Atlas grzybów - Grzyby pasożyty - Ekologia.pl

Atlas grzybów - Grzyby pasożyty

Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów
Szukaj grzyba
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Okres występowania grzybów:
Rodzaje grzybów ze względu na przydatność do spożycia:
Przeglądaj grzyby
Blaszkowiec drobnozarodnikowy, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Blaszkowiec drobnozarodnikowy
Buławinka czerwona, fot. shutterstock
Grzyby trujące
Grzyby pasożyty
Buławinka czerwona
Szara pleśń na truskawkach. Źródło: Floki/Shutterstock
Grzyby jadalność kontrowersyjna
Grzyby pasożyty
Gronowiec szary
Iwoporek anyżkowy
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Iwoporek anyżkowy
Korzeniowiec drobnopory, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Korzeniowiec drobnopory
Korzeniowiec jodłowy
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Korzeniowiec jodłowy
Korzeniowiec sosnowy, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Korzeniowiec sosnowy
Maślaczek pieprzowy, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Maślaczek pieprzowy
Skórnik dębowy, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Skórnik dębowy
Skórnik pomarszczony, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Skórnik pomarszczony
Trzęsak listkowaty, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby saprotrofy
Grzyby pasożyty
Trzęsak listkowaty
Trzęsak mózgowaty, fot. shutterstock
Grzyby niejadalne
Grzyby pasożyty
Trzęsak mózgowaty

Grzyby pasożyty – grupa grzybów pobierająca substancje odżywcze z roślin, zwierząt lub innych grzybów w ramach antagonistycznego stosunku, w którym korzyść grzyba powoduje szkody dla żywiciela. Mowa zarówno o gatunkach wielkoowocnikowych pasożytujących na pniach drzew, jak i o mikroskopijnych grzybach wywołujących choroby innych organizmów, w tym również człowieka.

Rodzaje grzybów pasożytniczych

Wśród grzybów pasożytujących znajdziemy biotrofy, które do odżywiania wykorzystują wyłącznie żywe rośliny. Gdy żywiciel umiera, umiera i grzyb, a zachowują się wyłącznie jego przetrwalniki. Z kolei nekrotrofy atakują i umyślnie zabijają żywiciela, aby czerpać korzyści z jego martwych tkanek.

Grzyby pasożyty dzieli się również według kryterium miejsca występowania, które wynika oczywiście z preferencji co do wyboru żywiciela. W ramach tej klasyfikacji wyróżniamy m.in.:

  • Grzyby nadrzewne (np. huby);

  • Grzyby mszakolubne;

  • Grzyby naporostowe;

  • Grzyby naziemne, pasożytujące na grzybni innych gatunków.

Niektóre gatunki w swoim cyklu życiowym wykorzystują różnych żywicieli. Dla przykład Cronartium ribicola, wywołujący rdzę wejmutkowo-porzeczkową, najpierw atakuje sosny, ale rozwijające się w korze zarodniki nie są w stanie zainfekować innych drzew. Atakują więc mniejsze rośliny, a dopiero tam produkują zarodniki będące w stanie rozwijać się na sosnach.

Grzyby pasożyty występujące w Polsce

Ponieważ wszystkie grzyby są cudzożywne, mają ograniczone możliwości zdobywania składników odżywczych. O ile nie są saprotrofami, czyli nie korzystają z martwych tkanek, ani nie żyją w symbiozie w roślinami (mikoryza), są pasożytami. W Polsce tych ostatnich spotkać można co najmniej setki, m.in.:

Ponadto w naszym kraju obserwuje się setki gatunków grzybów mikroskopijnych wywołujących u roślin np. chorobę mączniaka prawdziwego, rdzę czy zgniliznę. Skoczkowce powodują np. raka ziemniaka, a grzyby pączkorostowe (Blastocladiomycota) są pasożytami nicieni, muszek oraz skorupiaków, jak również roślin wodnych i bagiennych. I na tym pełna lista się jednak nie kończy.

Czytaj więcej

Znaczenie grzybów pasożytniczych

Grzyby pasożyty to poważne zagrożenie w rolnictwie, sadownictwie czy leśnictwie. Mogą one nie tylko hamować wzrost uprawianych gatunków, ale również ograniczać urodzaj, wpływać negatywnie na jakość plonów, ale również uśmiercać wartościowe gatunki. Koszty związane z profilaktyką oraz zwalczaniem chorób grzybicznych w znaczący sposób wpływają na rentowność produkcji. Niestety, wiele grzybów zaliczanych jest grupy kwarantannowych, co oznacza, że nie potrafimy ich skutecznie zwalczać, a jedynym środkiem zaradczym jest całkowita likwidacja upraw i okresowy zakaz wykorzystania danego obszaru.

Szczególnie złą renomą na świecie cieszą się grzyb Pyricularia oryzae, wywołujący zarazę ryżu i zmieniający funkcję z biotrofu do nekrotrofu oraz występujący w Polsce gronowiec szary wywołujący szarą pleśń. Z kolei grzyby z rodzaju Fusarium nie tylko są przyczyną chorób roślin uprawnych (np. zgorzel siewek) i w szczególny sposób zagrażają bananom czy pomidorom, ale ich mykotoksyny są też odpowiedzialne za infekcje u ludzi, np. grzybicę paznokci. Grzyby atakują również inne kręgowce, nierzadko powodując infekcje zagrażające życiu.

Grzyby pasożytnicze zasiedlające rośliny wodne typu trzciny są natomiast obwiniane o wymieranie roślinności szuwarowej, uważanej przez naukowców za naturalną, glebową oczyszczalnię ścieków.

Z drugiej strony, wśród grzybów pasożytniczych znajdują się gatunki lecznicze, bogate w związki aktywne wykorzystywane do produkcji leków. Skala ich wykorzystania w porównaniu ze stratami wynikającymi z pasożytniczej działalności jest jednak znikoma.

Bibliografia:

  1. Fusarium oxysporum mediated underpinning of cell type-specific modulation in multiple host interaction” CORDIS, cordis.europa.eu/article/id/413368-parasitic-fungus-causing-wilt-and-plant-death-targets-different-crops-to-wreak-havoc, 23/01/2024
  2. Grzyby pasożytnicze występujące na roślinności szuwarowej eutroficznego Jeziora Wasosze” B. Czerniawska i in., bibliotekanauki.pl/articles/125861, 23/01/2024
  3. Fungus” Britannica, https://www.britannica.com/science/fungus, 23/01/2024
  4. Parasitic and Pathogenic Fungi” Mount Rainier, https://www.nps.gov/mora/learn/nature/parasitic-fungi.htm, 23/01/2024
  5. Parasitic fungi – good and bad” Fungimap, https://fungimap.org.au/about-fungi/fungal-parasites-good-and-bad/, 23/01/2024

Zwiń

Indeks nazw