Fretka domowa. ssak. zwierzę - fretka domowa
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Łasicowate Mustela Fretka domowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Fretka domowa (Mustela putorius furo)

Fretka domowa, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Fretka domowa jest udomowioną formą tchórza. Hodowcy prowadzą krzyżówki w celu uzyskania różnych odmian barwnych. Typowe barwy to czarnobrązowa, cynamonowa, czarno biała oraz biała (albinotyczna). Sylwetka jest długa i smukła. Sierść składa się z włosów okrywowych oraz podszerstka. Samce są większe i cięższe od samic.

Występowanie

Fretka domowa prawdopodobnie pochodzi od tchórza zwyczajnego. Nie wiemy dokładnie kiedy i gdzie pierwsze fretki zostały udomowione. Prawdopodobnie nastąpiło to ponad 2,5 tys. lat temu w Basenie Morza Śródziemnego – na obszarze południowo-wschodniej Europy lub w Egipcie. Obecnie fretki domowe jako pupile spotykane są niemal na całym świecie.

Tryb życia

Naturalnym środowiskiem występowania fretek domowych były lasy, śródleśne polany, skraje lasów, obszary nadrzeczne i tereny rolnicze. Obecnie gatunek określany jako fretka domowa występuje wyłącznie w hodowlach i domach jako zwierzę domowe. Zwierzę aktywne podczas zmierzchu i świtu. Większą część doby przesypia. Fretki domowe są towarzyskie. W hodowlach przetrzymywane są zwykle w klatkach, muszą być regularnie z nich wypuszczone.

Odżywianie

Fretka domowa jest mięsożerna. W hodowlach domowych karmione są specjalistycznymi karmami (dla kotów lub psów) oraz surowym mięsem (drobnych ssaków, ptaków, płazów).

Rozmnażanie i rozwój

Fretka domowa jest gatunkiem poligynicznym. Rozród odbywa się od marca do września. Może przystępować do trzech miotów w roku. Ciąża trwa 40-50 dni. Samica rodzi od 3 do 15 młodych. Fretki domowe rodzą się ślepe i głuche. Ważą 6-12 gram. Po miesiącu otwierają oczy. Młode karmione mlekiem do 6 tygodnia, później przechodzą na pokarm stały. Potomstwo pozostaje od opieką do 8 tygodnia. Dojrzałość płciową osiągają między 6 a 12 miesiącem. Żyją średnio 6 lat. W hodowlach mogą dożyć dłużej, do kilkunastu lat.

Bibliografia
  1. https://www.iucngisd.org/gisd/species.php?sc=886; 2021-08-02;
  2. https://animaldiversity.org/site/accounts/information/Mustela_putorius_furo.html; 2021-08-02;
  3. https://www.cabi.org/isc/datasheet/74424; 2021-08-02;
  4. https://weaselwords.com/ferret-articles/inherited-behavior-traits-of-the-domesticated-ferret/ https://www.britannica.com/animal/ferret; 2021-08-02;
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments