Korzeniowiec drobnopory (Heterobasidion parviporum)

Wstęp
Korzeniowiec drobnopory, to dość częsta, niejadalna, bardzo szkodliwa dla gospodarki leśnej i budownictwa huba korzeni, odróżniona od lepiej znanego korzeniowca wieloletniego i podniesiona do rangi odrębnego gatunku dopiero w 1998 roku.
Sezon
Korzeniowiec drobnopory zawiązuje trwałe owocniki, rosnące po kilka lat. Wzrost owocników oraz ich zarodnikowanie rozpocząć się mogą już wczesną wiosną, podobnie jak u innych korzeniowców.
Występowanie
Korzeniowiec drobnopory rośnie wszędzie tam gdzie jego najważniejszy żywiciel: świerk (od Japonii i wschodniej Syberii przez wschodnie stoki Himalajów po Skandynawię i Europę Środkową), aczkolwiek nie dochodzi tak daleko na północ jak świerk. W Europie porażać może także modrzewia lub sosnę, w Chinach tamtejsze gatunki jodeł i modrzewi. W przeciwieństwie do korzeniowca wieloletniego woli grunty o kwaśnym odczynie.
Wygląd
Miąższ korzeniowca drobnoporego cechuje się barwą jasnego drewna, korkowatą fakturą i słodkawym aromatem.
Spośród pozostałych hub łudząco podobne bywają pozostałe gatunki korzeniowców: sosnowy (wieloletni, H. annosum) i jodłowy (H. abietinum). Różnią się zarówno większymi porami i większymi zarodnikami, jak i preferowanymi gospodarzami. Sosnowy (wieloletni) atakuje – prócz sosny – także szerokie spektrum drzew iglastych, a nawet liściastych (dęby, buki, brzozy w klimacie chłodnym i umiarkowanym), a jodłowy przywiązany jest do jodły. Jamczatkę rzędową (Antrodia serialis) da się odróżnić od korzeniowców po jaśniejszych, bardziej żółtawych owocnikach.
Właściwości
Korzeniowiec drobnopory jako pasożyt, a potem saprotrof rozwijający się w drewnie świerków, pozostaje jedną z najszkodliwszych dla gospodarki hub, powodujących białą (pstrą, korozyjną) zgniliznę drewna. W świerku może rosnąć wyżej w koronie i głębiej w korzeniach niż korzeniowiec wieloletni w sosnach czy dębach.
Zastosowanie
Korzeniowiec drobnopory jako grzyb niejadalny nie jest wykorzystywany przez człowieka.