Maliny owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze malin

Fot. K. Kendall[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. K. Kendall[CC BY 2.0 ], Flickr.com

„Polskie dziewczyny są jak Maliny”, nic dziwnego! Słodkie owoce kojarzą się z latem i słońcem, maliny w naszym kraju zbiera się przecież właśnie w miesiącach letnich. Maliny kryją w sobie szereg zdrowotnych właściwości. W ziołolecznictwie i medycynie wykorzystuje się niemal każdą część krzewu maliny, począwszy od gałęzi, poprzez liście aż po soczyste owoce. Choć nie wszystkie właściwości malin są potwierdzone naukowo, nasze babcie są o nich święcie przekonane, a sok z malin na zimę króluje w niemal każdej kuchni. Chcesz dowiedzieć się jakie to właściwości drzemią w tych małych owocach? Zapraszamy do lektury.... !


Z Azji i z Ameryki

Istnieją dwie tezy dotyczące pochodzenia malin: podobno pochodzą z dwóch miejsc równolegle – z Azji Mniejszej i Ameryki Północnej. Dzikie maliny rosną w zagajnikach i lasach, przy polnych drogach i w zaroślach. Znane są już od czasów prehistorycznych! Wykopaliska wskazują, że maliny stanowią część diety człowieka już od paleolitu. Pierwsze zapiski dotyczące tego owocu pochodzą z IV w. i są to zapiski rzymskiego pisarza Palladiusa. Żołnierze w pierwszych wiekach naszej ery, idąc na wojnę zabierali ze sobą suszone owoce malin jako prowiant. To również dzięki nim roślina rozprzestrzeniła się po całej Europie i zagościła w Wielkiej Brytanii, gdzie znalazła dla siebie dobre warunki i zaczęła być na prawdę doceniana.

Mityczny kolor

Opowieść o malinach tłumaczącą ich barwę znajdziemy już w mitologii greckiej. Grecy wierzyli, że w zamierzchłych czasach maliny były białe! Nimfa Ida opiekująca się małym Zeusem, gdy dziecko wpadło w płacz chciała go uspokoić darując mu owoce. Pochylając się nad krzewem, Ida ukłuła się kolcem w palec i na białe maliny spadła kropla krwi. Od tego czasu maliny zmieniły kolor na czerwone, zyskały piękną woń oraz słodycz. Nazwa naukowa na czerwone maliny, Rubusidaeus, oznacza dosłownie "krzak jeżyny Idy", nazwany tak na cześć niańki Zeusa. W czasach hellenistycznych maliny kojarzone były z płodnością.


Żółta odmiana maliny, by Jonathan Cardy (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Lubisz maliny?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy