Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis)

Wygląd
Nosorożec sumatrzański należy do rzędu nieparzystokopytne (Perissodactyla). Jest najmniejszym gatunkiem nosorożca. Reprezentowany jest przez trzy podgatunki. Barwa skóry ciemno szara lub brązowawa. Na ciele występuje rzadka ale długa, brunatna sierść. Posiada dwa ciemnoszare rogi, pierwszy mierzy 25-80 cm, drugi. mniejszy, nie przekracza 10 cm. Rogi u samców są większe.
Występowanie
Historyczny zasięg występowania nosorożca sumatrzańskiego obejmował prawdopodobnie znaczny obszar Azji południowo-wschodniej oraz wyspy Indonezji. Obecnie skrajnie nieliczna populacja tego ssaka zamieszkuje Sumatrę (w trzech obszarach objętych ochroną) i Borneo (możliwe, że jest to populacja wymarła na wolności).
Tryb życia
Nosorożec sumatrzański zamieszkuje lasy tropikalne nizinne i górskie (do 2 500 m n.p.m.). Preferuje lasy pierwotne i naturalne, rzadko spotykany jest w lasach przekształconych przez człowieka. Wszystkie znane, potwierdzone i stałe stanowiska tego gatunku znajdują się na obszarach chronionych. Prowadzi samotny tryb życia. Jego liczebność malej. Szacuje się, że na świecie żyje mniej niż 80 osobników. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Głównym zagrożeniem jest degradacja siedlisk i kłusownictwo.
Odżywianie
Nosorożec sumatrzański jest roślinożerny. W jego diecie znaleźć można liście, korę, gałęzie i owoce.
Rozmnażanie i rozwój
Samica nosorożeca sumatrzańskiego rodzi jedno młode. Potomstwo przychodzi na świat między październikiem a majem. Ciąża trwa 15-16 miesięcy. Młode po urodzeniu waży 25 kg i mierzy ok. 90 cm długości. Odstęp między ciążami wynosi dwa do czterech lat. Młode pozostaje przy matce do półtora roku. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 10 rokiem życia. Żyje do 35-40 lat.
Całkiem ok, ale możecie dodać trochę ciekawostek.