Mewa żółtonoga - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Siewkowe Mewowate Larus Mewa żółtonoga
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mewa żółtonoga (Larus fuscus)

Mewa żółtonoga, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Mewa żółtonoga należy do rodziny mewowate (Laridae). Jest mniejsza od mewy srebrzystej. Reprezentowana jest przez 6 podgatunków. Dziób początkowo ciemny, z wiekiem staje się żółty z czerwoną kropką na końcu. Głowa i spód są białe. Barwa płaszcza jest zmienna, w zależności od podgatunku, od łupkowo szarego, ciemnoszarego do czarniawego. Końce skrzydeł są czarne. Nogi żółte. Występuje wyraźny dymorfizm wiekowy. Dymorfizmu płciowego brak.

Występowanie

Mewa żółtonoga gniazduje głównie w północno-zachodniej Azji (w tundrze na zachód od środkowej Syberii) i północnej Europie (w Fennoskandii i na Islandii). Niewielkie częściowo osiadłe populacje tego gatunku znajdują się na wyspach Brytyjskich i wybrzeżach Francji, Hiszpanii i Portugalii. Mewa żółtonoga jest migrantem długodystansowym. W zimie rozprasza się na ogromnym obszarze południowej Azji, południowej Europy, północnej i centralnej Afryki. Część osobników odlatuje na zimę aż do wschodniej Ameryki Północnej. W naszym kraju jest sporadycznym, wędrownym gatunkiem lęgowym.

Biotop

Mewa żółtonoga zakłada gniazda w koloniach w krajobrazie tundry. Wybiera płaskie obszary porośnięte niską roślinnością i nielicznymi krzewami, skaliste wybrzeża i słone mokradła. Zimuje w rejonach o ciepłym klimacie zwrotnikowym i tropikalnym na wybrzeżach morskich, w ujściach rzek, w pobliżu jezior i obszarów podmokłych. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). W Polsce pod ścisłą ochroną.

Lęgi

Mewa żółtonoga przystępuje do rozrodu raz w roku. Gnieździ się w koloniach, na ziem lub na półce skalnej. Gniazdo buduje w formie kopca, z wodorostów i traw. Samica składa do 3 brązowawych lub zielonkawych ciemno nakrapianych jaj. Czas wysiadywania wynosi od 24 do 27 dni. Inkubacją jaj zajmują się oboje rodzice. Młode zyskują zdolność lotu po 35-40 dniach.

Pokarm

Mewa żółtonoga jest wszystkożerna. W jej diecie znaleźć można kręgowce (ryby, jaja i pisklęta ptaków oraz ssaki), bezkręgowce (skorupiaki, mięczaki, owady), padlinę oraz pokarm roślinny.

Bibliografia
4.7/5 - (19 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!