Figi owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze fig

Freeimages.com/Linda Pannekoek Freeimages.com/Linda Pannekoek

Figowiec jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. O jego zdrowotnych właściwościach doskonale wiedzieli nasi przodkowie wiele wieków przed naszą erą. Figi, zarówno te świeże jak i suszone, kryją w sobie bogactwo witamin i minerałów. Mają też wszechstronne, zdrowotne działanie: wspomagają trawienie, regulują pracę układu krwionośnego i obniżają poziom "złego" cholesterolu... Figi kryją w sobie wielką moc!


Najwcześniej udomowione drzewo

Jak donoszą badania opublikowane w magazynie Science z 2006 roku, najstarsze ślady figowca pochodzą z okolic Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej, i mają między 11 700 a 10 500 lat! Uważa się, że drzewka rosły początkowo na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji. Ślady udomowienia figowca świadczą o jego dużej przydatności dla naszych przodków już w epoce neolitycznej. Uważa się nawet, że było to pierwsze drzewo hodowane przed ludzi! Figi były ważnym pożywieniem na Bliskim Wchodzie i w basenie Morza Śródziemnego, gdzie klimat sprzyjał ich uprawie. Szczególnie cenili je sobie Rzymianie, Kato Starszy w dziele De Argi Cultura (czyli „o uprawach”) wymienia kilka odmian fig uprawianych w różnych regionach. Figi służyły również do karmienia gęsi i innych zwierząt oraz do produkcji prekursora foie gras – późniejszego francuskiego przysmaku. W XV wieku figa trafiła do Nowego Świata na statkach kolonizatorów. W XVI wieku drzewko figowe zawitało na angielskim dworze – kardynał Reginald Pole zasadził je w Pałacu Lambeth w Londynie.

Listek figowy

Figowiec jest jednym z najczęściej wspominanych drzew w Piśmie Świętym, czytamy o nim aż 70 razy! W Księdze Rodzaju wymieniony jest jako Drzewo życia oraz Drzewo Poznania Dobra i Zła. Gdy Adam i Ewa po popełnieniu grzechu pierworodnego zauważyli, że są nadzy, okryli się liśćmi figowymi. Drzewo figowe pojawia się również w Nowym Testamencie, w Ewangelii według świętego Łukasza. Określenie „listek figowy” weszło do użycia w języku codziennym, a oznacza ono przykrywanie czegoś, co z jakiś względów chciałoby się ukryć.


Listek figowy miał za zadania przekryć m. in. nagość. By Sputnikcccp at en.wikipedia. Photo taken by Sputnikcccp in the Vatican, May 25, 2003. (Transferred from en.wikipedia) [GFDL, GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy