Węgorz zanika w Tamizie
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Węgorz zanika w Tamizie

Węgorz zanika w Tamizie

Do niedawna Tamiza była uznawana za doskonały przykład rzeki, która powróciła do życia po katastrofie ekologicznej.  Jeszcze czterdzieści lat temu rzeka była praktycznie martwa, obecnie występują tam nawet rzadkie gatunki wymagające czystej wody. Wkrótce może się to jednak zmienić, według BBC News w rzece masowo giną węgorze.

Węgorz

Cornell University
Jeszcze w latach 60-tych XX wieku z powodu zrzutu do Tamizy ogromnych ilości zanieczyszczeń z Londynu i okolic rzeka była praktycznie ściekiem, niemal pozbawionym życia biologicznego. Zdecydowane działania na rzecz ochrony środowiska, w tym budowa oczyszczalni ścieków i inwestowanie w nowe technologie sprawiło, że rzeka powoli wracała do równowagi biologicznej.  Jednym z pierwszych gatunków, który powrócił do rzeki był węgorz europejski, po latach pojawiły się łososie. W latach 90-tych Tamiza uznawana jest za dobry przykład skutecznych działań na rzecz ochrony przyrody, w rzece żyło ponad 100 gatunków ryb.

O tym że z rzeką jest ostatnio gorzej nie świadczą jednak śmieci pływające czasem po jej powierzchni, ale poważne badania ichtiologów. Według naukowców w ostatnich pięciu latach drastycznie spadła liczebność węgorzy spotykanych w Tamizie – dziś ryby te stanowią zaledwie 2% populacji z 2005 roku! Na razie nie są znane przyczyny tego zjawiska, obrońcy przyrody wskazują na nadmierne połowy oraz wzrastające zanieczyszczenia. Naukowcy są jednak bardziej ostrożni, jak powiedział Dr Matthew Gollock biorący udział w badaniach węgorzy: „Trudno jest jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny zanikania populacji węgorza w Tamizie. W grę mogą wchodzić bardzo różne czynniki, od zmian kierunku prądów oceanicznych w wyniku zmian klimatu, poprzez zanieczyszczenia i bariery architektoniczne stworzone przez człowieka (tamy, jazy) aż po obecność niektórych chorób i pasożytów ryb”. Naukowcy obawiają się, że zanik węgorza może spowodować efekt domina, w wyniku czego z rzeki znikną kolejne gatunki ryb oraz ptaki, wrażliwe na podobne czynniki jak węgorz. Na razie priorytetem jest szybkie ustalenie przyczyn wymierania węgorza i podjęcie właściwych środków zaradczych.

Ekologia.pl (MK)
Bibliografia
  1. BBC News;
4.6/5 - (7 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wędkuję w okolicach Benson i Wallingford. Przed tamą w Benson aż w dół do mostu kolejowego. W nocy od godz. 21.00. do 2.00. w nocy łowiąc na rosówke, małego kiełbia lub kawałek wołowej krwistej wątróbki można złapać pokazne węgorze. Zdarzają sie przypadki przegryzienia plecionki a to są juz kolosy powyżej 6 kilo. Można złapac po kilkasztuk z jednego miejsca delikatnie nęcąc odrobinami rybki lub siekanej wątróbki. Można też spodziewać się suma który potrafi zaatakować kawałek wątróbki lub rybkę. Powodzenia i nie wierzcie we wszystko co piszą. Pozdrowienia