Nandu szare (Rhea americana)

By Rufus46 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Nandu szare, to największy południowoamerykański, nielotny ptak. Pokrojem przypomina strusia, choć jest od niego mniejszy. Barwa ciała szarobrunatna. Wierzch głowy, kark oraz grzbiet są czarne, boki ciała szarawe, a spód jest jaśniejszy, brudnobiały. Głowa jest stosunkowo mała. Oczy są duże. Dziób jest mocny. Szyja jest długa. Tułów krępy. Skrzydła są dosyć długie. Nogi są długie, mocne, zakończone trzema palcami. Samice są nieco większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Nandu szare występuje w centralnej i wschodniej Ameryce Południowej: w południowej i wschodniej Brazylii, wschodniej Boliwii, Paragwaju, północno-wschodniej Argentynie i Urugwaju.
Czy wiesz, że...Nandu szare może osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Biotop

Nandu szare zamieszkuje otwarte przestrzenie stepów Ameryki Południowej (pampa, campos), świetliste lasy i tereny użytkowane rolniczo. Zdecydowanie chętniej przebywa na naturalnych otwartych przestrzeniach niż na obszarach rolniczych. Spotykane do wysokości 1200 m n.p.m. W okresie lęgowym przebywa w pobliżu rzek, jezior i bagien. Jest dobrym pływakiem. Gatunek towarzyski, żyjący w dużych (również międzygatunkowych) grupach. Do wiosny samce wiodą samotny tryb życia, pod koniec lata dołączają do grup samic i rocznych młodych.

Lęgi

Nandu szare rozpoczyna sezon lęgowy w sierpniu, a kończy w styczniu. Jest gatunkiem poligamicznym. Tworzy grupy rodzinne, składające się z jednego samca oraz kilku samic (3-10). Samiec przygotowuje gniazdo, wykopując je w ziemi i wyścielając materiałem roślinnym (trawą, liśćmi). Następnie przywabia do siebie samice, które składają do gniazda od 11 do 18 jaj. W gnieździe może znaleźć się do 50 jaj. Barwa jaj jest początkowo żółta, później staje się kremowa. Czas wysiadywania wynosi 38-42 dni. Młode są zagniazdownikami. Wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. W tym czasie samce są bardzo agresywne. Młode wyrastają do 5 miesiąca. Dojrzałość płciową osiąga między 2 a 3 rokiem życia. Żyje do 10-15 lat. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN). Jego jaja oraz mięso są spożywane, z piór wytwarza się miotełki do kurzu, a ze skóry wyrabiana jest odzież.

Pokarm

Nandu szare jest wszystkożerne. W głównej mierze żywi się pokarmem roślinnym (liśćmi, pędami, owocami), ponadto pokarmem zwierzęcym, zarówno bezkręgowcami (owadami i ich larwami) jak i drobnymi kręgowcami (rybami, gadami, płazami, ptakami oraz ssakami).
Nandu szare By Rufus46 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nandu szare
Nandu szare

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Nandu
Rodzina:Nandu
Rodzaj:Rhea
Gatunek:Nandu szare
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź