Kuna domowa - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę kuna domowa ciekawostki
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Kuna domowa – ciekawostki

Kuna domowa – ciekawostki

Ssaki drapieżne uwielbiają działać pod osłoną nocy. Z nią, kuną domową, niejednokrotnie miałem okazję spotykać się, gdy mieszkałem na wrocławskim Sępolnie. Prowadziłem wówczas program śniadaniowy w jednej z lokalnych stacji telewizyjnych i wstawałem wcześnie rano, by obudzić innych Wrocławian. Za każdym razem, gdy szedłem na przystanek tramwajowy, kuna domowa jakby torowała mi drogę, i dziarsko szła przede mną, co chwilę przystając i patrząc na mnie, czy przypadkiem nie zszedłem z właściwej drogi. Kiedy zbliżałem się do przystanku, zwierzak nagle rozpływał się i niknął pod samochodami jak jakiś duch…

Kuna domowa, fot. shutterstock

Kuna domowa, fot. shutterstock
Spis treści

10 ciekawostek o kunach domowych

  1. Miejscy spryciarze – Kuna domowa, zwana też kuną kamionką, często zasiedla obszary miejskie, przystosowując się do życia blisko ludzi. W miastach łatwiej znajduje pożywienie i schronienie, co przyciąga ją do takich miejsc.
  2. Nocne zwierzęta – Kuny są aktywne głównie nocą, kiedy polują i przemierzają swoje terytorium. Dzięki temu pozostają niewidoczne dla większości ludzi, choć czasem można je zobaczyć przy świetle reflektorów.
  3. Różnice między kunami – W Polsce żyją dwa gatunki kun: domowa i leśna. Kuna domowa ma białą plamę na szyi (tzw. śliniak), natomiast kuna leśna – kremową. Dodatkowo tylko kuna leśna ma owłosione opuszki palców, co pomaga jej przetrwać w zimniejszych środowiskach.
  4. Długa ciąża z zaskoczeniem – Kuna domowa ma bardzo nietypową ciążę, trwającą nawet do 240 dni. Wynika to z tzw. opóźnionej implantacji, która pozwala samicy przetrwać zimę bez obciążenia rozwijającym się płodem. Zarodki zaczynają się rozwijać dopiero na wiosnę.
  5. Pod maską samochodu – Kuny znane są z tego, że często chowają się pod maskami samochodów. Gryząc kable, potrafią wyrządzić spore szkody. Przyczyną są często resztki soli, którą kuny wyczuwają na częściach samochodu po zimie.
  6. Problemy z hodowlą zwierząt – Kuna domowa może być dużym zagrożeniem dla drobnych hodowców, zwłaszcza kur. Potrafi zabijać więcej zwierząt, niż jest w stanie zjeść, a czasem wraca po resztki później. Z tego względu hodowcy często zastawiają na nią pułapki.
  7. Zabawne przemieszczanie się – Ruch kuny domowej jest specyficzny i zabawny – przypomina pełzanie lub skakanie z jednej pary łap na drugą, co sprawia wrażenie, że zwierzę zawsze za czymś goni.
  8. Kuna a Wielki Zderzacz Hadronów – W 2016 roku kuna domowa weszła do CERN-u i przegryzła kable, co doprowadziło do wyłączenia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Ta nietypowa sytuacja wywołała niemałe zamieszanie w świecie nauki.
  9. Kuny na strychach – Kuny domowe lubią zasiedlać strychy, gdzie znajdują ciepło i schronienie. Bywa, że spacerując po strychu, hałasują, co staje się uciążliwe dla domowników. Ludzie stosują różne sposoby, aby je odstraszyć, np. zapach amoniaku.
  10. Młode kuny – Młode kuny rodzą się ślepe i głuche. Dopiero po około 50 dniach zaczynają samodzielnie eksplorować świat. Dojrzałość płciową osiągają po około dwóch latach, ale czasem przystępują do rozrodu dopiero później, zależnie od środowiska.

Kuna domowa – zabawny drapieżnik

Sylwetka kuny domowej może wydawać się śmieszna. Długie, pociągłe zwierzę z puszystym ogonem, przemierzające świat na krótkich nóżkach. Do tego dołóżmy jeszcze jej sposób poruszania. Mnie przypomina nieporadne pełzanie, trochę jak wąż, może bardziej padalec.

Zwierz wygląda jakby przeskakiwał z tylnych nóg na przednie i wiecznie za czymś gonił. Z pewnością chodzi o strach przed ludźmi, z którymi oko w oko raczej nie chce się spotykać, ale czasami potrafi mu nieźle dopiec, o czym będzie dalej. Kuna domowa Martes foina dorasta do około 53 cm długości ciała, które jest przedłużone przez ogon osiągający nawet 30 cm. Zwierzęta drapieżne funkcjonują przede wszystkim w nocy, dlatego dostrzeżenie umaszczenia ich futra należy do bardzo trudnych, aczkolwiek czasami daje się „złapać” w światła reflektorów lub wpada w zastawione przez ludzi, którym przeszkadza sidła. Wtedy warto dokładnie przyjrzeć się zwierzęciu, bo to niepowtarzalna lekcja zoologii, która umożliwi nam rozróżnianie obu gatunków kun zamieszkujących Polskę. Odcień brązu pokrywający wierzch ciała kuny domowej (kamionki) jest jaśniejszy niż w przypadku kuny leśnej (tumaka), ale to nie jedyna różnica. Tzw. śliniak, czyli wszystko co znajduje się pod brodą, kuna domowa ma białe, a leśna kremowo-beżowe. Śliniak niekiedy może się przedłużać na przednie kończyny. Dla każdego obserwatora te cechy są najważniejsze, ale jeśli ktoś jest jeszcze bardziej wnikliwy, polecam zwrócić uwagę na opuszki palców. Te w zależności od gatunku mogą być owłosione lub nie. Nietrudno się domyślić, że owłosione to domena kuny leśnej, która ze względu na środowisko, w którym z reguły przebywa, potrzebuje takiej izolacji cieplnej. Skoro wiemy już, jak wygląda kuna domowa, teraz podumajmy nieco nad środowiskiem życia, fizjologią oraz rozrodem tych zwierząt, bo te trzy elementy mają na siebie ogromny wpływ.

Nie bez przyczyny do gatunku Martes foina polscy naukowcy dodali przymiotnik „domowa”. Czasami nawet dosłownie ssak ten „mieszka” w naszych domach lub bardzo blisko. Obecnie trudno szukać tego zwierzęcia, gdziekolwiek indziej niż w miastach lub rozległych ludzkich osadach, ogólnie wszędzie tam, gdzie krajobraz został dotknięty ludzką ręką. Niegdyś te proporcje wyglądały zupełnie inaczej, bowiem zamieszkiwała skraje świetlistych lasów, co niektóre osobniki czynią do dzisiaj, ale jest to niewielka grupa.

Człowiek zapewnia tym zwierzętom wiele atrakcji, a także mimo wszystko stabilność i dostatek, chociażby pożywienia. To skłania je do tego, by wychować swoje potomstwo wśród miejskiego gwaru. W lipcu i sierpniu zaczyna się ruja, pomiędzy osobnikami dochodzi do zbliżenia. Jeśli wszystko zadziało się tak jak powinno, samica zachodzi w ciążę, która trwa – uwaga – do 240 dni! Spytacie dlaczego tak się dzieje? Kuna domowa jest średniej wielkości ssakiem drapieżnym. Ciąża u wilków już trwa krócej, bo około 60 dni, a kuna taka mała, a tak długo chodzi w ciąży. W tym miejscu warto pochylić się nad zjawiskiem ciąży przedłużonej. Polega ono na tym, że zarodki, które osiągnęły stadium blastocysty nagle przestały się rozwijać i nie zdążyły jeszcze zagnieździć w macicy. Dzieje się tak, ponieważ zima jest bardzo trudnym okresem, w którym przyszła matka musi zapewnić byt także sobie. Gdyby nosiła w swoim łonie jeszcze płody, być może nie przetrwałaby zimy. Zarodek w stadium blastocysty nie jest aż tak dużym obciążeniem dla organizmu, dzięki czemu ssak spokojnie dożywa wiosny. Do implantacji zarodka dochodzi w lutym lub marcu, a młode przychodzą na świat na przełomie kwietnia i maja. W miocie jest ich od trzech do sześciu, rodzą się ślepe i głuche. Przez następne 45 – 50 dni ssą mleko matki, a potem zaczynają na własną łapę poznawać świat. Kuna domowa osiąga dojrzałość płciową w wieku dwóch lat, ale nie zawsze wtedy przystępuje do rozrodu, to wszystko zależy od tego w jakim środowisku znajdzie się zwierz oraz czy na swojej drodze napotka samicę.

Nie bez przyczyny do gatunku Martes foina polscy naukowcy dodali przymiotnik „domowa”. Czasami nawet dosłownie ssak ten „mieszka” w naszych domach lub bardzo blisko, fot. shutterstock

 

Ekologia.pl (Kacper Kowalczyk, Czwórka Polskie Radio)
Bibliografia
  1. Abramov, Alexei & Kranz, Andreas & Herrero, Juan & A., Choudhury & Maran, Tiit. (2016); "Martes foina"; The IUCN Red List of Threatened Species 2016. e.T29672A45202514. 10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T29672A45202514.en.;
  2. Mikołaj Rybowski; "Kuny. Obrazek z historii naturalnej."; Lwów.NAKŁADEM TOWARZYSTWA OCHRONY ZWIERZĄT. Czcionkami Drukarni Ludowej.1894;
  3. Sacchi, Oreste & Alberto, Meriggi. (1995).; "Habitat requirements of the stone marten ( Martes foina ) on the Tyrrhenian slopes of the northern Apennines."; Hystrix : The Italian Journal of Mammalogy. 7. 10.4404/hystrix-7.1-2-4057.;
  4. Santiago REIG & Andrzej L. RUPRECHT; "Skull Variability of Martes martes and Martes foina fromPoland"; ACTA THERIOLOGICA Vol. 34, 41: 595—624, 1989;
4.8/5 - (18 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam problem z identyfikacją sprawcy zniszczenia. Zawiesiłem dwie budki lęgowe na drzewie , ok 3,5 m nad ziemią, otwory wejściowe w budkach ok. 3 cm. . Wylęgły się jakieś wróblowate.. We wrześniu , rankiem stwierdziłem wyszarpane otwory wejściowe, w obu budkach lęgowych, o średnicy 4 lub 4,5 cm . Wszystko z budek leżało pod drzewem .. co za stworzenie tak się pastwi nad drewnem. Czy to mogła zrobić kuna ?

To mogła być wiewiórka. Zabezpiecz otwór wejściowy melaową blachą z otworem.

Gościu! Albo masz słabe okulary, albo logiki nie uczyli cię w szkole. Ja wnioskuję iż ta kuna ma gniazdo z małymi na początku twojej drogi do tramwaju/autobusu, oraz pilnuje czy oddalasz się od niego. Stąd jej jej asysta w twoim przemieszczaniu się koło domu. A poza tym nie wyjaśniłeś co ona lubi wypraszać u przechodniów.

Czy kuna może zabić kota? Dokarmiałam dziką kicię, która okociła się u nas w szopie na sianie. I pewnego dnia znaleźliśmy ją martwą pod drzewem I przykopaną ziemią. Kociaki uratowaliśmy, nic ich nie ruszyło. Ale I tak smutno I zdziwienie, co to?

Kuny są przepiękne! To jest wielkie szczęście jesli kuna zamieszka w naszym domu. Czy dla miłośnika przyrody nie jest frajdą obserwowanie, nasłuchiwanie rytmu życia tego zwierzęcia? Dla mnie jest. Ludzie czynią zwierzętom większe szkody.

Osobiście lubię zwierzęta i wolę wybierać mniej inwazyjne metody jeżeli chodzi o szkodniki. Z kunami miałem problem bo poddasze było dość często nawiedzane, znalazłem kunagone w markecie. Powiesiłem i wyniosły się mam nadzieję, że prędko nie wrócą.

A ja mieszkam w starym murowanym budynku. Ściany są grube, podwójne a miedzy nimi są puste przestrzenie powietrzne. W szczelinach między cegłami zimują pająki skakuny. W jednej większej dziurze mają gniazdo trzmiele, a w przeciwległej ścianie od lat mieszkają szerszenie. Do budynku przylega murowane pomieszczenie gospodarcze gdzie mieszka kuna i osy. U mnie wszystkie zwierzęta są pod ochroną.

Jak pogryzie ci instalacje wodna i zaleje ci dom,nie mowiac o innych szkodach kosztownych to pogadamy o ochronie

Macie kłopot z kunami? Poczytajcie o człowieku z Bielska-Białej – Antoni Przychodzień. O tych zwierzaczkach wie prawie wszystko, skutecznie zabezpiecza domy i samochody, udzielając bezterminowej gwarancji. Z czystym sumieniem mogę polecić!

To piękne ale nam kuna nisczcy dachówki i wyrzuca podbitke mamy dosyć domu na wsi, zniszczyła nam samochód Skode..

ja lubie zwierzęta a właśnie moja sąsiadka truje kuny już drugą noc nie śpie bo tak się drą te kuny jak jej powiedziałam co o tym myślę to mnie wyśmiała i powiedziała że ich załatwi

To się wytęp

Wpisz sobie na YOUTUBE Ośrodek Jelonki i poszukaj filmiku o kunie . Może zmienisz zdanie o sąsiadce- bo z twojego opisu to oni też trują mała kunę. I zamin coś napiszesz zastanów się przynajmniej 5 razy !!!

szkodnika trzeba tępić

Kuny się drą nie dlatego że je ktoś truje , one są takie głośne gdy się kłócą między sobą, u mnie też po nocach dzikie wrzaski. Nie sadzę aby dały się otruć , takie zwierzęta mają bardzo dobry węch, tak że nie martw się.

Powinnas to zglosic do Ochrony Srodowiska, takie zachwanie sasiadki nie powinno zostac bezkarne.