Herbata Yerba Mate - właściwości, działanie i zastosowanie herbaty Yerba Mate

By Lucash (Own work) [CC BY-SA 3.0 ( http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL ( http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons By Lucash (Own work) [CC BY-SA 3.0 ( http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL ( http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Herbata Yerba Mate to wymagający napój. Nie wystarczy tak po prostu zalać go wrzątkiem i popijać, przegryzając herbatniki. Aby móc w pełni korzystać z właściwości herbaty Yerba Mate, należy się z nią najpierw oswoić i powiedzieć sobie jasno, że nie jest to zwyczajna herbata.


Yerba mate: napar przyjaźni

Roślina, z której pozyskiwany jest susz na herbatę Yerba Mate pochodzi z Ameryki Południowej. Ostrokrzew paragwajski, bo o nim mowa, to krzew rosnący nie tylko w Paragwaju, ale też w Argentynie, Boliwii, Brazylii i na trenie Urugwaju. W krajach tych, yerba mate to tradycyjny napój, który pije się na co dzień i którym podejmuje się gości. Parzenie yerby zapoczątkowali w XVII wieku Indianie z plemienia Guarani. Picie yerby jest szczególnie interesującym doświadczeniem właśnie w Paragwaju, gdzie cały rytuał ma najbardziej rozbudowaną i specyficzną formułę. Herbatę Yerbę Mate sączy się tam w grupie, z naczynia zwanego guampa, produkowanego wyłącznie z drewna Palo Santo (w pozostałych krajach, guampa wytwarzana jest też z metalu lub tykwy, stąd inna nazwa tego naczynia to tykwa). Na okoliczność picia mate, grupa siada w kręgu, ale mate przekazywana jest z rąk do rąk po linii gwiazdy, nie koła. To dlatego, że guampa ciągle wraca do gospodarza, który napełnia naczynie świeżą wodą i podaje kolejnej osobie. Yerba w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Paragwaju, otoczona jest kultem i sławiona za swoją wyjątkową moc. I rzeczywiście – regularne picie mate sprawi prawdopodobnie, że po krótkim czasie zastąpimy nią naszą ulubioną herbatę, a nawet małą czarną.

Yerba mate: działanie

Herbata Yerba Mate niewiarygodnie pobudza, wyostrza zmysły, wprawia w dobry nastrój. W przeciwieństwie do kawy, nie wypłukuje z organizmu magnezu, ale go dostarcza. Zawiera poza tym potas i mangan oraz witaminy (witamina A, C, E, witaminy z grupy B). Jest bogactwem przeciwzapalnych antyoksydantów. O jej właściwościach pobudzających decyduje zaś zawartość kofeiny, mateiny, teiny, teobrominy i teofiliny. Ilość kofeiny w różnych rodzajach yerby waha się od 0,7 do 2%. Poszczególne odmiany różnią się też słodyczą, sposobem przygotowania liści (poza suszeniem, liście ostrokrzewu można też piec i wędzić), a także strukturą – są yerby bardzo drobne, przypominające wyglądem zielony popiół wymieszany z gałązkami lub takie, które można łatwo pomylić z sypaną zieloną herbatą.


Ostrokrzew paragwajski.By No machine-readable author provided. Ilosuna assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Pijesz yerba mate?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy