Cukinia warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze cukinii

Fot.  See-ming Lee [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. See-ming Lee [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Cukinia (kabaczek) jest łagodna w smaku, lekkostrawna, a zarazem pełna witamin i minerałów. Warzywo to na stałe zagościło w polskiej kuchni. Cukinię można jeść na surowo, smażyć, dusić i zapiekać. Warto docenić cukinię z racji jej bogatych zalet dietetycznych i wszechstronnego zastosowania w kuchni.


Cukinia czy kabaczek?

Kabaczek i cukinia to jedno i to samo warzywo należące do rodziny dyniowatych. W zależności od odmiany może być ciemnozielona, żółta lub pasiasta. Chociaż w niektórych regionach uważa się, że warzywo o zielonej skórce to kabaczek, a żółta skórka zarezerwowana jest dla cukinii.

Skąd przywędrowała do nas cukinia?

Źródła historyczne podają, iż cukinia przywędrowała na europejski kontynent z Ameryki Południowej i Środkowej za sprawą hiszpańskich konkwistadorów. Chociaż Włosi są zdania, że „zucchini” − co po włosku oznacza „mała dynia” − jest dziełem tamtejszych ogrodników. Jest w tym trochę prawdy, bowiem cukinię wyselekcjonowano we Włoszech i stąd nazwa „zucchini”.

Najszybciej cukinia przyjęła się w południowej części Rosji i na Bałkanach. Do Polski zawędrowała dopiero po II wojnie światowej, a popularnością cieszy się od kilkunastu lat.


Cukinia, pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy