Krokodyl syjamski (Crocodylus siamensis)

By No machine-readable author provided. Da~commonswiki assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Krokodyl syjamski do gad średniej wielkości. Pysk ma szeroki, tęczówkę oczną zielonkawą. Za okiem znajduje się kostny wyrostek. Ciało jest krępe. Barwa ciała oliwkowa, w ciemne plamy. Strona brzuszna jednolita. Kończyny są krótkie. Ogon jest długi. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Obszar występowania krokodyla syjamskiego obejmuje południowo-wschodnią Azję (Tajlandię, Laos, Kambodżę i Wietnam) oraz wyspy Archipelagu Malajskiego, głównie Borneo i Javę. Obecnie obszar występowania tego krokodyla szybko się zmniejsza.
Czy wiesz, że...Całkowita populacja krokodyla syjamskiego wynosi od 500 do 1000 osobników.

Środowisko i tryb życia

Krokodyl syjamski zamieszkuje głównie niziny do 600 m n.p.m. Spotykany jest w różnorodnych słodkowodnych siedliskach: rzekach, strumieniach, starorzeczach, jeziorach, bagnach i rozlewiskach. Podczas pory deszczowej może wędrować na duże odległości przez zalane obszary. Zwierzę terytorialne. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Spadek jego liczebności związany jest z nielegalnymi polowaniami dla jego skóry i mięsa, ale także związany jest z niszczeniem jego siedlisk. Niewiele wiadomo na temat jego biologi w naturze. Gatunek w wielu miejscach w naturze praktycznie wyginął, obecnie jest intensywnie hodowany w niewoli (na farmach krokodyli). W niewoli krokodyle syjamskie krzyżowane są z innymi gatunkami krokodyli (m.in. z krokodylem różańcowym Crocodylus porosus) dla szybszego wzrostu, do handlu skórą, tak więc nie są to czyste genetycznie osobniki.

Rozmnażanie

Krokodyl syjamski to gatunek poligyniczny. Rozród odbywa się między kwietniem a majem. Organizm jajorodny. Samica buduje gniazdo w ziemi, z błota i liści, do którego składa od 20 do 50 jaj. Samica strzeże jaj, a później także młodych. Inkubacja trwa około 70-80 dni. Płeć determinowana jest przez temperaturę otoczenia. Samica pomaga młodym wydostać się z gniazda po ich wylęgu i przenosi je w pysku do wody. Dojrzałość płciową osiąga w między 8 a 12 rokiem życia. Żyje do 65 lat.

Pokarm

Krokodyl syjamski to zwierze mięsożerne. Żywi się kręgowcami (rybami, gadami, płazami oraz małymi ssakami) i padliną. Młode krokodyle pożywiają się bezkręgowcami (owadami) oraz mniejszymi kręgowcami (drobnymi rybami i płazami).
Krokodyl syjamski By No machine-readable author provided. Da~commonswiki assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Krokodyl syjamski

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Krokodyle
Rodzaj:Crocodylus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź