Czy można pić sok z buraków zaraz po przyrządzeniu? Wyjaśniamy!

Zagłębiając się w temat tych czerwonych, bulwiastych warzyw, zapewne wielokrotnie zadawaliście sobie pytanie: dlaczego sok z buraków musi odstać? A może wcale nie trzeba stosować tego zabiegu? Czy to sprawi, że napój będzie bardziej wartościowy? Skąd w ogóle wziął się taki pomysł? Odpowiedzi znajdziecie właśnie w tym artykule!Dlaczego sok z buraków musi odstać? Źródło: Africa Studio/ShutterstockDlaczego sok z buraków musi odstać? Źródło: Africa Studio/Shutterstock
  1. Czy sok z buraków na pewno musi odstać?
  2. Co dokładnie dzieje się z sokiem z buraka zaraz po wyciśnięciu?
  3. Jak pić sok z buraków?
  4. Czy przyzwyczajanie organizmu do soku z buraków jest konieczne?
  5. Sok z buraków kiszonych i świeżych
  6. Kto może, a kto nie spożywać sok z buraków?
  7. Sok z buraków - pytania i odpowiedzi

Czy sok z buraków na pewno musi odstać?


Warto pamiętać, że skład świeżo wyciskanego soku z buraków, który odstanie w żaden sposób się nie zmieni. Przed i po odczekaniu będzie tak sami. Sęk tkwi w jego napowietrzeniu. Jeśli chce się uniknąć wzmożonego wydzielania gazów, napój powinien odstać 30 minut. Taki zabieg nie sprawi jednak, że to warzywo stanie się bardziej przystępne dla żołądka.

Jeśli z jakiegoś powodu pojawiają się bóle, a nawet biegunka, trzeba zastosować inny sposób, a mianowicie: zmniejszyć dawkę spożywanego roztworu lub po prostu rozcieńczyć go wodą. Jak widać, taki napój nie musi, ale może odstać. Wszystko zależy tak naprawdę od woli spożywającego.

Co dokładnie dzieje się z sokiem z buraka zaraz po wyciśnięciu?


Przyjrzyjmy się dokładniej procesom, które zachodzą w soku z buraków, który musi odstać. Na pewno zaraz po jego przygotowaniu na wierzchu pojawia się pianka zawierająca w sobie gazy powstające w procesie przyrządzania napoju. Gdy zostawi się go na blacie, prawdopodobnie zmieni kolor, co związane jest z utlenianiem.

Czasami dochodzi do rozwarstwienia, wtedy zbiera się u góry miąższ, a na dole woda. Spokojnie, nie oznacza to, że roztwór się zepsuł. Jest to całkiem naturalne. Przed piciem wystarczy po prostu całość zamieszać. Czasami sok z buraków poprzez utlenianie, traci niektóre właściwości odżywcze. Z tym niestety nie da się niczego zrobić.

Jak pić sok z buraków?


Odpowiedzieliśmy już na pytanie, dlaczego sok z buraków musi odstać. Pamiętacie zatem: jeśli nie ma się żadnych problemów żołądkowych, wówczas można go wypić zaraz po wyciśnięciu. Natomiast gdy odczuwacie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sok przed spożyciem powinien odstać w lodówce. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji.

Czy przyzwyczajanie organizmu do soku z buraków jest konieczne?


Jeśli ma się wykrytą konkretną chorobę (np. zespół jelita drażliwego) lub różne dolegliwości żołądka, rzeczywiście warto ostrożnie podejść do tematu. Taki roztwór musi odstać. Wtedy, aby nie podrażnić organów, warto zacząć picie soku z buraków od mniejszych dawek. Początkowo może to być 1/5 szklanki napoju. Potem stopniowo zwiększa się tę dawkę. W przypadku kiszonego wariantu proporcje powinny być podobne. Ostatecznie warto zatrzymać się na 200 ml dziennie, czyli jednym kubku.

Sok z buraków kiszonych i świeżych


Kiszony sok z buraków jest bardziej wyrazisty i kwaskowaty, natomiast ten świeżo wyciskany często mdły i ziemisty. Do produkcji najczęściej używa się gotowych, kiszonych produktów lub zakwasu. Można także zakupić gotowy napój w butelce, choć warto zważać na skład.

Sok z kiszonych buraków ma jedną ciekawą właściwość: to naturalny probiotyk, który ma w sobie bakterie kwasu mlekowego pozytywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Dzięki nim mikroflora jelit pozostaje we właściwym stanie, a rozwój patologicznych substancji jest hamowany. Warto pić taki napój zwłaszcza w trakcie lub po zażywaniu antybiotyków.
Kto może pić sok z buraków? Źródło: New Africa/Shutterstock

Kto może, a kto nie spożywać sok z buraków?


Istnieją pewne przeciwwskazania do picia napoju z tych bulwowych warzyw, choć nie ma ich dużo. Najlepiej nie robić tego w przypadku chorób takich, jak:

Mogą go spożywać natomiast osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Jesteście zachęceni do spróbowania? Ruszajcie na zakupy! I przy okazji pamiętajcie, że to, czy sok z buraków musi odstać, zależy tak naprawdę od tego, czy macie problemy żołądkowe, czy nie. Jeśli wypijecie sok od razu po wyciśnięciu, a cieszycie się dobrym zdrowiem, to nie powinniście odczuwać żadnych dolegliwości. Napój w każdej wersji będzie miał tak samo wartościowy skład.

Sok z buraków - pytania i odpowiedzi


Czy buraki są dobre na sen?

Mogą być, o ile regularnie się je spożywa. Przede wszystkim wyrównują one cykl snu, a poza tym wpływają na łagodzenie stresu i negatywnych emocji.

Kiedy spodziewać się pierwszych efektów picia soku z buraków?

Pierwsze efekty można zauważyć nawet po miesiącu od rozpoczęcia specjalnej „kuracji". Nie zawsze będą one jednak widziane gołym okiem. To długoterminowe zmiany. Zapewne wzmocnienie odporności, większą witalność czy lepszy sen zauważy się po kilku miesiącach.

Jak kupić sok z buraków dobrej jakości?

Warto zaglądać do sklepów z ekologiczną żywnością. Najlepsze napoje mają dzień przydatności – takie są w pełni świeże. Spoglądajcie również na skład – powinien być on pozbawiony konserwantów oraz cukrów, a same warzywa muszą pochodzić z ekologicznych upraw.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Andrew Hamilton; “Beetroot juice: can you feel the force?”; data dostępu: 2022-11-17
2. juicerhack.com; “When to drink beetroot juice? Can you drink beet juice before bed?”; data dostępu: 2022-11-17

Ocena (5.0) Oceń: