Myszoskoczek – rasy, pokarm i zabawki dla myszoskoczka. Jaka klatka dla myszoskoczka?

Myszoskoczki od lat pozostają w cieniu chomików i świnek morskich. Tymczasem są to zabawne domowe gryzonie, które oferują właścicielom wiele wspaniałych chwil i dużą dozę sympatii. Znawcy polecają je przede wszystkim osobom wrażliwym na zapachy, które źle tolerują klasyczne zoologiczne wonie. Sprawdź jak należy przygotować się do opieki na myszoskoczkiem.Myszoskoczek mongolski. Źródło: Jearu/ShutterstockMyszoskoczek mongolski. Źródło: Jearu/Shutterstock
  1. Rasy hodowlanych myszoskoczków
  2. Pochodzenie myszoskoczków
  3. Klatka czy akwarium dla myszoskoczka?
  4. Prawidłowa dieta dla myszoskoczka
  5. Jakie zabawki dla myszoskoczka?
  6. Najczęstsze choroby myszoskoczków
  7. Czy myszoskoczki są odpowiednie dla dzieci?
Podrodzina myszkoskoczków, zwanych też gerbilami i suwakami, obejmuje ponad sto gatunków. Są to niewielkie ssaki, wyglądem przypominające myszy i chomiki i faktycznie zaliczane do rodziny myszowatych. Legenda głosi, że pierwszym udomowionym myszkoskoczkiem był gryzoń, który uratował życie Dżyngis-chana, po tym jak ugryzł w palec skradającego się do śpiącego władcy mordercy.

Rasy hodowlanych myszoskoczków


W domowej hodowli spotykamy przede wszystkim suwaka mongolskiego (Meriones unguiculatus). Jest to zwierzątko o długości 10-13 cm z ogonem, który sięga dalszych 10 cm. Jego niezbyt długa sierść jest przeważnie jasnobrązowa, jedynie na brzuszku biała lub podpalana. Gryzoń ma niewielkie, porośnięte sierścią uszka, wypukłe czarne oczka oraz czarną kitkę na ogonie. Do cech charakterystycznych należą długie, ostre siekacze oraz czepne pazurki. Myszoskoczki mongolskie żyją zwykle od 2 do 4 lat, a samce są nieco większe od samiczek. W hodowli spotkać można przy tym różne umaszczenia, łącznie z czarnym, białym i szarym.

Rzadziej w domach pojawia się tłustogon afrykański (Pachyuromys duprasi), również należący do rodziny myszoskoczków, ale o krótszym, tłustszym ogonie służącym do gromadzenia zapasów i nieco większych, różowawych uszkach. Od suwaka mongolskiego odróżnia się także dłuższą żywotnością, która w niewoli wynosi nawet 5-8 lat, oraz większym zamiłowaniem do nocnego trybu życia. U obu gatunków ciąża trwa nieco ponad 3 tygodnie, z każdej zaś rodzi się od 2 do 13 młodych. Samica może rodzić nawet dziesięć razy w ciągu roku, więc, jeśli nie planujesz dużej hodowli, lepiej jest ograniczyć domowe stado do jednej płci.

Pochodzenie myszoskoczków


Myszoskoczek mongolski, jak sama nazwa wskazuje, oryginalnie pochodzi z azjatyckich stepów. Poza Mongolią spotykany jest w Rosji i Chinach, zawsze jednak wybiera suche, a nawet pustynne siedliska. Niewielkie kolonie liczące mniej niż 20 osobników ryją skomplikowane sieci nor połączonych tunelami. Tym samym chronią się przed nadmiernym upałem oraz drapieżnikami. Podobnie jak inne gryzonie, najaktywniejsze są o świcie oraz zmierzchu, ale można je dostrzec przy pracy, zabawie i jedzeniu również w ciągu dnia.

Pierwszą zoologiczną wzmiankę o suwaku mongolskim zawdzięczamy katolickiemu misjonarzowi Armandowi Davidowi, który w 1866 r. posłał znalezione w północnych Chinach gryzonie do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Rok później francuski zoolog Alphonse Milne-Edwards ukuł ich łacińską nazwę. Potrzeba było jednak stu lat, aby gerbile zyskały większą popularność. Najpierw zainteresowano się nimi jako zwierzętami laboratoryjnymi, zaś w drugiej połowie XX w. zaczęły zyskiwać sławę jako domowi pupile, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Wielkiej Brytanii i szerszej Europie.
Myszoskoczki lubią towarzystwo – powinno się hodować je minimum w parach. Źródło: Natalya On/Shutterstock

Klatka czy akwarium dla myszoskoczka?


Myszoskoczek naprawdę nie powinien być samotny – hodowcy polecają zaadoptować minimum parkę. Z tego względu trzeba zainwestować w odpowiedniej wielkości akwarium o minimalnych wymiarach 100 cm na 50 cm. Czemu akwarium, a nie klatka? Myszoskoczki są bardzo wrażliwe na przeciągi i zwykłe wietrzenie mieszkania może im zaszkodzić. Szklane ściany chronią przed dyskomfortem, a o cyrkulację powietrza zadba krata ułożona na wierzchu. Nazwa zwierzątka nie jest wszak przypadkowa! Suwaki uwielbiają skakać i mogą poradzić sobie nawet z dość wysokimi przeszkodami.

Kolejną zaletą akwarium jest możliwość wysypania na dnie grubej warstwy podściółki – w klatce podczas igraszek wydostawałaby się ona na zewnątrz, robiąc niemały rozgardiasz. A ponieważ myszoskoczki kochają drążyć tunele, duża ilość trocin jest wysoce wskazana. Co ciekawe, zwierzęta nie są przesadnie uciążliwe, jeśli chodzi o ilość moczu i odchodów, więc podściółkę wymienia się zwykle raz na 1-2 tygodnie!

Akwarium wyposażyć należy oczywiście w miski na jedzenie oraz poidełko. Bardzo ważnym elementem jest również mały pojemnik z piaskiem, w którym gryzonie urządzają sobie kąpiele. Piasek należy z kolei wymieniać dość często. Idealna siedziba powinna również obejmować domek do spania.

Uwaga:
Akwarium z myszoskoczkiem warto umieścić w spokojniejszej części domu, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Zwierzaki nie lubią bowiem skwaru ani hałasu, a nawet zbyt gwałtowne aktywności domowników mogą być dla nich stresujące.

Prawidłowa dieta dla myszoskoczka


Dzikie myszoskoczki żywią się przede wszystkimi ziarnami i roślinami, czasem tylko uzupełniając jadłospis o insekty. W domowej hodowli najłatwiej o ich potrzeby jest zadbać kupując gotową mieszankę zbóż i nasion dla gryzoni lub specjalne pellety – zapewnią one optymalne proporcje składników odżywczych. Taką suchą dietę warto wzbogacić o surowe warzywa i owoce. Suwaki z chęcią schrupią na przykład jabłko, marchew, buraka, kalarepę czy seler. Nie powinno ich być jednak zbyt wiele, bo delikatne żołądki mogą później cierpieć z powodu wzdęć lub biegunek.

Myszoskoczki zazwyczaj docenią również świeżą trawę i polne kwiaty, a okazyjnie można podawać im również białko zwierzęce, np. gotowane jajko czy kawałek twarogu. Do produktów wysoce niepożądanych w diecie myszoskoczka należą surowe ziemniaki, cebula, nieugotowane warzywa strączkowe, mięso, owoce cytrusowe, przekąski typu chipsy oraz słodycze. W żadnym razie nie należy podawać zwierzętom też jedzenia nadpsutego – pokarm i woda zawsze powinny być świeże!
Tabela charakterystykę myszoskoczka jako zwierzęcia domowego; opracowanie własne

Jakie zabawki dla myszoskoczka?


Myszoskoczki są z natury bardzo ruchliwe, a odpowiednie zabawki powinny pomagać im dbać o formę fizyczną. Do podstawowego wyposażenia akwarium należy więc kołowrotek, który umożliwia bieganie bez ograniczeń. Idealny model dla myszoskoczka to plastikowy walec o jednolitej budowie, pozbawiony szczebelków, w których mogłaby uwięznąć łapka. Musi one też być stosunkowo duży, większy niż dla chomika. Optymalna średnica wynosi 20 cm!

Poza tym do szczęścia myszoskoczkom potrzebne są tunele, które imitują sieć nor budowaną w stanie dzikim. Zwierzaki czują się w nich najbezpieczniej i z radością przeciskają się tam i z powrotem. Tunele można zakupić w sklepie zoologicznym lub wyrobić samodzielnie, ale należy liczyć się z faktem, że nawet gruby karton w końcu podda się jednak siekaczom myszoskoczka. W tym miejscu warto dodać, że potrzeba gryzienia wynika z naturalnej konieczności ścierania zębów. W domowej hodowli warto ją wspomóc inwestując w gryzaki z drewna.

Różne umaszczenie gerbilów mongolskich. Źródło: Billion Photos/Shutterstock

Najczęstsze choroby myszoskoczków


Na szczęście myszoskoczki należą do odpornych na choroby gryzoni, a ich kłopoty zdrowotne są sporadyczne. Do najczęściej spotykanych należą przeziębienia objawiające się katarem i kichaniem, które przenoszą się często z człowieka. Jeśli zwierzak stanie się apatyczny, to może być oznaką komplikacji infekcji – należy go wówczas zabrać do weterynarza.

Kichanie u suwaka może być również oznaką alergii, np. na typ podściółki czy substancje obecne w domu. Cierpień małym zwierzakom przysparzają również złamania wynikające z zabawy na wysokości oraz ropnie powstające w miejscach uszkodzeń skóry. Oba te problemy są bardzo dokuczliwe i zdecydowanie wymagają profesjonalnej pomocy.

Jeśli zwierzak zaczyna intensywnie tracić sierść, to może być to z kolei objawem choroby pasożytniczej. Najczęściej mowa o świerzbowcu, który powoduje uporczywy świąd skóry, a w efekcie intensywnego drapania na ciele gryzonia pojawiają się liczne strupy i zrogowacenia. Poza tym myszoskoczkom mogą dokuczać wszy i pchły, które dostrzec można zwykle gołym okiem. Wizyta u weterynarza jest wysoce wskazana, ale stosowne środki przeciwpasożytnicze można również nabyć w sklepach zoologicznych.

Suwakom należy regularnie kontrolować zęby. Zdarza się bowiem, że ulegają one złamaniom lub mają tendencję do przerastania, co może utrudnić jedzenie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nierówności lub znacznie mniejszy apetyt zwierzaka, zabierz do gabinetu, gdzie weterynarz może skorygować zgryz.

Czy myszoskoczki są odpowiednie dla dzieci?


Myszoskoczki to bardzo aktywne, towarzyskie i inteligentne gryzonie, które obserwuje się z fascynacją. Nie za bardzo lubią jednak pieszczoty na rękach – są szybkie i zwinne, a żeby je złapać trzeba się trochę wysilić. Stąd też małe dzieci mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla gerbilów, gdy będą chciały je zbyt mocno przytrzymać w jednym miejscu.

Już nastoletnie dzieci są jednak zwykle zdolne do odpowiedzialnej opieki i interakcji z myszoskoczkiem, pod kontrolą rodziców oczywiście. Sympatyczne zwierzątka chętnie nawiązują kontakt i dają się nawet dość łatwo oswoić za pomocą przekupstwa – jeśli zachowasz cierpliwość i spokój, będą ci nawet jeść z ręki!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „9 Things to Consider When Buying a Gerbil” Ritchie Hicks, https://pethelpful.com/rodents/9-Things-To-Consider-when-Buying-a-Gerbil, 10/07/2022
2. “Pros And Cons Of Owning Gerbils Made Easy” Samantha Rasmussen, https://www.smallpetparade.com/pros-and-cons-of-owning-gerbils-made-easy/, 10/07/2022
3. “Do Gerbils Make Good Pets? What You Need to Know!” Nicol Cosgrove, https://petkeen.com/do-gerbils-make-good-pets/, 10/07/2022
4. “Gerbil care” Animal Humane Society, https://www.animalhumanesociety.org/adoption/gerbil-care, 10/07/2022
5. “Gerbils” RSPCA, https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/rodents/gerbils, 10/07/2022
6. “How to Care for a Pet Gerbil” Lianne McLeod, https://www.thesprucepets.com/mongolian-gerbils-as-pets-1236822, 10/07/2022

Ocena (4.0) Oceń: