Czy koronawirus przyczyni się do zamknięcia ferm futrzarskich?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy koronawirus przyczyni się do zamknięcia ferm futrzarskich?

Czy koronawirus przyczyni się do zamknięcia ferm futrzarskich?

Obrońcy praw zwierząt w Kanadzie i Wielkiej Brytanii wzywają lokalne rządy do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych po tym, jak norki na fermach futrzarskich w Holandii uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa COVID-19.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Norki z dwóch ferm futrzarskich w Holandii uzyskał pozytywny wynik na Covid-19. W zeszłym miesiącu ujawniono, że lwy i tygrysy w nowojorskim zoo zaraziły się COVID-19 od swoich opiekunów.

Koronawirus może być „katastrofalny” dla zagrożonej przyrody i musimy działać teraz, aby je chronić ‒ mówi dr Peta Hitchens z University of Melbourne.

Obejmuje to dokładne regulacje handlu dziką fauną i florą, a także ochronę ekosystemów, w których wkraczanie i niszczenie „spowodowało zwiększenie interakcji między nami a dzikimi zwierzętami”.

Urzędnicy w Holandii uważają, że norki zostały zarażone przez robotników pracujących na farmie i od tego czasu gospodarstwa zostały poddane kwarantannie.

Tworzenie nowych ferm norek zostało tam zakazane w 2013 r., A istniejące fermy norek muszą zostać zamknięte do 2024 r.

Humane Society International / UK i British-Bearers z siedzibą w Wielkiej Brytanii uważają, że intensywna hodowla dzikich zwierząt, takich jak norki, lisy, szopy pracze i króliki, stwarza niepotrzebne i niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt.

„Duże farmy są wylęgarnią chorób zakaźnych. Tysiące dzikich zwierząt trzymanych jest w niehigienicznych, zatłoczonych i stresujących warunkach, z niewielką opieką weterynaryjną”, powiedziała Claire Bass, dyrektor wykonawczy Humane Society International / UK.

Oprócz cierpienia zwierząt, potencjał rozprzestrzeniania się chorób to kolejny powód, dla którego wszystkie firmy modowe odchodzą od futer, a rządy zaprzestają „tego brudnego handlu”.

„Jedną z lekcji, które musimy wyciągnąć z Covid-19, jest to, że nie możemy dalej pchać zwierząt do granicy ich wytrzymałości bez poważnych konsekwencji dla zdrowia zwierząt i ludzi” ‒ powiedziała.

„Wzywamy Holandię i inne kraje do wycofania hodowli zwierząt futerkowych, aby przyspieszyć zamykanie przemysłu, a kraje, które jeszcze nie zobowiązały się do zakazów, w tym Chiny i Finlandia, aby uczyniły to teraz”.

Według raportu opublikowanego przez Chińską Akademię Inżynierii w 2016 r. 75% handlu dziką przyrodą w Chinach jest zdominowane przez handel zwierzętami na futra, takimi jak szopy pracze, lisy i norki, które często kończą na mokrym targu dzikiej przyrody.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-52535075; 2020-05-05;
4.5/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments