Więcej zieleni – mniej antydepresantów! Kontakt z naturą wiąże się z mniejszym zużyciem leków na receptę
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Więcej zieleni – mniej antydepresantów! Kontakt z naturą wiąże się z mniejszym zużyciem leków na receptę

Więcej zieleni – mniej antydepresantów! Kontakt z naturą wiąże się z mniejszym zużyciem leków na receptę

Badania wykazały, że wizyty w parkach, ogrodach społecznych i innych miejskich terenach zielonych mogą zmniejszać używanie przez mieszkańców miast leków na lęki, bezsenność, depresję, nadciśnienie i astmę.

Fot. everst/Shutterstock

Fot. everst/Shutterstock

Naukowcy z Finlandii stwierdzili, że odwiedzanie takich miejsc trzy do czterech razy w tygodniu zmniejsza o jedną trzecią szanse na sięgnięcie po leki na receptę.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że pozytywne skutki odwiedzania terenów zielonych były silniejsze wśród osób zgłaszających najniższe roczne dochody gospodarstw domowych.


Odkrycia korelują z rosnącą liczbą dowodów na to, że brak dostępu do terenów zielonych wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych. Dostęp jest zwykle nierówny, a biedniejsze społeczności mają mniej możliwości przebywania na łonie natury.

Aby zbadać powiązanie, naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej wykorzystali odpowiedzi 16 000 losowo wybranych mieszkańców Helsinek, Espoo i Vantaa – trzech miast tworzących największy obszar miejski w Finlandii.

W ankiecie zebrano informacje o tym, jak mieszkańcy miast w wieku co najmniej 25 lat doświadczają zielonych i niebieskich przestrzeni mieszkalnych w promieniu 1 km od ich domów. Tereny zielone obejmowały lasy, ogrody, parki, parki zamkowe, cmentarze, ogrody zoologiczne, naturalne murawy, wrzosowiska i tereny podmokłe; a obszary niebieskie obejmowały morza, jeziora i rzeki.

Respondentów poproszono o zgłaszanie stosowania przepisanych im leków. Następnie zapytano ich, jak często spędzali czas lub ćwiczyli na świeżym powietrzu na terenach zielonych, z opcjami od nigdy do pięciu lub więcej razy w tygodniu. Naukowcy wybrali leki na receptę jako wskaźnik złego stanu zdrowia. Wybrali te na lęki, bezsenność i depresję, a także wysokie ciśnienie krwi i astmę, w szczególności dlatego, że są stosowane w leczeniu powszechnych, ale potencjalnie poważnych problemów zdrowotnych. Odkryli silną korelację między wizytami na terenach zielonych a niższymi szansami na używanie takich medykamentów. Wizyty trzy do czterech razy w tygodniu wiązały się z 33% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na zdrowie psychiczne, 36% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na ciśnienie krwi i 26% niższym prawdopodobieństwem zażycia leków na astmę.

„Twarde dowody naukowe potwierdzające korzyści zdrowotne wynikające z kontaktu z przyrodą prawdopodobnie zwiększą podaż terenów zielonych w środowiskach miejskich i będzie promować ich aktywne wykorzystanie” – napisali naukowcy. „Może to być jeden ze sposobów poprawy zdrowia i dobrobytu w miastach”.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Occupational & Environmental Medicine.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Anu W Turunen, Jaana Halonen, Kalevi Korpela, Ann Ojala, Tytti Pasanen, Taina Siponen, Pekka Tiittanen, Liisa Tyrväinen, Tarja Yli-Tuomi, Timo Lanki; "Cross-sectional associations of different types of nature exposure with psychotropic, antihypertensive and asthma medication"; Occupational & Environmental Medicine;
4.8/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments