Ile żyją wilki?
Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: zwykle nie więcej niż 20 lat. Jednak długość życia tych drapieżników może być różna i zależy od kilku czynników. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, ile żyje wilk w konkretnym środowisku, a także jakie zmienne mają wpływ na utrzymanie przez niego zdrowia – przeczytaj cały artykuł.
- Ile mogą żyć wilki? To zależy od warunków
- Ile żyją wilki na wolności i jakie naturalne czynniki na to wpływają?
- W niewoli żyją dłużej dzięki ludziom – na wolności giną szybciej przez człowieka
- Szkodliwa działalność człowieka w okolicach siedlisk wilków
- Nieprzemyślane oswajanie wilków skraca ich życie
- Ile żyją wilki? – pytania i odpowiedzi
Ile mogą żyć wilki? To zależy od warunków
Łatwo sobie wyobrazić, że długość życia różnych przedstawicieli danego gatunku musi zależeć od wielu czynników – nie jest to niczym dziwnym i jest normalne także wśród ludzi oraz dobrze im znanych pupili domowych. Jednak w przypadku wilków śmiertelność jest zupełnie różna w niewoli i na wolności. Właśnie miejsce zamieszkiwania tych drapieżników najmocniej wpływa na to, ile żyją.
Dlaczego zwierzętom dużo łatwiej jest przetrwać w ogrodach zoologicznych lub rezerwatach niż w ich środowisku naturalnym? Jak to możliwe, że sztuczne warunki stworzone przez człowieka są dla nich lepsze niż te, które panują w puszczach i lasach? Odpowiedź jest bardziej złożona, niż można by przypuszczać.
Ile żyją wilki na wolności i jakie naturalne czynniki na to wpływają?
Funkcjonowanie dzikich zwierząt bytujących w lasach przebiega zgodnie z naturalnymi czynnikami. Według różnych źródeł wilki na wolności dożywają od kilku do kilkunastu lat. Niektóre żyją krótko ze względu na choroby, a inne giną w wyniku konfliktów, jakie pojawiają się między poszczególnymi grupami rodzinnymi. Do zmniejszenia liczebności drapieżników mogą przyczynić się oczywiście okresy głodu. Te są związane z działalnością przedstawicieli gatunku, który z pewnością jest dobrze znany czytelnikowi tego artykułu.
W niewoli żyją dłużej dzięki ludziom – na wolności giną szybciej przez człowieka
By odpowiedzieć na pytanie, ile żyją wilki w naturalnym środowisku – i dlaczego tak krótko – należy wspomnieć o jednym z najgroźniejszych zwierząt na ziemi: o człowieku. To właśnie ludzie przyczynili się do śmierci wielu osobników różnych gatunków. Również psowate bywały ofiarami zorganizowanych odstrzałów – ale nie o tym będzie tu mowa. W obecnych czasach drapieżniki są pod ochroną i mogą być zabijane tylko nielegalnie, co niestety także się zdarza. Są jednak narażone na inne, znacznie częściej spotykane niebezpieczeństwa, które mogą wydawać się bardzo niepozorne.
Szkodliwa działalność człowieka w okolicach siedlisk wilków
Największa jest śmiertelność tych zwierząt w zachodniej części kraju. To tam w wypadkach drogowych ginie ich najwięcej (aż 40–50 osobników rocznie). Mają tam miejsce także: nielegalne zabijanie ich przez myśliwych, a także przypadkowe odstrzały związane z kłusownictwem.
To, ile będą żyły poszczególne zwierzęta, zależy też od tego, czy ludzie nie zniszczą naturalnych siedlisk sarn, jeleni, dzików i łosi, których mięso jest głównym składnikiem diety tych drapieżników. Bardzo ważne jest dbanie o szlaki ich wędrówek, tzw. korytarze ekologiczne, będące połączeniami między miejscami zamieszkania lokalnych populacji zarówno zwierzyny płowej, jak i dzikich psowatych. Bez tych ścieżek wilki z poszczególnych miejsc nie będą mogły się krzyżować i uciekać przed niebezpieczeństwami wynikającymi z pojawienia się chorób, a także z działalności człowieka.
Nieprzemyślane oswajanie wilków skraca ich życie
Paradoksalnie jednym z największych niebezpieczeństw, jakie grożą dzikim zwierzętom, jest źle rozumiana troska ludzi. Osoby, które chcą pomóc chorym, głodnym osobnikom, często przynoszą im jedzenie. Prowadzi to do oswojenia, które może skutkować zgubnym dla drapieżników uzależnieniem się od pomocy człowieka i straceniem samodzielności.
Wspomniane częstowanie dzikich zwierząt ludzkim jedzeniem było już wielokrotnie omawiane w kontekście ptaków zimujących i innych stworzeń, które człowiek często dokarmia, tłumacząc się współczuciem dla nich. Trzeba jednak zaznaczyć, że oferowanie im pokarmów, jakie są dla nich niezdrowe, przynosi więcej szkody niż pożytku.
W naturze wilki jedzą mięso ssaków kopytnych, polują na zające, ryby czy ptaki, a także spożywają owoce i grzyby. Przetworzona żywność ofiarowana im przez człowieka może zawierać zbyt dużo cukrów i soli, a także innych substancji, do których te drapieżniki nie są przyzwyczajone. Regularne jedzenie pokarmów zawierających szkodliwe związki prowadzi u psowatych do podobnych konsekwencji, co u ludzi – chorób – a przez to pośrednio wpływa na to, ile żyją.
Ile żyją wilki? – pytania i odpowiedzi
Ile żyje wilk?
Zwykle od kilku do dwudziestu lat w zależności od tego, czy przebywa w niewoli, czy na wolności.
Dlaczego wilki na wolności żyją krócej?
Giną na drogach. Ich siedliska zmniejszają się, tak jak obszary zamieszkiwane przez zwierzynę łowną. Umierają wskutek chorób, ataków pasożytów. Problemy te tym trudniej pokonać, im mniej jest korytarzy ekologicznych, wciąż likwidowanych przez człowieka.
Jak pomagać wilkom w ich naturalnym środowisku?
Nie należy ingerować w ich życie. Nie wolno dokarmiać wilków i trzeba unikać pozostawiania jedzenia w miejscach, w których mogłyby je znaleźć – by nie doprowadzić do ich uzależnienia się od ludzi.
- "Wilk"; Izabela Wierzbowska; Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych Kraków 2010;
- "Ecology of wolves in relation to a migratory caribou herd in northwest Alaska."; Ballard W.B., Ayres L.A., Kaufman P.R., Reed D.J. and Fancy S.G. 1997; Wildlife Monographs 135: 1-47;
- "Ekologia zwierząt drapieżnych Puszczy Białowieskiej."; Jędrzejewska B., Jędrzejewski W. 2001. PWN, Warszawa.;