Badania wykazały, że wizyty w parkach, ogrodach społecznych i innych miejskich terenach zielonych mogą zmniejszać używanie przez mieszkańców miast leków na lęki, bezsenność, depresję, nadciśnienie i astmę.

Naukowcy z Finlandii stwierdzili, że odwiedzanie takich miejsc trzy do czterech razy w tygodniu zmniejsza o jedną trzecią szanse na sięgnięcie po leki na receptę.
Ponadto naukowcy stwierdzili, że pozytywne skutki odwiedzania terenów zielonych były silniejsze wśród osób zgłaszających najniższe roczne dochody gospodarstw domowych.
Aby zbadać powiązanie, naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej wykorzystali odpowiedzi 16 000 losowo wybranych mieszkańców Helsinek, Espoo i Vantaa – trzech miast tworzących największy obszar miejski w Finlandii.
W ankiecie zebrano informacje o tym, jak mieszkańcy miast w wieku co najmniej 25 lat doświadczają zielonych i niebieskich przestrzeni mieszkalnych w promieniu 1 km od ich domów. Tereny zielone obejmowały lasy, ogrody, parki, parki zamkowe, cmentarze, ogrody zoologiczne, naturalne murawy, wrzosowiska i tereny podmokłe; a obszary niebieskie obejmowały morza, jeziora i rzeki.
Respondentów poproszono o zgłaszanie stosowania przepisanych im leków. Następnie zapytano ich, jak często spędzali czas lub ćwiczyli na świeżym powietrzu na terenach zielonych, z opcjami od nigdy do pięciu lub więcej razy w tygodniu. Naukowcy wybrali leki na receptę jako wskaźnik złego stanu zdrowia. Wybrali te na lęki, bezsenność i depresję, a także wysokie ciśnienie krwi i astmę, w szczególności dlatego, że są stosowane w leczeniu powszechnych, ale potencjalnie poważnych problemów zdrowotnych. Odkryli silną korelację między wizytami na terenach zielonych a niższymi szansami na używanie takich medykamentów. Wizyty trzy do czterech razy w tygodniu wiązały się z 33% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na zdrowie psychiczne, 36% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na ciśnienie krwi i 26% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na astmę.
„Twarde dowody naukowe potwierdzające korzyści zdrowotne wynikające z kontaktu z przyrodą prawdopodobnie zwiększą podaż terenów zielonych w środowiskach miejskich i będzie promować ich aktywne wykorzystanie” – napisali naukowcy. „Może to być jeden ze sposobów poprawy zdrowia i dobrobytu w miastach”.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Occupational & Environmental Medicine.
Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
- Anu W Turunen, Jaana Halonen, Kalevi Korpela, Ann Ojala, Tytti Pasanen, Taina Siponen, Pekka Tiittanen, Liisa Tyrväinen, Tarja Yli-Tuomi, Timo Lanki; “Cross-sectional associations of different types of nature exposure with psychotropic, antihypertensive and asthma medication”; Occupational & Environmental Medicine;