Jak wygląda użądlenie pszczoły? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak wygląda użądlenie pszczoły?

Jak wygląda użądlenie pszczoły?

Mimo iż te miododajne owady są z natury spokojne, może się zdarzyć, że jednak zaatakują człowieka. Zazwyczaj są to niegroźne dla zdrowia czy życia epizody, jednak lepiej wiedzieć więcej na ich temat. W jakich sytuacjach może się to przydarzyć? Jak wygląda użądlenie przez pszczołę? Które objawy powinny nas zaniepokoić? Na czym polega pierwsza pomoc w takich przypadkach? Warto przeczytać ten artykuł!

Pszczoła żądli z reguły w ogronie własnej, fot. Mirko Graul/Shutterstock

Pszczoła żądli z reguły w ogronie własnej, fot. Mirko Graul/Shutterstock
Spis treści

Dlaczego pszczoły żądlą?

To ich zachowanie zazwyczaj wynika z tego, że czują się zagrożone. Do użądlenia przez pszczołę może więc dojść, kiedy na przykład broni dostępu do swoich zapasów miodu albo gniazda. Agresywność tych owadów uzależniona jest od rasy. Najgroźniejsza jest odmiana afrykańska, a gatunki występujące w Polsce są mniej niebezpieczne. Atakują głównie pod wpływem gwałtownego zachowania człowieka. Co więcej, użądlić mogą tylko samice – robotnice, ponieważ samce pozbawione są żądła. Ma je także królowa roju, ale używa go wyłącznie do walki z innymi matkami. Ten kłujący narząd ma ok. 2,5 mm i znajduje się na końcu pszczelego odwłoka. Przy jego nasadzie umieszczony jest zbiorniczek, a w nim magazynowany jad.

Co się dzieje z żądłem pszczoły po użądleniu?

Pozostaje ono z reguły w ciele użądlonego, bo jest wyposażone w specjalne włosowate wypustki, które zatrzymują je w skórze. Sam owad po takim ataku zazwyczaj odlatuje, a potem umiera. Wiedząc, jak wygląda użądlenie pszczoły, można podjąć odpowiednie kroki, aby bezpiecznie wyciągnąć żądło. Należy zrobić to bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie może dojść do wyciśnięcia z niego całej zawartości jadu znajdującego się we wyżej wspomnianym woreczku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odkażonej igły, którą można podważyć kłujący narząd zostawiony przez tego owada.

Jakie są objawy użądlenia pszczoły?

Zazwyczaj są one bardzo podobne do tych, jakie pojawiają się po ugryzieniach innych insektów. Jak więc wygląda użądlenie pszczoły? Oto najbardziej charakterystyczne symptomy:

  • przede wszystkim w niewielkiej rance pozostaje żądło,
  • na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk,
  • z reguły występuje również świąd i pieczenie – to efekt mieszanki silnych peptydów i enzymów, które znajdują się w jadzie. Gdy ten dostanie się do naskórka, wywołuje reakcję zapalną.

Warto mieć na uwadze to, że im dłużej żądło będzie tkwiło w ciele, tym dłużej będą utrzymywały się objawy. W wielu sytuacjach ustępują one po kilku godzinach i można je łagodzić.

Jak sobie poradzić z użądleniem przez pszczołę?

Na czym powinna polegać pierwsza pomoc w takich przypadkach? W pierwszej kolejności należy pozbyć się żądła – najlepiej wspomnianą powyżej techniką. Z kolei w zależności od tego, jakie pojawiły się objawy po użądleniu przez pszczołę, można wybrać jeden ze sposobów ich łagodzenia:

  • dezynfekcja zaatakowanego miejsca – np. wodą zmieszaną z mydłem lub innym środkiem odkażającym,
  • przyłożenie plastra cebuli, aby szybko złagodzić ból.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie okładu:

  • wody z sodą oczyszczoną, neutralizującą kwas mrówkowy,
  • zimnego z wykorzystaniem kostek lodu zawiniętych w ściereczkę,
  • z czosnku startego na tarce lub przepuszczonego przez praskę w celu zmniejszenia świądu i zaczerwienienia,
  • z mieszanki wody i amoniaku, aby zmniejszyć kwasowość i wyeliminować wszystkie objawy.

Wiedząc, jak wygląda użądlenie przez pszczołę, można jeszcze zastosować środki antyhistaminowe lub kremy antyseptyczne, które są dostępne bez recepty w aptekach.

Oprócz tego warto obserwować osobę poszkodowaną przez około 30 minut, aby upewnić się, czy nie wystąpi u niej reakcja alergiczna. Gdyby bowiem do niej doszło, wówczas będzie ona potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej.

Żądło pszczoły, fot. Bachkova Natalia/Shutterstock

Czy można uchronić się przed użądleniem pszczoły?

Aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej omijać miejsca pełne kwitnących roślin, kwiatów i owocujących drzew. Pszczoły też nie lubią zazwyczaj jaskrawych, wzorzystych lub bardzo ciemnych ubrań, można więc zminimalizować chodzenie w takich barwach. Drażniąco na te owady wpływają silne perfumy, dezodoranty, płyny po goleniu. Ponadto pojedyncze raczej nie są agresywne i same odlatują po lekkim dotknięciu. Gdy jednak znajdują się pobliżu swojego gniazda, będą bronić swojego miodu i potomstwa.

Użądlenie pszczoły – pytania i odpowiedzi

Jaka jest różnica pomiędzy użądleniem osy a pszczoły?

Pierwsza z nich ma gładkie żądło, które łatwiej wyciągnąć po użądleniu. Osa może też ukłuć kilka razy i ma mniej jadu. Pszczołowata zrobi to tylko raz i umiera, zostawiając narząd kłuty w skórze, a znajdującą się w nim substancja jest bardziej toksyczna.

Co jeszcze może zwabić pszczołę?

Błonkoskrzydłe przyciąga także zapach słodkiego jedzenia. Unikanie spożywania posiłków i picia napojów na świeżym powietrzu może także uchronić przed użądleniem przez pszczołę.

Jak zachować się przy ataku roju pszczół w pobliżu ula?

Oprócz zachowania spokoju należy zakryć i chronić głowę koszulą lub ręcznikiem albo rękami i ramionami. Warto schować się w miejsce, do którego pszczoły nie będą mogły wejść.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Bee sting"; https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bee-stings/symptoms-causes/syc-20353869; Mayo CLinic; data dostępu: 05-07-2023;
  2. "How to treat a bee sting"; https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/bites/treat-bee-sting; data dostępu: 05-07-2023;
  3. "Did a Bee Sting Me? Treatment Options, Allergic Reactions, Home Remedies, and More"; Valencia Higuera; https://www.everydayhealth.com/bug-bites/bee-stings/; data dostępu: 05-07-2023;
4.7/5 - (18 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments