Lis polarny (Alopex lagopus)

Nazywany/a też: piesak, piesiec

Źródło: Corel Stock Photo
Długość ciała lisa polarnego waha się w granicach 50 -70 cm, długość ogona -25 -40 cm, wysokość w kłębie 28 -32 cm, waga od 2,5 kg do 8 kg. Lis polarny sprawia wrażenie zwierzęcia o dość masywnej sylwetce, w dużej mierze w związku z niewielkim wzrostem i bardzo obfitą sierścią. Jego głowa jest okrągła, pysk krótki, a szeroko rozstawione uszy -nieduże i zaokrąglone. Całe ciało, nie wyłączając uszu oraz podeszew łap, pokrywa bardzo gęste, wełniste futro - długie zimą, latem krótkie, ale również gęste i miękkie. Znane są dwie odmiany barwne pieśca - biała i niebieska. Forma biała latem ma sierść brązowoszarą, zimą - białą. Sierść formy niebieskiej przez cały rok ma kolor niebieskoszary, z tym, że zimą jasny, latem ciemniejszy. Ta druga forma jest zdecydowanie mniej liczna.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lis polarny występuje na arktycznych obszarach Europy, Azji i Ameryki Północnej oraz na większości wysp arktycznych.
Czy wiesz, że...Liczebność miotów lisa polarnego jest ściśle powiązana z liczebnością lemingów w danym okresie. W obfitych latach jeden miot może składać się nawet z 14 młodych. Natomiast kiedy występuje duży niedostatek gryzoni, wiele dojrzałych, młodych samic nie przystępuje do rozrodu, ale pomaga własnej matce w wychowywaniu nowego potomstwa.

Tryb życia

Lisa polarnego spotyka się najczęściej w tundrze, w górach ponad granicą lasu oraz na wybrzeżach morskich. Latem jest aktywny o różnych porach doby, przez pozostałą część roku głównie o zmierzchu i nocą. Nie zapada w sen zimowy. Żyje w rozgałęzionych norach wykopywanych w zboczach gór i na wybrzeżach, chroni się także w jamach, które wygrzebuje w śniegu. W czasie ostrych mrozów może przez kilka dni nie opuszczać kryjówki. Jest bardzo dobrze przystosowany do życia w niskich temperaturach (nawet poniżej - 50 st. C). Na początku jesieni część populacji podejmuje wędrówki i prowadzi koczowniczy tryb życia aż do wiosny. Niektóre osobniki wędrują po zamarzniętym morzu, bywa też, że dryfują na krach lodowych z dala od lądu.

Odżywianie

Podstawę pokarmu lisa polarnego stanowią lemingi i norniki. Zjada on także zające polarne, ptaki i ich jaja, ryby, zbierane na brzegu morza skorupiaki, a nawet pokarm roślinny. Bywa, że zdobędzie nowo narodzoną fokę. Nierzadko żywi się padliną, np. wyrzuconych na brzeg waleni. Przy takim łupie zazwyczaj gromadzi się grupa lisów polarnych, żywiąc się nim przez kilka dni. Czasami lis polarny podąża śladami niedźwiedzia polarnego zjadając resztki po jego posiłkach. W okresach dużej obfitości gromadzi zapasy.

Rozmnażanie i rozwój

Lis polarny do godów przystępuje w lutym lub marcu, okres ten trwa ok. 2 tygodni. Po ciąży trwającej ok. 7-8 tygodni (w kwietniu lub maju) na świat przychodzi miot składający się z 4 do 12 młodych. Szczenięta są ślepe do ukończenia drugiego tygodnia życia, ale już w momencie narodzin pokrywa je ciepłe futerko. Laktacja trwa do 2 i pół miesiąca, jednak już po miesiącu młode są dokarmiane przez oboje rodziców pokarmem stałym. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku ok. 10 miesięcy.
Lis polarny, Alopex lagopus, Arctic Fox Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lis polarny, Alopex lagopus, Arctic FoxLis polarny, Alopex lagopus, Arctic Fox
Lis polarny, Alopex lagopus, Arctic Fox

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Vulpes
Gatunek:Lis polarny
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź