Łosoś szlachetny - opis, występowanie i zdjęcia. Ryba łosoś szlachetny ciekawostki

Łosoś szlachetny, fot. Kacper Kowalczyk Łosoś szlachetny, fot. Kacper Kowalczyk

Łosoś szlachetny to wybitny pływak. Od morza do rzek i od rzek do morza. Przynajmniej dwa razy w roku łosoś szlachetny odbywa swoją wędrówkę tym szlakiem po to, by dokonać tego co najważniejsze, czyli rozmnożyć się - zakończyć swoje życie i dać początek nowemu. Niestety taka kolej rzeczy nie jest wieczna i przez zanieczyszczenie środowiska oraz przebudowę rzek niedługo łososia szlachetnego możemy znać tylko ze sklepowych półek.


Łosoś szlachetny - gatunek anadromiczny

Łosoś szlachetny (Salmo salar) to podróżnik jakich mało. Przez naukowców określany jako gatunek anadromiczny, czyli wędrujący, by się rozmnożyć z mórz do rzek. Z reguły rozród ma miejsce jesienią, wtedy ryby płyną pod prąd. Widowisko jest na tyle spektakularne, że często jest obiektem filmowców. Widowisko to niestety ma też swoją ciemną stronę. Może to nieco przejaskrawiony opis prawideł natury, ale łososie szlachetne na swojej drodze napotykają wiele przeszkód. Jedną z nich są niedźwiedzie. Niemal każdy z nas ma teraz przed oczami obraz stojących pośród wystających nad lustro wody głazów, na nich te największe drapieżniki północy, które polują na oszołomione hormonami ryby. A dla nich czas wędrówek łososi jest swego rodzaju ucztą. Bo ryba ta dorasta do 1,5 m długości ciała i może ważyć nawet 24 kg, aczkolwiek znane są przypadki osobników cięższych, ważących nawet 46 kg! Według różnych źródeł takie łososie były poławiane na Pojezierzu Drawskim, stąd też pozostała nazwa ekotypu.

Przejdźmy do wyglądu ryby. Ciało łososia szlachetnego zdobią drobne, bardzo ściśle ułożone obok siebie srebrzyste łuski, dzięki którym łosoś wystawiony na działanie promieni świetlnych, mieni się w słońcu. Linia boczna jest dobrze widoczna, natomiast na linii grzbietu występuje czerwono-szara płetwa charakterystyczna dla ryb łosiosowatych. Reszta ciała przyozdobiona jest czarnymi plamami o nieregularnym kształcie na grzbiecie. Teraz głowa. Bardzo charakterystyczna, duża, pociągła, u samców w okresie godowym z zakrzywioną do góry żuchwą. Widok przerażający, który z pewnością robi wrażenie. Ta żuchwa nadaje rybie „pirackiego” charakteru, co nie jest bez znaczenia, jak większość różnych rzeczy w przyrodzie. Chodzi o polowania. Łosoś jest jednym z największych drapieżników. Żyjąc w morzu często jego łupem padają inne ryby, skorupiaki, podwodne mięczaki czy nawet ptaki, jeśli uda się takowe upolować. Żuchwa w kształcie haka umożliwia lepsze przytrzymanie ofiary. Zmniejsza prawdopodobieństwo, że zdobycz w jakiś mniej lub bardziej skomplikowany sposób wydostanie się z uścisku drapieżnika. Ryby te osiągając wiek kilku lat, stają się osobnikami w pełni rozwiniętymi, dorosłymi z organami rozrodczymi w pełnej krasie.

Po tych kilku latach spędzonych w morzu, nadchodzi pora rozrodu. W rybach odzywa się poczucie misji przedłużenia gatunku. Zatem wędrują do miejsc, w których same przyszły na świat. Samce podczas takiej wyprawy zmieniają kolor łusek ze srebrnego, na jaskrawoczerwony. Wędrówka trwa kilka tygodni. Kiedy już ryby dotrą na miejsce, wtedy rozpoczynają tarło – w zimnej, dobrze natlenowanej wodzie o silnym prądzie. Samica składa około 30 tysięcy ziarenek ikry o barwie czerwonej. Jajeczka składane są zazwyczaj do jamek wykopanych przez samicę w dnie rzeki. Początek nowego życia jest końcem starego. Dorosłe ryby dobiegają swoich dni. Jesienią rzeka staje się jednym, wielkim cmentarzyskiem łososi, by wiosną być jedną wielką porodówką, a raczej wylęgarnią. Wtedy wykluwa się narybek, który początkowo mierzy kilka milimetrów. Mikroskopijne łososie szlachetne wyglądają jak przecinki z doklejoną do brzucha żółtą plamką, która po około 40 dniach całkowicie zanika. To jest tzw. woreczek żółtkowy, czyli źródło pokarmu dla narybku. Kiedy malutkie organizmy osiągną długość ciała około 2 cm, wówczas muszą przestawić się na pokarm stały. Zaczynają być prawdziwymi drapieżnikami. W rzekach spędzają kilka miesięcy i gdy osiągną długość 20 cm, wtedy płyną do morza, podobnie jak niegdyś ich rodzice.


Łosoś szlachetny, fot. Kacper Kowalczyk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy