Arapaima (Arapaima gigas)

Nazywany/a też: piraruku

Arapaima, fot. shutterstock
Arapaima występuje w dorzeczu Amazonki; na terenie Brazylii, Peru i Gujany. W XX wieku, z powodu przełowienia, jej populacja drastycznie spadła.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Arapaima należy do rzędu kostnojęzykokształtne (Osteoglossiformes). Jest jedną z największych ryb słodkowodnych. Ciało masywne, torpedowate. Barwa ciała stalowoszara, z czerwonymi obrzeżami łusek w końcowym odcinku ciała. Łuski pokrywające ciało są duże. Pysk jest szeroki. Głowa zielono miedziana. Na głowie występują kostne tarczki. Płetwa odbytowa jest prawie lustrzanym odbiciem płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona i czerwonawa. W czasie tarła ubarwienie samca staje się bardziej intensywne.
Czy wiesz, że...Arapaima oddycha powietrzem atmosferycznym - często musi łapać powietrze do przekształconego pęcherza pławnego, gdy to robi wydaje głośny i charakterystyczny dźwięk przypominający kaszel. By zaczerpnąć powietrza podpływa do powierzchni co około 10 do 20 minut. Poza wodą może przetrwać nawet do 24 godzin.

Biologia

Arapaima zamieszkuje tropikalne wolno płynące rzeki (Amazonkę i jej dopływy), rozlewiska, zbiorniki wodne, bagna i wody na obszarze podmokłych lasów. Woda, w której występuje zwykle charakteryzuje się małą zawartością tlenu i niewielkim udziałem substancji odżywczych. Prowadzi samotny tryb życia. Arapaima przystępuje do rozrodu między lutym a kwietniem. Samica może złożyć od 40 do 50 tysięcy ziaren ikry. Jaja składane są do gniazda (o szerokości 50 cm) na piaszczyste dno. Samiec opiekuje się ikrą i narybkiem. Larwa po wyklucia ma około 11 cm. Dojrzałość płciową osiąga między 4 a 6 rokiem życia. Żyje nawet do 20 lat. Żywi się w głównej mierzę rybami. Swoją dietę uzupełnia innymi kręgowcami (ptakami, gadami, płazami), bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami, pierścienicami, owadami) i pokarmem roślinnym (owocami, nasionami). Ryba jadalna, ceniona za walory smakowe. Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II).
Arapaima, fot. shutterstock Arapaima, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Arapaima, fot. shutterstockArapaima, fot. shutterstock
Arapaima, fot. shutterstockArapaima, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Arapaimidae
Rodzaj:Arapaima
Gatunek:Arapaima
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź