Tajpan australijski (Oxyuranus scutellatus)

Nazywany/a też: tajpan nadbrzeżny

Tajpan australijski należy do rodziny zdradnicowate (Elapidae). Barwa ciała jest różnorodna, od oliwkowej, szarej przez ciemnobrązową do czarnej. Strona brzuszna jest jaśniejsza, kremowo żółta z pomarańczowymi plamkami. Głowa jest stosunkowo duża, wyraźnie jaśniejsza od reszty ciała. Źrenica jest okrągła. Tęczówka pomarańczowo brązowa. Ciało jest smukłe. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Tajpan australijski występuje na wyspie Nowa Gwinea (prowincja Papua w Indonezji oraz Papua-Nowa Gwinea) oraz w Australii - głównie w regionach przybrzeżnych na północy i północnym-wschodzie kraju. Najdalej na południe zasięg tego gatunku sięga północno-wschodnich krańców Nowej Południowej Walii.
Czy wiesz, że...Tajpan australijski jest jednym z największych i najbardziej jadowitych węży zamieszkujących Australię. Jest trzecim najbardziej jadowitym wężem na świecie.

Środowisko i tryb życia

Tajpan australijski dobrze przystosowuje się do różnorodnych środowisk. Zamieszkuje zarówno suche lasy i obszary trawiaste, jak i wilgotne lasy monsunowe oraz lasy tropikalne. Często występuje na na obszarach rolniczych. Spotykany jest do 360 m n.p.m. Prowadzi dzienny tryb życia, jednak w okresie upałów jest aktywny również w nocy. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Jego jad jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka. Ukąszenie może doprowadzić do śmierci, jednak przy zastosowaniu surowicy przypadki śmiertelne są rzadkie.

Rozmnażanie

Tajpan australijski jest organizmem jajorodnym. Do rozrodu przystępuje między październikiem a lutym. Samica składa od 7 do 17 jaj. Inkubacja trwa od 64 do 68 dni. Młode węże po wykluciu mierzą 30-46 cm. Samce osiągają dojrzałość płciową w 16 miesiącu życia. Samice dojrzewają później, w 28 miesiącu życia.

Pokarm

Tajpan australijski jest drapieżny. W jego diecie znaleźć można zwierzęta kręgowe (w głównej mierzę drobne ssaki, ponadto żywi się ptakami).

Bibliografia

  1. Tallowin O., Parker F., O'Shea M., Hoskin C., Vanderduys E., Amey A., Couper P.; “Oxyuranus scutellatus”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2018-00-00
  2. “http://reptile-database.reptarium.cz”; data dostępu: 2019-02-28
  3. “https://australianmuseum.net.au”; data dostępu: 2019-02-28
Tajpan australijski Allen McC. at the German language Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Tajpan australijski
Tajpan australijski

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzaj:Oxyuranus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź