Rzęsorek rzeczek (Neomys fodiens)

Rzęsorek rzeczek. By Accipiter [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Rzęsorek rzeczek ma dużą głowę. Ryjek wydłużony i spiczasty, wyposażony we włosy czuciowe. Oczy są bardzo małe. Uszy krótkie, ukryte w sierści. Ciało krępe. Sierść jest gęsta i krótka. Wokół oczu i uszu znajduje się jasna sierść. Grzbiet czarny, z brązowym nalotem. Brzuch biały bądź szary. Występuje wyraźnie ostre rozgraniczenie białego brzucha i czarnych boków ciała. Zęby z czerwonawym zabarwieniem. Ogon i palce tylnych nóg są pokryte szczeciniastym włosiem. Ogon jest wąski i dosyć długi. Kończyny są krótkie. Gatunkiem podobnym jest rzęsorek mniejszy (Neomys anomalus).
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg występowania rzęsorka rzeczka obejmuje prawie całą Europę i azjatycki pas Syberii po północne Chiny i południowo-wschodnią Rosję. W Europie nie jest spotykany w Irlandii, południowych Włoszech i Grecji. W Polsce notowany jest na obszarze całego kraju.
Czy wiesz, że...Rzęsorek rzeczek jest największą europejską ryjówką.

Tryb życia

Rzęsorek rzeczek jest silnie związany z wodą. Zamieszkuje brzegi jezior, stawów, rzek, potoków oraz mokradła, wilgotne lasy i inne wilgotne środowiska. Jest najbardziej wodną ryjówką spośród gatunków zamieszkujących Europę. Wiedzie głównie nocny ale czasem też dzienny tryb życia. Aktywny przez cały rok, nie zapada w sen zimowy. Żyje samotnie. Jest terytorialny. Buduje gniazdo z mchu , trawy i liści lub kopie nory w pobliżu wody bądź w korzeniach. Doskonale pływa i nurkuje. W Polsce jest pod ochroną. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisany jest do Konwencji Berneńskiej. Jego naturalnymi wrogami są ptaki (płomykówki, pustułki), ssaki (lisy) oraz drapieżne ryby.

Odżywianie

Rzęsorek rzeczek żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (owadami i ich larwami, mięczakami, pierścienicami, pajęczakami), ponadto drobnymi kręgowcami (rybami, płazami oraz ich larwami). Pożywienie zdobywa głównie pod wodą. Jego ślina zawiera jad, do paraliżowania swoich ofiar. Posiada szybką przemianę materii.

Rozmnażanie i rozwój

Rzęsorek rzeczek do rozrodu przystępuje od kwietnia do września. W ciągu roku może mieć od 2 do 3 miotów. Ciąża trwa ok. trzech tygodni. Samica rodzi od 4 do 8 młodych. Młode rodzą się nagie i ślepe,są w pełni zależne od samicy. Oczy otwierają po 15-18 dniach. Usamodzielniają się po sześciu tygodniach. Samica karmi młode mlekiem do 4 tygodni. Dojrzałość płciową osiąga między czwartym a ósmym miesiącem życia. Żyje krótko, do 19 miesięcy.
Rzęsorek rzeczek. By Accipiter [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons Rzęsorek rzeczek. By Accipiter [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Rzęsorek rzeczek. By Accipiter [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Ryjówkowate
Rodzaj:Rzęsorek
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź