Dzik - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę dzik ciekawostki

Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka” – przekonywał w wierszu „ZOO” Jan Brzechwa. Niektórzy z nas bardzo dosłownie wzięli sobie do serca te słowa i próbują z dzikami walczyć. Czy słusznie? Trudno ocenić.Fot.  Arctic Wolf Arctic Wolf Pictures [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.comFot. Arctic Wolf Arctic Wolf Pictures [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Dziki dzik − prekursor świń

Właściwie patrząc na dzika i świnię domową, można by odnieść wrażenie, że to dwa różne gatunki. Jednak systematyka, a także genetyka sugerując coś zupełnie innego. Zwierzęta te są bardzo blisko ze sobą spokrewnione, a to wszystko wynika z faktu, iż dzik jest prekursorem świni domowej.

W wyniku udomowienia dzika, a potem doskonalenia w wyznaczonych przez hodowców kierunkach powstały różnego rodzaju rasy świni domowej. Na pierwszy rzut oka wyraz twarzy dzika jest o wiele mniej sympatyczny od tego, który posiada jego domowy potomek.

Ciało dzika pokryte jest wełnistą sierścią oraz szczeciną, która ma kolor brunatny, czasami wręcz czarny, a niekiedy zdarzają się osobniki o, rzekłbym, srebrnej sierści. Młode mają bardzo charakterystyczny układ barw. Stąd też wynika ich nazwa, która brzmi pasiak. Nieco starsze osobniki, którym paski powoli zaczęły zanikać, nazywa się warchlakami. Lochy, czyli samice tego gatunku, są zdecydowanie mniejsze od odyńców − samców. Według różnych danych długość ciała średnio wynosi między 1,1 do 1,5 m, aczkolwiek zdarzają się osobniki o wiele dłuższe. Wysokość w kłębie od 50 cm do nawet 1,2 m. Szczególnie istotna w przypadku tego zwierzęcia jest waga, zupełnie różna w zależności od płci, wieku czy obszaru występowania. Odyńce mogą ważyć nawet 350 kg, natomiast lochy w granicach 100 kg. Obie płcie rozróżnia się także na podstawie wyglądu ryja, a dokładniej szczęki. Osobniki męskie posiadają bardzo rozbudowane kły dolne, zwane szablami oraz górne, zwane fajkami. Oczywiście samice także posiadają kły, jednak nie aż tak rozbudowane jak w przypadku odyńca.

Naturalnym środowiskiem życia dzików jest las, jednak wraz z postępującą urbanizacją oraz coraz większe powierzchnie upraw sprawiły, że dziki o wiele częściej niż kiedyś wkraczają na obszary zajmowane przez ludzi. W całej Polsce występuje dość pospolicie na całym obszarze kraju. W innych częściach Europy występuje wszędzie za wyjątkiem północnych krańców półwyspu Skandynawskiego, Rosji i Finlandii. W wielu miejscach na świecie został sztucznie introdukowany, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, a także obu Amerykach.
Locha z młodymi, von Dave Pape (Eigenes Werk) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy