te pierwsze się żywią. Mając zatem świadomość dostępności pokarmu, część przedstawicieli tego gatunku nie śpi w zimie.

W jakich miejscach śpi niedźwiedź w zimie?

Drapieżne ssaki gatunku brunatnego są niepokonane w walce z człowiekiem, czy nawet z wilkami, ze względu na swoje imponujące rozmiary. Jednak w trakcie hibernacji zwierzęta te tracą blisko 40% swojej wagi, przez co w sezonie zimowym muszą unikać zagrożeń. Istotne jest więc to, gdzie śpi niedźwiedź w zimie, jeśli chce przeżyć okres hibernacji bez uszczerbku na zdrowiu.

W przeciwieństwie do wielu innych, zimujących zwierząt, niedźwiedź brunatny odbiera różne bodźce z otoczenia przez cały czas, kiedy trwa w uśpieniu. Mimo to na swoją gawrę, czyli miejsce hibernacji, wybiera punkty trudno dostępne, znajdujące się w wyższych partiach leśnych gór. Zwierzę to często śpi w zimie w gęstych młodnikach, w barłogu, czyli zakrytym dole w ziemi. Niektóre osobniki mogą rozpocząć zimową drzemkę w dziupli drzewa o większych rozmiarach, np. buku.

Jak długo śpi niedźwiedź w zimie?

Jeśli chciałeś się dowiedzieć, gdzie przebywa to zwierzę, może Cię zainteresować również długość jego hibernacji. W tym wypadku nie będzie większego zaskoczenia  – niedźwiedź śpi przez wszystkie zimowe miesiące i część jesieni. Jego drzemka rozpoczyna się bowiem przeważnie w samym środku listopada, kiedy przyroda powoli zamiera, i trwa aż do połowy marca, czyli do momentu, w którym las zaczyna ponownie rozkwitać. Po całkowitym przebudzeniu ssak jest silnie zmotywowany, aby znaleźć pożywienie. Mimo swojej niskiej wagi nadal jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, dlatego lepiej schodzić mu z drogi.

Sen niedźwiedzi – pytania i odpowiedzi

Gdzie niedźwiedzie śpią w zimie?

Niedźwiedzie wybierają różne miejsca do snu zimowego, ale najczęściej wybierają schronienia takie jak jaskinie, nory, gęste chaszcze lub zagłębienia w ziemi, które zapewniają im ochronę przed zimnem i drapieżnikami.

Czy niedźwiedzie budują specjalne gniazda na sen zimowy?

Nie, niedźwiedzie nie budują specjalnych gniazd na sen zimowy, ale szukają naturalnych schronień. Mogą przystosować istniejące nory lub jaskinie do swoich potrzeb.

Jakie cechy schronienia są dla niedźwiedzi ważne podczas snu zimowego?

Niedźwiedzie wybierają schronienia, które są dobrze izolowane termicznie, zapewniają ochronę przed wiatrem i wilgocią oraz są trudno dostępne dla drapieżników. Ważne jest też, aby miejsce to było ciche i spokojne, aby niedźwiedzie mogły spać spokojnie przez długi okres.

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. 5 Stages of Activity and Hibernation; https://bear.org/5-stages-of-activity-and-hibernation/; data dostępu: 29-11-2023;
  2. ZBIGNIEW JAKUBIEC; NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY URSUS ARCTOS L. W POLSKIEJ CZĘŚCI KARPAT; Polska Akademia Nauk Instytut Ochrony Przyrody; Kraków 2001;
  3. 3.Niedźwiedź brunatny Ursus arctos; https://siedliska.gios.gov.pl/images/pliki_pdf/wyniki/2013-2014/dla_zwierzat/Niedwied-brunatny-Ursus-arctos.pdf; data dostępu: 29-11-2023;
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments