Chomik syryjski - jaki ma charakter, jak długo żyje i ile kosztuje?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Sympatyczny, niewymagający i łagodny chomik syryjski – zwierzątko idealne?

Sympatyczny, niewymagający i łagodny chomik syryjski – zwierzątko idealne?

Pochodzący z suchych regionów północnej Syrii oraz południowej Turcji złoty chomik to jeden z najmniej uciążliwych pupilów domowych, a zdaniem miłośników wręcz idealny przyjaciel o niskich potrzebach. Jedyną poważną wadą tego drobnego gryzonia jest nocny tryb życia, ale i tutaj jest miejsce na kompromis, jeśli relacje z właścicielem są dobre. Co warto wiedzieć o domowej hodowli chomika syryjskiego?

Chomik syryjski w klatce, fot. Mary Swift/Shutterstock

Chomik syryjski w klatce, fot. Mary Swift/Shutterstock
Spis treści


Chomik syryjski (Mesocricetus auratus) udomowiony został w latach 30 XX w., początkowo ściśle jako zwierzę laboratoryjne. Dopiero z czasem okazało się, że urocze gryzonie bardzo łatwo adaptują się do życia w niewoli i dają się człowiekowi oswoić w przeciągu dni. Pod koniec lat 40 zaczęto je więc zachwalać w Stanach Zjednoczonych jako „nowe, cudowne zwierzęta z Syrii”, a wraz z maszyną marketingową fala popularności rozlała się po całym świecie.

Jak wygląda chomik syryjski? Jak rozpoznać płeć osobnika?

W porównaniu z innymi udomowionymi chomikami, chomik syryjski jest zdecydowanie największy. Mimo to jest to wciąż dość mały gryzoń, którego waga nie przekracza zwykle 150 g – samice są przy tym większe niż samce. Dorosły chomik syryjski na długość na ok. 18 cm, mierząc z ogonem.

Naturalne umaszczenie gatunku to mieszanka brązu, czerni i złota – jedyny wariant spotykany w przyrodzie. Hodowcy zdołali jednak dopracować się różnobarwnych odmian chomika syryjskiego. Kolory dostępne w sprzedaży obejmują m.in. biały, kremowy, cynamonowy, różne odcienie szarości oraz czarny.

Charakterystyczne dla gatunku są worki policzkowe, które sięgają ramion. Na wolności służą one przenoszeniu żywności do nor, których kopanie leży w naturze chomików. Oczy są małe, uszka duże i trójkątne, a ogonek krótki – do 1,5 cm. Płeć można rozpoznać, oglądając obszar genitaliów – u samiczek odbyt znajduje się znacznie bliżej otworu moczowego.

Ile żyje chomik syryjski? Cykl życiowy gryzonia

Przyszły właściciel chomika powinien rozumieć, że w życiu małego gryzonia wszystko jest odpowiednio miniaturowe. Ponieważ dożywa on średnio 3 lat, dojrzałość płciową osiąga już w wieku 1 miesiąca. Od tego czasu samiczka co ok. 4 dni przeżywa ruję, która trwa zwykle 12-20 godzin. O zapłodnienie nie jest więc trudno, a gdy już ono nastąpi, ciąża trwa zaledwie 16 dni – to najkrótszy możliwy okres oczekiwania na potomstwo u ssaków łożyskowych!

Młodych w jednym miocie jest zazwyczaj od 8 do 12, a po trzech tygodniach uniezależniają się one od mleka matki i mogą zacząć niezależne życie. Przy okazji warto dodać, że chomik syryjski z natury jest samotnikiem, więc nawet w domowej hodowli lepiej radzi sobie w pojedynkę – towarzystwo może nie być tolerowane.

Co je chomik syryjski?

W stanie naturalnym chomik syryjski jest wszystkożercą, który chętnie wyszukuje nasiona i orzechy, ale nie stroni też od mięsa, zwłaszcza w postaci mrówek, karaluchów czy innych owadów. W domowej hodowli poleca się stosowanie gotowych mieszanek suchej karmy nasiennej uzupełnionych surowymi owocami i warzywami, np. jabłkami, brokułami czy kalafiorem. Okazyjnie można pupilowi podać również kawałek jajka gotowanego na twardo w celu uzupełnienia potrzeb białkowych.
 
To, ile waży chomik syryjski, zależy oczywiście w dużej mierze od jego diety – niestety, otyłość w niewoli jest spotykana choć zazwyczaj wynika z braku aktywności. Dlatego dla zdrowia pupila warto nie tylko zapewnić mu standardowy kołowrotek, ale również regularnie wypuszczać go na zwiedzanie mieszkania. Taki trening zwierzątku pozwala zachować dobrą formę i poprawia jego samopoczucie.

Chomik syryjski w stanie dzikim, fot. slowmotiongli/Shutterstock

Hodowla chomika syryjskiego – jaką klatkę wybrać?

Chomik syryjski potrzebuje nieco większej klatki niż inne chomiki hodowlane. Minimalne rozmiary klatki to 80 x 50 cm, ale oczywiście im więcej przestrzeni, tym dla pupila lepiej. Odległości między prętami nie powinny być jednak szersze niż 11 mm – chomiki mają fantastyczny talent do przeciskania się przez dość wąskie szczeliny. Kolejnym ważnym elementem jest wysoka kuweta, w której zmieści się gruba warstwa trocin – chomik będzie szczęśliwszy, jeśli będzie mógł się zagrzebać.


Za klatkę i podstawowe wyposażenie, na które składają się poidełko, kołowrotek, domek oraz zabawki zapłacimy od 200 zł wzwyż. Ile kosztuje chomik syryjski? Ceny w sklepach zoologicznych kształtują się w granicach 10-40 zł. Droższe są chomiki syryjskie długowłose.

Tabela przedstawiająca fakty o chomiku syryjskim; opracowanie własne

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Chomiki syryjskie najlepiej jest oswajać od małego. Nie jest to bynajmniej trudne i nie wymaga przesadnie wiele czasu ani cierpliwości. Po przyniesieniu do domu zwierzęciu warto dać 24 godziny spokoju, aby przyzwyczaiło się do nowych warunków. Po tym czasie może zacząć wyjmować je z klatki i spędzać z nim wspólnie czas na podłodze.

Pierwszym kontaktom pomagają oczywiście przysmaki, które zachęcą ciekawskiego chomika do bliższego podejścia. Warto je dotykać i gładzić, ale tylko do granic widocznego stresu. Jeśli zwierzę robi się wyraźnie niespokojne, należy odłożyć je z powrotem do klatki. Po jakimś czasie pupil przywyknie do głosu i zapachu pana i będzie samodzielnie za nim przychodzić. Dobre relacje i wspólna zabawa skłaniają chomiki syryjskie do częściowej zmiany trybu życia – są one wówczas aktywne również w dzień.

Chomik syryjski to sympatyczny domowy pupil, fot. Alex Milan/Shutterstock

Chomik syryjski a problemy zdrowotne

Jeszcze jedną zaletą chomików syryjskich jest ich relatywna odporność na choroby. Ewentualne problemy obejmują chorobę mokrego ogonka spowodowaną bakteriami i stresem. Jest to zaburzenie gastryczne, które manifestuje się częstym oddawaniem śluzowego kału, wiecznie mokrym ogonem, brakiem apetytu i ospałością. Chore zwierzę trzeba zabrać do weterynarza, gdyż nieleczona infekcja może doprowadzić do śmierci.

Wizyty u weterynarza wymagać mogą również roztocza pasożytujące na skórze i powodujące utratę sierści oraz przerastające zęby, które mogą utrudniać jedzenie.

Chomik syryjski – najczęściej zadawane pytania

Jak długo żyje chomik syryjski?
    
W dobrych warunkach chomik syryjski przeżyje w niewoli 2-4 lata.
    
Co może jeść chomik syryjski?
    
Chomika warto karmić ziarnami, orzechami, surowymi warzywami i owocami. Gotowe komercyjne mieszanki są polecane. Zwierzę samo reguluje, ile potrzebuje zjeść.

Czy chomik syryjski jest agresywny?

Nie, chomiki są bardzo łagodne i przyjacielskie. Nie atakują nawet obcych. Mogą jednak ugryźć w przypadku, że są fizycznie krzywdzone – zdarza się to podczas nieostrożnych „pieszczot” dziecięcych. Ugryzienia nie są jednak niebezpieczne.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia
  1. „Syrian hamster” Animalia; https://animalia.bio/syrian-hamster, 15/02/2024;
  2. “How to Care for a Pet Syrian Hamster” Lianne McLeod, https://www.thesprucepets.com/syrian-hamsters-1238953, 15/02/2024;
  3. “Guide To Caring For Syrian Hamsters” Scott Hendry, https://naturalworldpets.co.uk/blogs/pet-advice/guide-to-caring-for-syrian-hamsters, 15/02/2024;
  4. “All About Syrian Hamsters” PetsCorner, https://petopedia.petscorner.co.uk/syrian-hamsters/, 15/02/2024;
  5. “Syrian Hamster Care Sheet” Maria Zayas, https://www.petmd.com/exotic/syrian-hamster-care-sheet, 15/02/2024;
  6. “Mesocricetus auratus” Animal Diversity Web, https://animaldiversity.org/accounts/Mesocricetus_auratus/, 15/02/2024;
4.8/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments